کدام باشگاه‌های بزرگ توسط یوفا نقره‌داغ می‌شوند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشریه «تایمز» انگلیس با انتشار گزارشی مدعی شد که اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) قرار است ماه آینده میلادی (سپتامبر) 20 باشگاه اروپایی را به خاطر نقض بازی جوانمردانه مالی یوفا در فصل 21-2020، نقره‌داغ کند که باشگاه‌هایی همچون آرسنال، بارسلونا، پاری‌سن‌ژرمن، یوونتوس، اینتر و رُم از جمله این باشگاه‌ها هستند.

طبق این گزارش؛ آرسنال در سه سال گذشته یکی از بالاترین ضررهای مالی را در لیگ برتر انگلیس داشته است. این باشگاه انگلیسی در سه سال گذشته و در دوره شیوع ویروس کرونا در مجموع 213 میلیون پوند ضرر مالی داشته‌ که 127 میلیون پوندش در فصل 21-2020 بوده است. آرسنال همچنین یکی از بالاترین هزینه‌های خالص برای نقل‌وانتقالات را داشته است، خرید بازیکن در مجموع 218 میلیون پوند، مشابه هزینه خالص منچستریونایتد برای خرید بازیکن در سه فصل اخیر.

طبق قوانین یوفا، هر باشگاه اجازه دارد تنها 30 میلیون یورو (حدود 25.4 میلیون پوند) در طول سه سال ضرر کند اما ضررهای مرتبط با کووید-19 و «سلامت» در مواردی مانند فوتبال زنان و آکادمی  می‌توانند حذف شوند و جزو استثناها هستند. قوانین لیگ برتر انگلیس نسبت به یوفا ملایم‌تر است و اجازه می‌دهد باشگاه‌ها تا 105 میلیون پوند ضرر در مجموع سه سال داشته باشند.

«تایمز» مدعی شد؛ انتظار می‌رود تصمیمات یوفا در خصوص بازی جوانمردانه مالی یوفا در فصل 21-2020  منجر به تحریم‌هایی علیه باشگاه‌های پاری‌سن‌ژرمن، مارسی، اینتر و رُم به عنوان بخشی از توافقات صورت گرفته با باشگاه‌ها شود. بر این اساس انتظار می‌رود PSG و مارسی جریمه نقدی شوند و دو باشگاه اینتر و رُم در کنار جریمه نقدی از فعالیت در پنجره نقل‌وانتقالات آینده هم محروم شوند.

گفته می‌شود که دو بارسلونا و یوونتوس تاکنون از مذاکره با یوفا در خصوص بازی جوانمردانه مالی خودداری کرده‌اند و حاضر به شفاف‌سازی در این خصوص نشده‌اند. این دو باشگاه و رئال مادرید در تلاش برای راه‌اندازی سوپرلیگ اروپایی هستند و درگیر پیگرد قانونی علیه یوفا هستند.

این اما آخرین فصلی است که قوانین بازی جوانمردانه مالی یوفا با شکل فعلی‌اش به اجرا در می‌آید و بالاترین نهاد فوتبالی اروپا از سال 2023 سیستم جدیدی را به اجرا در می‌آورد که به واسطه آن باشگاه‌ها بر اساس درصدی از درآمد خود در یک سال تقویمی، برای دستمزد بازیکنان، نقل‌وانتقالات و مبالغی که به مدیر برنامه‌ها پرداخت می‌کنند، محدود خواهند شد.

انتهای پیام/