نگرانی ایران از توقف پیشرفت در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای


نگرانی ایران از توقف پیشرفت در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا از عدم پیشرفت در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای نگران است.

 

به گزارش خبرگزاری موج، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا از عدم پیشرفت در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای نگران است و سه هفته مذاکرات فشرده از آغاز کنفرانس تاکنون نشان می‌دهد که کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای عزم و اراده سیاسی برای پذیرش تعهدات یا جدول زمانی مشخص، معیار‌ها یا اهداف مورد نیاز برای پیشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای ندارند.

نماینده دائم ایران افزود: مواضع کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای که از سوی کشور‌های به اصطلاح چتر هسته‌ای حمایت می‌شود، از جمله تلاش آن‌ها برای جایگزینی خلع سلاح هسته‌ای با کاهش خطر هسته ای، مغایر با تعهدات قانونی صریح آن‌ها در مورد خلع سلاح هسته‌ای می‌باشد.

گفتنی است که سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اظهارات نماینده امریکا برای عدم طرح موضوعات اختلاف برانگیز تاکید کرد بهتر است نماینده امریکا به جای سیاسی کاری پاسخ بدهد که آیا امریکا عزم سیاسی لازم برای پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته‌ای دارد؟ و آیا حاضر است برای تحقق جهان عاری از سلاح هسته‌ای به اسرائیل به عنوان مانع اصلی تحقق خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای فشار بیاورد؟