کانون های مساجد با تبیین کارکرد تربیتی مسجد، مقاومت فرهنگی مساجد را انسجام می بخشند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله پاکدامن به اهمیت نقش مسجد اشاره کرد و با تحلیلی تاریخی گفت: پیامبر اسلام(ص) در اولین اقدام برای تشکیل حکومت اسلامی مسجد را بنا نهاد؛ پس مسجد یک نهاد حاکمیتی است،  و  هر کاری می بایست از مسجد شروع شود.

وی با عنوان اینکه مسجد کارکردهای فراوانی دارد، تربیت نیروی تاثیرگذار در همه عرصه ها اعم از سیاسی و اجتماعی فرهنگی و اقتصادی را  از مهمترین کارکرد های مسجد دانست  و افزود: مسجد هسته مقاومت است.

«پاکدامن» در توضیحی تکمیلی اضافه کرد: معمولا وقتی موضوع مقاومت و نقش مسجد در این باره عنوان می شود، ذهن ها به سمت جنگ می رود اما منظور اصلاح جامعه است و مسجد باید به فضایی تبدیل شود که جوان با حضور خود در آن مکان بتواند با آسیب ها و شبهات فکری و فرهنگی موجود مقابله کند، در برابرشان بایستد و تربیت شود.

وی همچنین با این تعبیر که  هسته مقاومت فرهنگی مسجد است و فضایی برای اجتماع مسلمین و فعالیت های اجتماعی محسوب می شود، گفت: مسجد، معبد یا کنیسه نیست که محل عزلت و گوشه نشینی شود، بلکه حرکتی اجتماعی بر مبنای ذکر و یاد خدا است و در واقع مساجد انسان را اجتماعی می کند.

«پاکدامن» در بخشی دیگر در تشریح مطالب قبل یکی از مهمترین کارکردهای اجتماعی مسجد را کارکرد تربیتی آن نام برد و آن را اصلی ترین کار کانون های فرهنگی هنری مساجد معرفی کرد و با عنوان اینکه مسجد پایگاه تربیت است، اظهار داشت: یکی از نکات مهمی که در نظام اسلامی به آن قائلیم این است که هنوز  دولت اسلامی شکل نگرفته و اگر بخواهیم آن دولت جوان و حزب اللهی که حضرت آیت الله خامنه ای از آن سخن گفتند، تشکیل شود، نیاز به نیرو و کادر دارد که باید از دل مسجد تربیت شود و کانون های مساجد یکی از فضاهایی است که می توان تلاش کرد تا این موضوع محقق شود.

وی به عنوان نکته پایانی تربیت نیروهای فرهنگی و کادر مجرب را یکی از اولویت های کانون های مساجد نام برد.

وی به برنامه های تدوین شده ویژه روز جهانی و آغاز هفته مساجد اشاره کرد و اجرای پویش” نامه ای به مسجد” ویژه سنین 8 تا 12 سال و 12 تا 18 سال را در قالب نامه ای به مسجد، عکس از مسجد و نقاشی از مسجد معرفی کرد.

انتهای پیام