کشف ۷۰۰ سند دیگر در عمارت ترامپ

آرشیو ملی آمریکا در نامه ای اعلام کرد علاوه بر اسنادی که اف بی آی حدود 2 هفته پیش از عمارت مارالاگو کشف کرد، این نهاد بیش از 700 صفحه سند طبقه بندی شده دیگر را از این عمارت پیدا کرده است.

براساس این گزارش، در این نامه که برای وکیل ترامپ ارسال شده آمده است در میان جعبه های اسناد کشف شده از عمارت ترامپ، بیش از 100 سند طبقه بندی شده پیدا شده که تعداد صفحات آن در مجموع به 700 صفحه می رسد و شامل اسناد طبقه بندی شده سطح بالا مانند برنامه های دسترسی مخصوص است.

این نامه همچنین شامل اطلاعات بیشتر درباره نحوه رسیدگی ترامپ به این مدارک و تلاش او برای به تاخیر انداختن دسترسی مقامات فدرال در بررسی این اسناد است.      

این در حالی است که نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد ترامپ بیش از 300 سند طبقه بندی شده را پس ترک کاخ سفید با خود برده که نیمی از آنها در ماه ژانویه توسط آرشیو ملی بازگردانده شده بود.

در این گزارش با اشاره به منابع مختلف آگاه از ماجرا آمده است که آرشیو ملی در ماه ژانویه حدود 150 سند طبقه بندی شده را از منزل ترامپ پیدا کرد، در حالی که مجموعه اسناد دیگری که در عمارت مارالاگو نیز بوده است، در ماه ژوئن توسط مشاوران ترامپ به وزارت دادگستری تحویل داده شده بود. این در حالی است که حدود 2 هفته پیش اسناد طبقه بندی شده بیشتری توسط اف بی آی از این عمارت کشف و ضبط شده که مجموع آنها به بیش از 300 سند می رسد.

براساس این گزارش، یک منبع آگاه خبر داد در ابتدای سال جاری، 15 جعبه سند شامل اسناد مربوط به سیا، اف بی آی و آژامس امنیت ملی به آرشیو ملی بازگردانده شده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ از یک دادگاه عالی خواست تا به طور موقت، اف‌بی‌آی را از بررسی اسنادی که حدود 2 هفته پیش از عمارتش در فلوریدا، کشف کرده، بازدارد.

وی اظهار کرد من می خواهم تا زمانی که یک کارشناس ویژه به عنوان طرف سوم این اسناد را بررسی و بازبینی نکرده، اف‌بی‌آی اجازه بررسی آنها را نداشته باشد.

ترامپ همچنین در دادخواست خود برای یک دادگاه عالی در منطقه پالم بیچ، درخواست کرد که وزارت دادگستری جزئیات بیشتری را در خصوص اسنادی که از عمارت مارالاگو کشف و ضبط کرده، در اختیار او قرار دهد و از بازرسان نیز خواست هر سندی که خارج از حوزه حکم تفتیش بوده، بازگردانند.

براساس این گزارش، گاهی اوقات یک کارشناس ویژه برای یک پرونده حساس انتخاب می شود تا اسناد کشف شده را بررسی کرده و این اطمینان را بدهند که بازرسان تنها اطلاعات خاصی را بررسی نمی کنند.

در پی درخواست ترامپ مبنی بر انتصاب یک کارشناس ویژه برای بررسی اسناد کشف شده از عمارت مارالاگو، یک قاضی فدرال از وی خواست تا روز جمعه توضیح بیشتر و بهتری در این باره ارائه دهد.

قاضی آیلین کانن از جنوب فلوریدا، به وکلای ترامپ دستور داد تا درباره درخواست ترامپ برای انتصاب یک کارشناس ویژه به منظور بررسی اسناد کشف شده از عمارت مارالاگو، توضیحات بیشتری را تا روز جمعه ارائه دهند.

در اظهارات این قاضی آمده است وکلای ترامپ باید تا روز جمعه دقیقا توضیح دهند که چرا دادگاه عالی باید در این زمان، با انتخاب یک کارشناس ویژه در پرونده دخالت کرده و ترامپ به دنبال چه چیزی است و چرا وزارت دادگستری باید طبق خواسته ترامپ یک کارشناس ویژه برای بررسی پرونده درنظر بگیرد.