وزیر نیرو: خطوط ابر پروژه انتقال آب به همدان تکمیل‌شده است/ با طرح غدیر به زودی آب به خانه‌های مردم خوزستان می‌رسد

به گزارش خبرگزاری برنا، “علی اکبر محرابیان” در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت ٢١ سیما، با اشاره به مشکلات تامین برق در سال‌های گذشته، اظهار کرد: سال‌های گذشته تابستان را به نحوی پشت سر می‌گذاشتیم که با خاموشی‌های بسیار جدی هم در بخش خانگی و هم در بخش تولید و صنعت روبه‌رو بودیم و مردم به‌شدت در مشکل بودند.

برنامه افزایش ٣۵ هزار مگاواتی برق در دولت سیزدهم

وی با یادآوری عملکرد مناسب دولت سیزدهم در حوزه برق و برنامه افزایش ٣۵ هزار مگاواتی در دولت مردمی، اضافه کرد: یک برنامه‌ریزی و اقدام سریع برای رفع مشکلات برق از ابتدای شروع به‌کار دولت مردمی در حوزه‌های مختلف صورت گرفت که از جمله آن، افزایش توان نیروگاهی به میزان 6 هزار مگاوات است که بخش عمده‌ای از آن تا به امروز به بهره‌برداری رسیده است.

در بخش خانگی خاموشی نداشتیم

وی افزود: بخش دیگر مربوط به تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها و مدیریت مصرف بود که امروز مردم شاهد دستاوردهای این حرکت بسیار جدی و جهادی در کشور هستند و خوشبختانه در بخش خانگی هیچ خاموشی نداشتیم.

وزیر نیرو با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در حوزه صنایع نیز خاطرنشان کرد: در بخش صنعت از 630 هزار واحد صنعتی، در مجموع 580 هزار واحد صنعتی هیچگونه خاموشی نداشتند و به بقیه محدودیت‌هایی دادیم که این محدودیت را نیز در ساعات دیگر جبران کردیم.

رشد تولید در فولاد و سیمان

به گفته محرابیان، در بخش فولاد 34 درصد رشد تولید در تیرماه نسبت به تیرماه سال گذشته ثبت شده و این موضوع در صنایع سیمان نیز به همین شکل است.

 وی با اشاره به موضوع آب با بیان اینکه در شهریور سال گذشته با 300 شهر دارای تنش آبی مواجه بودیم، اضافه کرد: برای حل این مشکل برنامه‌ریزی لازم را انجام دادیم. عمده مشکل موضوع زیرساخت‌ها و تکمیل سرمایه‌گذاری در زمینه تأمین آب شرب پایدار برای این مناطق است.

مشکل آب همدان را زیرساختی حل می‌کنیم

وزیر نیرو با اشاره به موضوع آب شرب همدان نیز خاطرنشان کرد: در شهر همدان از 17 سال پیش یعنی سال 84 پیش‌بینی‌شده بود که یک طرح انتقال آب انجام شود که این طرح 30 درصد پیشرفت داشت.

وی با اشاره به اقدامات جهادی وزارت نیرو در این حوزه یادآور شد: با شناسایی وزارت نیرو، این طرح جزو طرح‌های ویژه قرار گرفت و با سرعت بسیاری خوبی این طرح را پیش بردیم به‌طوری‌که امروز این ابر پروژه 145 کیلومتر خط انتقال بسیار عظیمی داشته و خطوط انتقال آن تکمیل‌شده و در حال نصب شیرآلات و ایستگاه‌های پمپاژ هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: علاوه بر اینکه در هفته‌های آینده شاهد افتتاح این پروژه خواهیم بود، برای رفع تنش مشکل آب شهر همدان به‌صورت موقت پیش‌بینی‌شده از منابع محلی تأمین آب صورت گیرد که این کار به سرعت در حال انجام است.

وی اضافه کرد: در همدان امسال نسبت به سال‌های نرمال 43 درصد کاهش بارش داشتیم و سد اکباتان در شرایط بسیار کم‌آبی قرار دارد و امیدوار هستیم با اجرای این طرح‌ها برای همیشه شاهد رفع مشکلات آبی در همدان باشیم.

با طرح غدیر به زودی آب به خانه‌های مردم خوزستان می‌رسد

محرابیان در پایان با اشاره به طرح آبرسانی غدیر اظهار کرد: طرح غدیر برای تأمین آب شرب و بهداشتی 60 درصد مردم خوزستان پیش‌بینی‌شده و برای نقاط دیگر خوزستان هم طرح‌های دیگری داریم. این طرح بزرگترین طرح آبرسانی کشور است به‌طوری‌که 12 مترمکعب در ثانیه از بهترین منابع آبی کشور را جا به جا می‌کند. مراحل اجرای این طرح تقریباً تمام‌شده، پمپاژها شروع به کار کرده و در حال آزمایش هستند و به‌زودی این آب به خانه‌های مردم می‌رسد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالف