گزارش روزنامه اصلاح‌طلب علیه ادعاهای اخیر میرحسین موسوی درباره حکومت موروثی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، همزمان با ایام عاشورای امسال، یکی از سایت‌های نزدیک به سران فتنه 88 متن بیانیه‌ای از میرحسین موسوی را منتشر کرد که گویا متعلق به مقدمه کتاب بیانیه‌های وی به زبان عربی است. 

موسوی در این اظهارات غیر از اهانت به عاشورا، به حمایت از داعش و انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی در مبارزه با داعش پرداخت و حتی توهین بی‌شرمانه‌ای نسبت به یکی مدافعان حرم و یکی از سرداران شهید (حاج حسین همدانی) روا داشت. اگرچه از سال گذشته تلاش‌هایی برای رفع محدودیت‌ها از سران فتنه شد و تاحد زیادی حصر از بین رفت اما اقدام اخیر موسوی نشان داد که وی مسیر رادیکالیسم و تندروی و خروج از مدار انقلاب را با سرعت در حال طی کردن است. 

بعد از انتشار این متن، اکثریت جامعه اصلاح‌طلبی از موضع‌گیری درباره این بیانیه خودداری کردند و جراید آنها نیز تلاش کردند از کنار آن بگذرند و به‌جز عباس عبدی و غلامحسین کرباسچی، کمتر شخصیت اصلاح‌طلبی زبان به نقد اظهارات موسوی گشود که نشان می‌دهد همچون بیانیه سال 98 موسوی برای حوادث آبان‌ماه که رسماً خروج او از مرز اصلاح‌طلبی به براندازی بود، سکوت کردند.  

این استراتژی سکوت اصلاح‌طلبان اگرچه شاید بتواند آنها را برای مدتی از رسانه‌ها در امان نگه دارد امابلاشک باید نسبت خود را با امثال موسوی مشخص کنند چراکه مدعای اصلاح طلبان در سالهای اخیر این بود که آنها هم از سوی اصولگرایان و هم براندازان مورد حمله قرار می‌گیرند لذا باید با افرادی از بیان و رفتارشان به براندازی نزدیک شده مرزبندی و واکنش نشان دهند؛ با این وجود برخی همچون آذر منصوری دبیرکل حزب اتحاد ملت با چشم بستن به اهانت‌های موسوی، در دفاع از وی برآمدند!

بعد از حدود 2 هفته از انتشار این بیانیه، روزنامه هم‌میهن به صاحب امتیازی غلامحسین کرباسچی امروز در مطلبی به ادعاهای میرحسین موسوی پیرامون حکومت موروثی واکنش نشان داد و نوشت: بازخوانی سخنان رهبری نشان از مخالفت مبنایی با شائبه طرح شده درباره شکل جانشینی دارد.

هم‌میهن در گزارش امروز خود با تیتر «علیه حکومت موروثی» به بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب در تقبیح موروثی شدن حکومت پرداخته و نوشته است: هم‌میهن در ادامه پیگیری‌های خود درباره مباحث مطرح در متن منتشر شده، از همین زاویه به بررسی تاریخی و مستند مواضع و بیانات مقام رهبری در قبال حکومت موروثی پرداخته است. همه جملات نقل شده از پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی ایشان است و تاریخ سخنرانی نیز نقل شده است. به‌نظر می‌رسد بازخوانی این مواضع به نوعی بتواند شبهات و دغدغه‌های شکل گرفته نزد برخی نیروهای سیاسی و افکار عمومی را کمرنگ و یا دست کم سوابق امر را روشن‌تر سازد.

انتهای پیام/