معاون استاندار خراسان جنوبی: 216 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری در استان پرداخت می شود

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا از خراسان جنوبی؛ سید محمدرضا طالبی با بیان این مطلب در برنامه میز خبر رادیو خراسان جنوبی ضمن گرامیداشت هفته دولت و شهادت شهیدان رجائی و باهنر، اظهار داشت: مطالبه گری جزو ضروریات هر جامعه و حکومتی است و مطالبه گری در درون خود نوعی آرمان گرایی بوده و جامعه‌ای که در آن مطالبه‌گری نباشد، مرده است.

وی با تأکید بر اینکه باید در مطالبه گری برخی شاخص‌ها رعایت شود تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد، اظهار داشت: باید موضوع مورد مطالبه، دارای ارزش باشد و ارزش‌ها را تضمین کند.

به گفته وی؛ برخی مطالبه گران نباید به دنبال مچ گیری از مسئولان و ریختن آبروی آنان باشند، بلکه باید مطالبه گری باعث پیشرفت و تعالی در جامعه شود.

طالبی با تأکید بر اینکه مسئولان باید پاسخگوی مطالبات به حق مردم باشند چرا که این اقدام باعث پیشرفت جامعه خواهد شد، اضافه کرد: ما در دولت انقلابی، تحول گرا و تحول خواه فعالیت می‌کنیم که پاسخگویی به مطالبات از خواسته‌های مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، دولت و شخص رئیس جمهور است.

وی افزود: وقتی شخص استاندار و معاونان وی در برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی شرکت می‌کنند این پیام را به مسئولان می‌رساند که باید آنها هم پاسخگوی مطالبات مردم باشند و بنده اذعان دارم اگر مسئولی پاسخگو نیست به این معنی است که عملکرد خوبی ندارد.

ارائه عملکرد نظام و دولت بهترین مصداق جهاد تبیین

طالبی، ارائه عملکرد نظام و دولت به مردم در هفته دولت را بهترین مصداق جهاد تبیین دانست و اضافه کرد: اکنون دشمن به دنبال ترویج یأس و ناامیدی در جامعه است که باید ما برای مقابله با این موضوع به تبیین عملکرد دولت و واقعیت‌ها در راستای ترویج امیدواری در جامعه اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌های ما در خراسان جنوبی اخلاق مدار هستند و باید با بررسی کامل نسبت به مطالبه گری موضوعات اقدام کنند، اضافه کرد: در دوران امپراتوری رسانه‌ها که همه ناظر بر عملکرد ما هستند باید مطالبه‌گری در جامعه بر مدار منطق و اخلاق باشد تا دشمنان ما نتوانند با سوء استفاده و تحلیل، آن را به سیاه نمایی علیه خودمان تبدیل کنند.

معاون استاندار با بیان اینکه در خراسان جنوبی ظرفیت‌های گردشگری بالایی داریم که تاکنون در سطح جامعه ایرانی و جهانی معرفی نشده و در این خصوص ضعف داریم، اضافه کرد: به دنبال این هستیم که با فعال‌سازی حوزه گردشگری برای توسعه اقتصادی استان گام برداریم.

طالبی عنوان کرد: در زمینه ورود گردشگران به مناطق کویری خراسان جنوبی ملاحظاتی وجود دارد و بایستی ساماندهی گردشگران را در دستورکار خود قرار دهیم.

وی با بیان این نکته که در مناطق کویری احتمال سردرگمی گردشگران وجود دارد، باید حتماً گردشگران با مجوز وارد شوند تا  راهنمای کویر همراه تیم‌ها باشند، اضافه کرد: تلاش ما این است که ورود گردشگران به کویر را با ساماندهی تسهیل کنیم که ضرر و زیان جانی و مالی به گردشگران وارد نشود.

پیگیری برای صدور گذرنامه سلامت برای اتباع افغانستانی 

معاون استاندار درخصوص توسعه گردشگری سلامت در خراسان جنوبی با توجه به همجواری با کشور افغانستان هم گفت: ظرفیت‌های بهداشتی بالایی در خراسان جنوبی داریم که می‌تواند نقش مؤثری در ارتقای گردشگری سلامت داشته باشد، در این خصوص مکاتبه‌ای با وزارت کشور برای صدور گذرنامه سلامت داشته‌ایم تا اتباع افغانستانی از این ظرفیت استفاده کنند.

طالبی بیان کرد: پیگیر صدور مجوز گذرنامه سلامت هستیم تا اتباع افغانستانی هم بتوانند از ظرفیت بهداشت و درمان استان استفاده کنند و از طرفی هم به رونق اقتصادی خراسان جنوبی کمک شود.

