محور رایزنی تلفنی اردوغان و زلنسکی

اینترفکس گزارش داد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان و زلنسکی درباره تلاش موفقیت آمیز برای تبادل بیش از دویست اسیر میان روسیه و اوکراین و همچنین وضعیت متزلزل نیروگاه اتمی «زاپوریژیا» در اوکراین صحبت کردند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای نوشت، اردوغان با اشاره به توافق حاصل شده درباره آزاد شدن صادرات غلات از کوریدور دریای سیاه گفت، رویکرد مشابهی را می‌توان برای حل اختلافات درباره نیروگاه اتمی زاپوریژیا که در تسلط روسیه است اتخاذ کرده و با میانجی‌گری دوباره ترکیه توافقی حاصل کرد.

در این بیانیه آمده است: «برگزاری همه‌پرسی یک‌جانبه در مناطق مختلف اوکراین که تحت کنترل روسیه درآمده‌اند، تلاش‌ها برای احیای روند دیپلماتیک را تضعیف می‌کند و ترکیه آماده هرگونه حمایت از توقف جنگ از طریق مذاکرات مسالمت‌آمیز است».

نتایج اولیه همه‌پرسی در مناطق تحت تسلط روسیه در خاک اوکراین حاکی از آن است که در جمهوری خلق دونتسک بیش از ۹۹ درصد از رأی‌دهندگان خواستار الحاق به روسیه شده‌اند. در لوهانسک هم نتایج مشابهی به دست آمد و بیش از ۹۸ درصد از این ایده حمایت کرده‌اند.

پیش از این گزارش شده بود شمارش ۱۴ درصد آرای مأخوذه در خرسون نشان داد، ۹۶.۹۷ درصد رای‌دهندگان در این منطقه به نفع پیوستن به فدراسیون روسیه رای داده‌اند. در منطقه زاپروژیا هم بررسی ۱۸ درصد آرا نشان داد ۹۸.۱۹ درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی خواستار الحاق به روسیه هستند.