76 هزار مدرسه بازدید شد/ سهم 11 درصدی مشکل «دریافت وجه هنگام ثبت‌نام»

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، سید مجتبی هاشمی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در برنامه فرامتن شبکه افق اظهار کرد: در حوزه ثبت‌نام به دلیل اینکه آمار جمعیتی بسیاری در سطح کشور متأثر از تصمیمات این حوزه است و همچنین تصمیمات در این حوزه ظرافت دقیقی دارد، همکاری بین بخشی را هم در درون آموزش و پرورش و هم بین آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرایی انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: یک بخش از فرایندها مبتنی بر همین بخش است که منجر به صدور دستورالعمل و قانون می‌شود که تحت عنوان بخشنامه ثبت‌نام ارائه شد؛ گام بعدی بحث نظارت بر ثبت‌نام است و گام سوم هم بازخوردگیری از جامعه، مراجعات و دغدغه‌های مردمی است.

هاشمی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم گام نظارت را به صورت ویژه دنیال کنیم، گفت: تلاش شد دستورالعمل ثبت‌نام به صورت نظارت‌پذیر تنظیم شود؛ اعتقاد دارم برای سال آینده می‌توانیم دستورالعمل ثبت‌نام را به صورت پایدار ارائه کنیم و هرساله نیاز به ابلاغ بخشنامه نباشد.

وی ادامه داد: امسال برای جریان‌سازی امر نظارت بر مدارس مجموعا تا امروز ۷۶ هزار و  ۵۶۲ مدرسه را در سطح کشور هم در حوزه ستاد و هم مناطق بازدید کردیم که این امر ادامه دارد؛ در این نظارت‌ها ستادهای استانی هم مورد بازبینی قرار گرفته است و  تلاش می‌کنیم که ۱۰۰ درصد مدارس نظارت شوند.

رئیس ستاد ثبت‌نام دانش‌آموزان اظهار کرد: قانون و مقررات را اطلاع رسانی می‌کنیم؛ چراکه اطلاع رسانی کمک می‌کند مردم به حقوق خود آشنا باشند. در بازدیدها، نگاه ما به حل مسأله است. با توجه به فراوانی که داریم دریافت وجه هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتی، ۱۱ درصد مراجعات را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: عدم نصب رمزینه مورد بعدی است؛ سعی کردیم از نظارت مردمی بیشتر استفاده کنیم و رمزینه‌ای در مدارس نصب شده است که میزان رضایت اولیا را از ثبت‌نام ثبت می‌کند و صرفا در وزارتخانه قابل گزارش‌گیری است.

هاشمی با بیان اینکه سامانه پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش به آدرس shekayat.medu.ir آماده دریافت شکایات و پیشنهادات است، گفت: نیاز به مراجعه حضوری نیست و ولی ثبت‌نام در مناطق و استان‌ها نیز پیگیری می‌کنند.

وی درباره مشکل محدوده ثبت‌نام گفت: در ماده ۴۱ آیین‌نامه اجرایی مدارس، برای توزیع متوازن در مدارس به هرحال باید محدوده‌بندی را رعایت کنیم؛ امسال ناگزیر از روش‌های سال‌های گذشته هستیم اما در حال بازبینی فرایندها هستیم و شرایطی را دنیال می‌کنیم که فرایند به صورت کاملا الکترونیکی و با استفاده محدوه‌بندی جدید باشد در حال حاضر به صورت آزمایشی در یک استان اجرا می‌شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش گفت: اتباع خارجی می‌توانند مثل مردم کشور از تحصیل استفاده کنند؛ سال گذشته ۵۶۰ هزار دانش‌آموز اتباع داشتیم که امسال تاکنون ۴۰۰ هزار دانش‌آموز ثبت‌نام شدند.

وی افزود: در فرایندی که در مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور و وزارت کشور طی شد، دستورالعمل ثبت‌نام تهیه شد و ابلاغ شد؛ مدارک هویتی را ارزیابی می‌کنیم و آنهایی که به هردلیل مدرک هویتی ندارند می‌توانند به دفاتر کفالت مراجعه کنند و با برگه حمایت تحصیلی، ثبت‌نام انجام دهند و اگر باز هم مشکلی بود در کمیسیون آموزش منطقه بررسی می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه امسال، همه فرایندها مبتنی بر آموزش حضوری است و قطعا به صورت حضوری دنبال می‌شود، گفت: اولین روز کاری مهر، آغاز سال تحصیلی است.

انتهای پیام/