81 درصد روستاهای استان قزوین به شبکه اینترنت متصل شده اند/ 134 روستا فاقد اینترنت

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ حجت الله امینی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در  خصوص مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه توسعه زیرساختهای ارتباطی استان اظهارداشت: با شیوع ویر وس کرونا و محدود شدن برخی فعالیتها، استفاده از فضای مجازی و اینترنت در میان گروههای مختلف مردم بویژه دانش آموزان، دانشجویان ، اصناف، کسبه و  بازاریان بیشتر شد و ضرورت توسعه زیرساختها نیز در اولویت قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در استان قزوین 28 شهر تحت پوشش ارتباطی تلفن ثابت و همراه و شبکه اینترنت قرار دارد و اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل خدمات لازم را ارائه می کنند.

image_2022_8_31-13_43_16_218_rH2

امینی تصریح کرد: تمامی شهرهای استان قزوین در حال حاضر تحت پوشش خدمات ارتباطی قرار دارند اما در بخش روستایی به دلیل وارداتی بودن تجهیزات مخابراتی و تحریم های ظالمانه نتوانستیم توسعه مناسبی داشته باشیم و در این بخش کارها به کندی انجام شد.

وی بیان کرد: در دوران کرونا که مطالبات مردمی و روستاییان نیز بیشتر شد با فعالیت جهادی و شبانه روزی تلاش کردیم تا کارها شتاب گیرد و با تاکید وزارتخانه موضوع «توسعه ارتباطات روستایی» در دستور کار و اولویت قرار گرفت.

81 درصد روستاهای استان قزوین تحت پوشش اینترنت هستند

مدیرکل ارتباطات و فنآوری اطلاعات استان قزوین تصریح کرد: در استان قزوین 698 روستای بالای 20 خانوار داریم که 680 روستا دارای ارتباط صوتی است که میزان پوشش در این بخش حدود 97 درصد است.

169330546 - Copy

وی گفت: همچنین 568 روستای استان قزوین به شبکه ملی اطلاعات متصل شده که معادل 81 درصد این جمعیت را شامل می شود.

امینی تصریح کرد: در بررسی های انجام شده مشخص شد در دو حوزه توسعه ارتباط روستایی در حوزه تلفن همراه و فیبر نوری میانگین دسترسی روستاهای استان به 80 درصد رسیده است و شش شهرستان استان قزوین هم بالاتر از میانگین کشوری از این خدمات برخوردار شده اند.

مدیرکل ارتباطات و فنآوری اطلاعات استان قزوین یادآورشد: در حال حاضر میانگین پوشش اینترنت در شهرهای آبیک، تاکستان، البرز و بویین زهرا بالای 80 درصد است و در شهرستانهای قزوین و آوج کمبودهایی داریم و عقب مانده ایم که باید جبران شود.

وی گفت: بدلیل کوهستانی بودن مناطق طارم و الموت در حوزه ارتباطات سیار و اینترنت کمی از میانگین عقب هستیم که آن را باید در دو سال آینده جبران کنیم.

134 روستای فاقد اینترنت در استان

امینی تصریح کرد: در حال حاضر 134 روستای استان فاقد شبکه اینترنت است و تلاش می کنیم تا شهریور ماه سال آِینده همه این روستاها تحت پوشش خدمات شبکه اینترنت قرار گیرند.

2291158 - Copy

وی اظهارداشت: 106 روستا با کمک شبکه همراه اول و 28 روستا با خدمات ایرانسل تحت پوشش قرار خواهند گرفت و دولت اتبارات اجرای این طرح ها را تامین خواهد کرد تا اجرای طرح توسط اپراتورها مقرون به صرفه باشد.

امینی گفت: برای تامین و نصب تجهیزات مورد نیاز اجرای طرح در هر روستا 3 میلیارد تومان و هزینه ارتقای تکنولوژی حدود 1.5 میلیارد تومان است که از سوی وزارتخانه تامین می شود.

