کشور بسیار گران اداره می شود و نظام اداری نیازمند تحول اساسی است

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا از قزوین؛ جشنواره شهید رجایی سال ۱۴۰۱ عصر سه شنبه با حضور حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، اعلایی استاندار و رجب رحمانی نماینده تاکستان و رئیس مجمع نمایندگان استان، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیران دستگاههای اجرایی در سالن شهید امامی قزوین برگزار شد.

حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد در این مراسم گفت: در روز شهادت دو چهره نامدار و برجسته انقلاب اسلامی و دو مدیر ارشد و انقلابی با کارنامه ای درخشان شهید رجایی و باهنر یادشان را گرامی می داریم. 

وی افزود: امیدواریم مدیران در این دوران بتوانند در ارتقای کارآیی نظام اسلامی نقش آفرین باشند اما باید دانست سنگ بنای شکل گیری نظام مقتدر با اتکا به دانش و علم است و تمام دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه هایی که جایگاه فاخر دارد از این گوهر گرانبها الهام می گیرد.

image_2022_8_30-19_59_19_757_gyb

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: باید به دانش و علم متعهد بود و علم زمانی گره گشاست که درتصمیم گیری و اجرا راهنما باشد.

وی بیان کرد: دانش اندوخته شده در یک دانشگاه شاید رتبه ما را بالا ببرد اما مدیریت ما را متحول نمی کند لذا موتور محرک کشورهای توسعه یافته مقاله هایی است که در جهان سوم تهیه می شود.

ابوترابی فرد اظهارداشت: یکی از کارهای نظام اسلامی این است که فاصله دانش با فناوری را کوتاه کرده و ما هم تولید کننده دانش و هم تبدیل کننده آن به فناوری هستیم.

وی بیان کرد: امروز تصمیم عاقلانه گرفتن و اتکا به دانش محوری مهم است و باید تصمیمی بگیریم که دو قرن بعد هم به آن احترام بگذارند و پشتوانه علمی داشته باشد.

ابوترابی فرد تصریح کرد: ملاک برتری علم و دانش است لذا گوهر دانش در مدرسه دین از امتیاز فاخری برخوردار است.

image_2022_8_30-19_58_49_898_ezv

وی افزود: چهار ویژگی لازم است که هر انسان عاقلی به آن آراسته باشد و اول اینکه به دانش گوش کند و پاسداری از علم و نشر آن در میان اهلش را جدی بگیرد و توسعه علمی و عمل به دانش از ویژگی امت پیامبر است.

ابوترابی فرد افزود: انصافا در انقلاب اسلامی در این عرصه کارهای بزرگی انجام شده و قزوین در تربیت نیروی انسانی عالم و بهره مندی از دانش و تولید دانش و تبدیل آن به محصول بسیار شاخص است.

امام جمعه موقت تهران یادآورشد: در این حوزه باید گامهای بلندتری برداریم و عزم دولت را پیاده کنیم و اگر تعهد به دانش و علم را سرلوحه حرکت خود قرار دهیم به موفقیت های بیشتری می رسیم.

وی اظهارداشت: جشنواره شهید رجایی چون در حوزه نظام اداری است باید بتواند منشا تحول در این عرصه شود زیرا کلید توسعه کشور در گرو تحول در نظام اداری کشور است.

ابوترابی فرد تصریح کرد: نظام اداری با اهداف نظام فاصله جدی دارد و باید از امروز برای تحول اقدام کنیم و قزوین از هر جهت مناسب ترین مکان برای اجرای طرح های تحول در نظام اداری به صورت پایلوت است. 

وی اضافه کرد: استان قزوین با داشتن ظرفیت های فراوان کم چالش ترین استان است و شهر قزوین یک شهر فرهنگی محسوب می شود که شاکله فرهنگی دارد و مردم این خطه برای فرهنگ و انسانیت احترام قائلند که سرمایه بزرگی است و شهدای ما نیز متفاوتند. 

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: اعتبارات عمرانی و جاری استان بالغ بر 7500 میلیارد تومان استان که فقط 1500 میلیارد تومان آن عمرانی است و نشان می دهد بیشتر هزینه های ما برای پرداخت حقوق کارمندان هزینه شده و کشور گران اداره می شود و این درحالی است که اثربخشی دستگاههای اجرایی فقط 30 درصد است.

image_2022_8_30-19_59_32_948_YDS

وی اظهارداشت: بیشترین منابع ما در همین بخش هزینه می شود و همین نقطه آسیب نظام شده است لذا از استاندار قزوین انتظار دارم یک طرح تحول اداری ارائه کنند و آماده اجرای آن در استان باشند.

ابوترابی فرد تصریح کرد: دولتی که بدنبال تحول است می تواند به استانها اختیار دهد تا خود را اداره کنند و قزوین آمادگی دارد یک مدل حکومت داری و اداره استان را به صورت پایلوت عملیاتی کند و الگوی کشور شود.

وی بیان کرد: این طرح به شرطی عملی است که به استاندار اختیار داده شود تا منابع درآمدی خود را در همین استان هزینه کند و هیچ اعتباری هم از مرکز دریافت نکند و با این کار می توان هزینه های جاری و عمرانی را هماهنگ و بالانس کرد و توسعه استان را شتاب بخشید.

ابوترابی فرد اظهارداشت: در این طرح وقتی مردم ببینند پرداختی های آنها چگونه هزینه می شود حتما در کنار دولت و مسئولان قرار می گیرند و کارها شتاب می گیرد.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: با نگاهی که در دولت برای تحول دارد می توانیم به دستاوردهای بهتری برسیم.

image_2022_8_30-20_0_54_848_Cwi

وی اضافه کرد: هرچند در کوتاه مدت برخی طرحها در اصلاح نظام مدیریت کشور تنگنا ایجاد می کند اما در بلند مدت به کاهش فساد و رشد اقتصادی کمک خواهد کرد و ما باید گلوگاههای فساد را از بین ببریم که خوشبختانه چون پایه اقتصاد این استان بر بخش خصوصی است لذا فساد کمتر از جاهای دیگر در آن دیده می شود. 

ابوترابی فرد اظهارداشت: در استان می توانیم بنیان تحول در یک نظام اداری کوچک و چابک و مولد و اقتصادی را بنا نهیم و جوانان را جذب بازار کار کنیم تا دیگر کسی دنبال اشتغال دولتی نرود.

وی گفت: احداث سد نهب از کارهای خوبی بود که از بروز سیلاب در شهر تاکستان جلوگیری کرد و احداث شهرک گلخانه ای نودهک نیز از کارهای ارزشمندی است که به کشاورزی استان کمک خواهد کرد.

image_2022_8_30-19_24_31_133_6L2

در ادامه از 17 دستگاه اجرایی استان، شهردار و فرماندار نمونه نیز تجلیل شد.

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف