وحیدی: بخش بزرگ تحقق گام دوم انقلاب اسلامی بر دوش آموزش و پرورش است

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، احمد وحیدی وزیر کشور روز دوشنبه در سی و ششمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: اولویت اصلی در کشور آموزش و پرورش است و اگر درست نگاه کنیم همه امور به آموزش و پرورش مربوط است.

وی در اهمیت نظام آموزش و پرورش اظهار کرد: نظام آموزش و پرورش یک نظام هستی شناسانه است که حول آن به شناخت قوی و پرورش مطلوب دست می‌یابیم.

وزیر کشور با مقایسه الگوی اسلامی- ایرانی که محور توسعه آن انسان است با نظامات غربی که بر محوریت سرمایه حرکت می کنند؛ گفت: اصل و اساس توسعه، سرمایه انسانی است که جمهوری اسلامی ایران راهبر این مدل از توسعه است.

وحیدی همچنین با تاکید بر لزوم یکپارچگی عملکردی در نظام آموزش و پرورش اضافه کرد:  آینده از معبر آموزش و پرورش می‌گذرد و اساسا کانون خلق دنیای آینده، آموزش و پرورش است.

وی انسان‌محوری و سرمایه‌محوری را دو جریان متفاوت برای توسعه جهان توصیف کرد و گفت: الگوی انقلاب اسلامی بر مبنای ارزش‌های انسانی و سعادت بشری است. از این رو، پرورش نسلی در اختیار شماست که مسئولیت و رسالت‌های سنگینی دارند و این خود به تنهایی نشان از اهمیت جایگاه آموزش و پرورش است.

وزیر کشور حاصل سرمایه‌گذاری و هزینه در آموزش و پرورش را رشد و توسعه انسانی برشمرد و تاکید کرد: برای رفتن به این سمت و تحقق این هدف متعالی، به طور دائم به نوآوری و تحول نیاز داریم. بر این اساس هم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تنظیم شده است و البته در صورت لزوم باید بازنگری و تقویت شود.

وحیدی عنوان کرد: تقویت نظام دانایی، مسئولیت‌پذیری، نشاط و انگیزه، تحول‌گرایی، روشن‌بینی و اراده، بر دوش آموزش و پرورش است و تربیت نسلی با این ویژگی‌ها می‌تواند گام دوم انقلاب اسلامی را تحقق عملی بخشد.

وی تصریح کرد: موضوع مهم دیگر انتقال نسلی است و اینکه نسل امروز انقلاب ادامه‌دهنده راه و سیره پر فروغ انقلاب اسلامی باشند. جوانان امروز در صحنه کشور همان شعارهای اول انقلاب و بلکه قوی‌تر سر می‌دهند و شهید حججی از همین نسل برخاسته است.

وزیر کشور جوانان امروز ایران را قوی، با اراده، انقلابی، دانا و جهادی توصیف کرد که همه صحنه‌های خدمت از مقابله با دشمن تا خدمت به هم‌وطنان در صف اول هستند و با اشاره به بیانات بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی گفت: آموزش و پرورش کارخانه آدم‌سازی است و معلمان نقش راهبردی دارند.

وحیدی افزود: حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی معلمانی بزرگ برای جامعه در روشنگری و هدایت در مسیر حق بوده و هستند.

وی در ادامه نسبت به تهدیدات پیش رو هم اظهار کرد: دنیای غرب به دنبال آسیب رساندن به مردم عزیز ایران است و هدف اصلی آنها هم جوانان کشور هستند. از این رو تلاش‌های فراوانی در جریان است که این مسیر انسان‌ساز حاصل از انقلاب اسلامی، از اجرای ماموریت بلندش باز داشته شود.

وزیر کشور با بیان اینکه امروز آموزش و پرورش با داشتن انسان‌های فرهیخته و انقلابی به دشمن اجازه فعالیت در پیشبرد برنامه‌هایشان را نخواهد داد، افزود: لازم می‌دانم به سهم خود از پایداری همکاران آموزش و پرورش در مقابله با جریان خزنده نرم وارداتی از طرف الگوهای منحط غربی و پایداری بر ارزش‌های انقلابی تشکر کنم.

وحیدی ادامه داد: مقابله با جنگ نرم به دلیل ماهیت آن پیچیده‌تر از سایر جنگ‌هاست و برای همین، همکاران عزیز آموزش و پرورش باید به نحوه رویارویی با این نوع از جنگ، آشنا و مجهز باشند.

وی اضافه کرد: اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی از مسیر تربیت نسل جدید می‌گذرد و بخش اعظم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی درباره توجه دادن همگان به امر خطیر آموزش و پرورش است. وزارت آموزش و پرورش از همه وزارتخانه‌ها مهم‌تر است چراکه پایه‌های اساسی قدرت را می‌سازد و کشور را برای آینده بیمه می‌کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم هم مفتخر است که یکی از همین مربیان، سکان اجرایی کشور را برعهده دارد و در رأس دولت، یک انسان فرهیخته، مهذب و معلم واقعی را داریم. وزیر آموزش و پرورش هم از بطن نظام آموزش و پرورش است و با روحیه انقلابی و جهادی، در حال پیشبرد برنامه‌های کلان این حوزه در کشوراست.

وحیدی نقش آموزش و پرورش را در تحول پیش رو، بی‌بدیل دانست و اظهار کرد: نشاط و تعهد جامعه معلمان بسیار مهم است و امروز این امر را در آموزش و پرورش ملاحظه می‌کنیم.

وی با اشاره به برخی کمبودها هم گفت: این کمبودها باید با طراحی درست برطرف شود. اصل و اساس در آموزش و پرورش نگرش‌پرسشی و ژرف‌اندیشی و عبور از محفوظات است و با این رویکرد، جامعه متفکر و عمیق شکل می‌گیرد.

سرمایه اجتماعی محور دیگر صحبت‌های وزیر کشور بود که گفت: تقویت سرمایه اجتماعی از مسیر آموزش و پرورش است.

انتهای پیام/