این مسئول یادآورشد: در اجرای این طرح 78 میلیارد تومان برای ایجاد سایت و 156 میلیارد تومان برای نصب تجهیزات ارتباطی اعتبار لازم است تا همه روستاهای استان قزوین تحت پوشش شبکه اینترنت قرار گیرند.

وی بیان کرد: در فاز اول در منطقه طارم سفلی قرار است 168  کیلومتر فیبر نوری ایجاد شود که با این کار 31 روستای مسیر با 3948 خانوار  با جمعیتی بالغ بر 12 هزار و 105 نفر تحت پوشش قرار می گیرند.

Capture

امینی تصریح کرد: اجرای طرح توسعه فیبر نوری در طارم سفلی تاکنون 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در دو ماه آینده به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

مدیرکل ارتباطات و فنآوری اطلاعات استان قزوین اظهارداشت: در فاز دوم توسعه فیبر نوری منطقه الموت در دستور کار قرار دارد که 213 کیلومتر فیبر نوری اجرا می شود که 57 روستا با 5071 خانوار و جمعیتی بالغ بر 14 هزار و 17 نفر از شبکه اینترنت برخوردار خواهند شد.

پیگیر تحقق شهر هوشمند هستیم

امینی در ادامه اظهارداشت: یکی دیگر از برنامه های وزارت ارتباطات موضوع اجرای طرح«شهر هوشمند» در قزوین و استفاده از تکنولوژی روز در حوزه سلامت، کشاورزی، صنعت و حمل و نقل و سایر بخشهاست که بستر آن اینترنت پرسرعت است.

وی بیان کرد: قرار است پروژه بزرگی برای اجرای 20 میلیون پورت در کشور عملیاتی شود که 80 درصد مناطق شهری از خدمات آن برخوردار خواهند شد که قزوین نیز در ردیف 8 استان کشور است که توسعه فیبر  نوری آن در اولویت قرار دارد.

این مسئول گفت: سهم استان قزوین 166 هزار پورت است که تا پایان سال 1401 طرح توسعه فیبرنوری به پایان رسیده و 166 هزار نفر از شهروندان و کسبه می توانند از این خدمات برای فعالیت های اینترنتی خود بهره مند شوند.

وی اظهارداشت: شرکت شاتل آماده واگذاری 35 هزار و 908 پورت در شش ماه آینده است که تاکنون میزان منصوبه 2952 پورت و تعداد واگذار شده 44 پورت بوده است.

images

رتبه نهم استان قزوین در توسعه شبکه ارتباطی

امینی اضافه کرد: استان قزوین به لحاظ شاخص های توسعه ارتباطی و فنآوری اطلاعات از امتیاز 10 با کسب جایگاه 7.29 از میانگین کشوری با 7.23 در رده نهم کشوری قرار دارد.

وی اظهارداشت: این شاخص ها در بخش های دسترسی، میزان استفاده و مهارت کاربران تعریف شده و جایگاه استان قابل قبول و مطلوب است.

مدیرکل ارتباطات و فنآوری اطلاعات استان قزوین اظهارداشت: این اداره نماینده وزارتخانه در استان است و مجموعه دستگاههای تنظیم مقررات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت، پست بانک و شر کت پست زیر نظر این اداره مدیریت می شود.

image_2022_8_31-13_42_59_713_UkT

وی بیان کرد: با ابلاغ دستور تشکیل شورای راهبردی توسعه ارتباطات و فنآوری اطلاعات از این پس هر گونه توسعه زیرساخت ارتباطی از این مسیر صورت خواهد گرفت تا شاهد انسجام بخشی و هماهنگی بیشتر و تسریع در اجرای کارها باشیم.

امینی گفت از رسانه های گرو هی استان انتظار داریم با انعکاس خدمات دولت خدمتگزار زمینه امید آفرینی در میان مردم  را ارتقا بخشند و به توسعه شتابان استان نیز کمک کنند.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف