محیط‌زیست، بحران کم‌آبی و گرانی‌ها مطالبات اصلی ائمه جمعه در خطبه‌ها

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام علی نوری، معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور روز سه‌شنبه اول شهریورماه در سومین جلسه گزارش مردمی که با موضوع «عملکرد نهاد نماز جمعه» و به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: پنجم مرداد سال 1401 بعد از 2 سال تعطیلی گردهمایی سراسری به دلیل کرونا و محدودیت برگزاری جلسات جمعی، نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور در تهران دور هم جمع شدند.

وی افزود: گردهمایی سراسری ائمه جمعه پس از 2 سال وقفه با حضور در حرم حضرت امام خمینی(ره) و تجدید پیمان با آرمان‌های ایشان آغاز شد و با دیدار با رهبر معظم انقلاب در پنجم مرداد به پایان رسید که جا دارد از همه عزیزانی که در برپایی این گردهمایی به ما کمک کردند قدردانی کنیم.

حجت‌الاسلام نوری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه فرمایشات و بیانات گوهرباری داشتند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری اهمیت نماز جمعه و زاویه نگاه متفاوتی از نماز جمعه را توصیف کردند؛ ایشان همچنین در حوزه روش و منش هم برای ائمه جمعه بیاناتی داشتند که ما آن‌ها را در رأس برنامه های نهاد نماز جمعه قرار می‌دهیم.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور خاطر نشان کرد: در دیدار اخیر ائمه جمعه با رهبر معظم انقلاب، محورهای رهنمودهای معظم له مشتمل بر مبانی نظری راهگشا و راهبرانه برای مجموعه شبکه امامت جمعه بود و نظام امامت را برای همه ائمه جمعه ترسیم می¬کرد که این مبانی برای برخی از نیروهای جوان و توانمند نیز که تازگی به جمع ائمه جمعه کشور پیوسته‌اند و برای نخستین‌بار در این کسوت با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند، بسیار مفید و آموزنده بود.

وی با بیان اینکه نهاد امامت جمعه خود را مکلف می‌داند در برابر بیانات رهبری و مطالبات ایشان پاسخگو باشد، افزود: پس از این دیدار ائمه جمعه در پاسخ به رهنمود‌های مقام معظم رهبری در نامه مشترکی از معظم‌له قدردانی داشتند و آمادگی خود را  برای اجرای بیانات ایشان اعلام کردند که امیدوریم با عمل به آن‌ها به نماز جمعه تراز انقلاب اسلامی برسیم.

حجت‌الاسلام نوری با اشاره به اینکه در 6 ماهه دوم سال، ائمه جمعه کشور در 9 منطقه گردهم می‌آیند، گفت: برای برگزاری 9 رویداد منطقه‌ای با محوریت فرمایشات رهبر معظم انقلاب که در 5 مرداد 1401 بیان داشتند، برنامه‌ریزی شده است تا علاوه بر توانمندسازی و گفتمان‌سازی در رابطه با مطالبات رهبری، شاهد رشد و شکوفایی نماز جمعه باشیم.

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به آخرین اقدامات ساماندهی و استقرار ائمه‌جمعه کشور اشاره کرد و افزود:در 2 ماه گذشته ما در 23 پایگاه خود استقرار و انتصاب امام جمعه جدید را داشتیم که از این 23 معارفه امام جمعه در شهرها، در 15 پایگاه شاهد انتصاب جدید بودیم.

وی درباره افرادی که به جمع ائمه جمعه کشور پیوستند و تحولات در نهاد نمازجمعه، خاطر نشان کرد: از شهرهای مهمی که شاهد انتصابات جدید بودند، می‌توان به بندر امام خمینی (ره) در استان خوزستان اشاره کرد که حجت‌الاسلام سلامت‌نژاد از علمای حوزه علمیه و استاد حوزه الغدیر اهواز از سال 94 هستند و اکنون در این شهر به عنوان امام جمعه فعالیت دارند. وی دارای مدرک دکترای مبانی فقه و حقوق و از طلاب جهادی و انقلابی هستند که امیدوریم با حضورشان شاهد تحولاتی در این خطه باشیم.

حجت‌الاسلام نوری ادامه داد: در شهرستان خمین استان مرکزی نیز حجت‌الاسلام میرصادقی از طلاب فاضل و بومی شهرستان خمین و از اساتید حوزه و مبلغان و فعالان جهادی، فعالیت خود را در کسوت امام جمعه آغاز کردند. همچنین در خمینی‌شهر استان اصفهان حجت‌الاسلام محمود‌آبادی با 15 سال سابقه امامت جمعه مستقر شده‌اند و در صدرای استان فارس هم حجت‌الاسلام عباس موسوی که سابقه امامت در سروستان و ایزدخواست را دارند به عنوان امام جمعه منصوب شده‌اند.

وی با بیان اینکه بسیاری از ائمه جمعه در ماه‌های اخیر به پیگیری مطالبات مردم و دغدغه‌های کشور پرداختند اشاره و تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که دغدغه ائمه جمعه می‌باشد، مسئله محیط‌زیست است که برخی از ائمه جمعه از تریبون نماز جمعه به پیگیری این مسئله مهم پرداختند. در همین ارتباط نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت به موضوع تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی اشاره کردند و نماینده حضرت آقا در استان و امام جمعه همدان به مسئله خشکسالی و کم آبی و مشکلاتی که برای مردم این شهر بوجود آمده است توجه داشتند و با حضور در میان مردم خواستار حل معضلات بوجود آمده از نهادها و مسئولین ذی ربط شدند.

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به مطالبی در حوزه مطالبه‌گری که از طریق تریبون نمازجمعه توسط ائمه جمعه کشور مطرح شده تا مسئولان مربوطه از این موضوعات مطلع شوند و در صدد اقدام برآیند، اشاره کرد و در این خصوص از برخی ائمه جمعه تشکر و قدردانی کرد که عبارتند از امام جمعه خداآفرین که دغدغه کم‌آبی مردم این منطقه را در کنار رود ارس مطرح کردند؛ حجت‌الاسلام باقری امام جمعه پارس آباد که به مشکلات راه‌های مواصلاتی منطقه امامتشان و لزوم توجه به آن نکاتی ارائه کردند؛ امام جمعه گنبدکاووس که به ضرورت افتتاح بیمارستان 4500 تختخوابی این شهرستان پرداختند؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه که به مشکل بیکاری و لزوم اشتغال‌زایی برای مردم این شهر همواره اشاره کرده اند؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل که به بحث کنکور و عدالت آموزشی و مشکلات آموزش و پرورش پرداختند.

حجت‌الاسلام نوری در پایان به موضوع پیاده‌روی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: موج گسترده مشتاقان زیارت امام حسین(علیه‌السلام) در اربعین به سمت کربلا می‌روند؛ سه مرز اصلی مهران، خرمشهر و خسروی از نقاط مهم برای تردد زائران اربعین هستند که باید از امامان جمعه مهران، خرمشهر و قصرشیرین در خصوص پیگیریها و اقداماتی که برای هرچه بهتر انجام شدن این مراسم انجام داده اند، قدردانی داشته باشیم. ائمه جمعه این مناطق، از ماه‌ها قبل آمادگی برای میزبانی از زائران اربعین را شروع کرده¬اند و ضمن حضور فعال در میدان برای رفع مشکلات زائران و نیز انجام هرچه بهتر این مراسم باشکوه با دستگاه‌های امنیتی، حفاظتی، انتظامی، راهبری و سایر مجموعه‌ها، هماهنگی های لازم را انجام داده و می‌دهند.

انتهای پیام/