معاون استاندار با بیان اینکه هیچ تغییرات سیاسی در بین مرزهای جغرافیایی شهرستان‌های استان نداریم، اضافه کرد: الحاق روستاهای حاشیه شهرها موضوعی تخصصی و نیازمند به کار کارشناسی است که بعداً تبعات منفی نداشته باشد، اگر جایی شرایط الحاق داشته باشد و منطق بر قوانین باشد این اقدام انجام خواهد شد.

طالبی از دانشگاه‌های خراسان جنوبی به عنوان قطب فرهنگی استان یاد کرد و گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا مدت 2 سال است که دانشجویان حضور فیزیکی نداشته‌اند که این عدم حضور باعث مشکلاتی در زیرساخت‌ها شده به عنوان مثال برخی از خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی تغییر کابری داده و یا فروخته شده‌اند.

برگزاری پنج کمیسیون دانشجویی و بررسی مشکلات و ارائه راهکارها

وی با اشاره به اینکه به دلیل رفع دغدغه‌های مختلف دانشجویان و رؤسای دانشگاه ها از ابتدای سال جاری پنج کمیسیون دانشجویی در استان برگزار شده، اضافه کرد: مشکلات مختلف و نیازهای دانشجویان در این کمیسیون مورد بررسی و راهکارهای لازم ارائه شده است.

طالبی افزود: همگرایی و همپوشانی خوبی بین دانشگاه‌های خراسان جنوبی وجود دارد به عنوان مثال خوابگاه‌های مازاد برخی دانشگاه‌ها به دانشجویان سایر دانشگاه واگذار شده و تعامل خوبی برای رفع مشکلات خوابگاهی بین دانشگاه‌های خراسان جنوبی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: خوابگاهای دانشجویان متأهل را هم در راستای طرح جوانی جمعیت پیش‌بینی کردیم که دانشجویان متأهل ما نگرانی نداشته باشند، همچنین 740 دانشجوی خارجی در خراسان جنوبی داریم که برای این افراد هم خوابگاه مورد نیاز را پیش‌بینی کرده ایم.

 معاون استاندار بیان کرد:با توجه افزایش اقلام مواد خوارکی در سطح کشور، هم رؤسای دانشگاه‌های استان دغدغه تامین این اقلام را داشتند که پیگیری کردیم که وزارت علوم اعتبارات خود را افزایش دهد و از جاهای دیگر تدبیر کردیم تا اقلام اساسی تأمین شود تا به مشکل نخوریم.

ثبت نام هزار و 688 خانواده دارای سه فرزند برای دریافت مسکن

طالبی با اشاره به اینکه به دنبال نگرانی که در بحث پیری جمعیت در کشور بود، مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را مصوب کرده، بیان کرد: در آبان سال گذشته این قانون مصوب و ابلاغ شد و امتیازات و تسهیلات خوبی برای فرزندآوری دیده شده و الان هم در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص جلساتی به صورت ماهانه در استان با حضور دستگاه‌های متولی برگزار کردیم و بند بند قانونی مورد بررسی و به دستگاه‌ها ابلاغ شده و این قانون در خراسان جنوبی در حال اجراست.

طالبی به اقدامات انجام شده در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: از سال 1400 تاکنون چهار هزار و 414 پرونده اعطای تسهیلات قرض الحسنه به بانک در استان داشتیم و 216 میلیارد تسهیلات در سطح استان پرداخت کردیم.

وی بیان کرد: همچنین تاکنون هزار و 688 خانواده دارای سه فرزند به بالا در 11 شهرستان خراسان جنوبی در سامانه مسکن ثبت نام کردند.

معاون استاندار با بیان اینکه در بحث بیمه سلامت زوجین ناباور تا سن 49 سال می‌توانند از خدمات ناباوری سازمان بیمه سلامت تا سه دوره با پوشش بیمه‌ای 90 درصد استفاده کنند، بیان کرد: همچنین هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی رایگان است.

طالبی اظهار داشت: براساس قانون در جاهایی که نرخ باوری پایین‌تر از 2.5 باشد، این امتیازات تعلق می‌گیرد و مکاتبات لازم را انجام دادیم که اصلاحاتی در این قانون صورت بگیرد چرا که در برخی مناطق که نرخ باوری بالاست اگر تسهیلاتی داده نشود شاید نتیجه عکس داشته باشد.

انتهای پیام

خبرنگار: مرضیه شهریاری

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف