میثاق با امام بیعت با همه خوبی‌هاست / نگاه امام به مردم نگاه تشریفاتی نبود


 میثاق با امام بیعت با همه خوبی‌هاست / نگاه امام به مردم نگاه تشریفاتی نبود

رئیس‌جمهور گفت: خیلی ها مدعی خدمت به مردم هستند، اما حقیقت آن است که خدمت آنها یک خدمت منفعت گراست.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و اعضای دولت با فرا رسیدن هفته دولت، صبح امروز سه‌شنبه با حضور در حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق کردند.

رئیس‌جمهور در این مراسم با اشاره به سیره امام خمینی (ره) اظهار داشت: میثاق اعضای دولت با امام راحل (ره) در آغاز هفته دولت این پیام را دارد که دولت میثاق با امام را میثاق با همه خوبی‌ها و ارزش‌ها می‌داند، چون امام عبد صالح خدا و دل در گرو خداوند داشتند و تمام وجود ایشان خدمت به مردم بود. از روح بلند امام (ره) کمک بخواهیم و مدد بجوییم که به اذن پروردگار روح امام (ره) دولت را مدد کند که دولت بتواند خدمتگذار مردم باشد که امروز خدمت به مردم بهترین زمینه قرب به خداوند بعد از انجام واجبات است.

رئیسی با بیان اینکه خیلی‌ها امروز در کره زمین مدعی خدمت به مردم هستند، تصریح کرد: از هر کدام از دست‌اندرکاران مردم بپرسید می‌گوید به مردم خدمت می‌کنم؛ حتی آن‌ها که در کشور‌های بیگانه وجود دارند آن‌ها هم مدعی خدمت به مردم هستند، اما خدمت آن‌ها یک خدمت منفعت گرا است؛ خدمت می‌کنند برای اینکه نفع ببرند و در واقع نگاهشان نگاه مادی گرایانه به خدمت است.

وی ادامه داد: در عالم کسانی هستند که از نوع دوستی خدمت می‌کنند که یک نگاه انسان مدارانه است؛ اما آن خدمتی که امام (ره) به ما آموختند خدمت برای خدا بود؛ تمام اقداماتی که انجام می‌شود و گام‌هایی که برداشته می‌شود نباید به احدی منت گذاشت و فقط باید برای خدا باشد تا قیمت پیدا کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز آمده‌ایم با امام میثاق ببندیم تا خدمت ما برای خدا باشد، تصریح کرد: این نوع از خدمت به انسان انگیزه می‌دهد؛ نگاه امام (ره) به مردم نگاه تشریفاتی نبود، امام (ره) مردم را باور داشتند و در پرتو خدا باوری خدمت به مردم را زمینه قرب به پروردگار می‌دانستند.

رئیسی با اشاره به اینکه دولت سرلوحه کار خودش را توجه و باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند، گفت: دولت معتقد است هر کجا به مردم تکیه کند موفق است.

وی دلیل پیروزی در دفاع مقدس را اعتماد امام (ره) به مردم برشمرد و گفت: این کار امام (ره) را باید سرلوحه کار قرار داد.

رئیس جمهور افزود: نکته دیگری که در آموخته‌های امام وجود داشت، اجرای عدالت بود؛ امام وقتی که از دین تعریف داشتند معتقد بودند دین برای اجرا کردن است و این تفاوت امام (ره) با دیگر دین شناسان بود، در واقع امام معتقد بود دولتمردان باید برای تحقق دین تلاش کنند.

رئیسی با بیان اینکه برخی معتقدند تحقق دین امری دست نیافتنی است، عنوان کرد: اهل بیت عصمت و طهارت وفا، توکل، ایمان به خدا، صبر، ایستادگی در راه هدف و دشمن ستیزی را به ما آموختند که این امور دست یافتی است؛ شخصی مثل حاج قاسم در این مسیر گام برمی‌دارد و برای مردم الگو می‌شود.

وی بیان داشت: نکته مهم در این مسئله اجرای عدالت است؛ امام بعد از پیروزی انقلاب هموراه مردم را به اینکه می‌توان عدالت را اجرا کرد دعوت می‌کردند؛ امام خطاب به مجلس و قوه قضائیه و قوه مجریه تاکید داشتند که عدالت را اجرا کنند. همه دولتمردان باید به تاسی از امام (ره) و رهبر انقلاب عدالت را اجرا کنند؛ نباید اجازه دهیم که از عدالت کوچک‌ترین تعدی صورت بگیرد.

وی افزود: عدالت باید مد نظر و مورد توجه همه دولتمردان قرار بگیرد، اگر در این مسیر گام برداشته شود، می‌توان اعتماد مردم را جلب کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خدا را شاکرم که مردم به بنده و دولت اعتماد کردند؛ امروز اعتماد مردم به دولت و دولتمردان از عنایت‌های خداوند متعال است که شکر نعمت می‌خواهد و این شکر خدمت به مردم است؛ امیدواریم خداوند این سرمایه عظیم را برای ما حفظ و آن را ارتقاء دهد.

رئیسی بیان داشت: امیدواریم در این هفته عملکرد دولت در سال گذشته برای مردم تبیین شود و ما نیز از دیدگاه‌ها و نقطه نظرات نخبگان و منتقدان بهره‌مند شویم.

رئیس جمهور در پایان گفت: نگاه‌ها و نقطه نظر نخبگان و دیگران هم از نعمت‌های خداوند است که ما نگاه‌ها و دیدگاه‌های صاحب نظران، دلسورزان را برای دولت نعمت می‌دانیم و از آن استقبال می‌کنیم.

یک مدیر، یک مشاور، تنها به شرطی مدیر اسلامی است که شجاع باشد

همچنین حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تولیت آستان مطهر امام خمینی (ره)  گفت: حضرت امیر به مالک اشتر می فرمایند داخل نکن در حلقه مشاورانت: بخیل را، بخیلی که فضل را از تو و مردم برمی گرداند. به زبان امروزی بگوییم…هر کسی که ریشه ای در بخل دارد و مانع رفاه می شود، اینها به تو وعده ای فقر می دهند.

به گفته خمینی یک مدیر، یک مشاور، تنها به شرطی مدیر اسلامی است که شجاع باشد. نه از حرفی بترسد، نه از عزلی وحشت کند و نه در مقابل دشمن خارجی متزلزل باشد. 

وی افزود: رهبر معظم انقلاب -که خداوند انشاءالله سایه ایشان را مستدام بدارد- یکی از مستمرترین صفاتی که در وجود امام بیان می کنند و کاملا درست است که این صفت امام را متمایز می کند، «شجاعت» است؛ شجاعت در آنگاه که باید بجنگند، در آنگاه که باید صلح کنند، شجاعت که در آنگاه که باید حرف حق را بزنند.