محمد پولادگر: دوچرخه‌سواری و ژیمناستیک تعلیق نخواهند شد/ به دوران طلایی در ورزش بانوان نزدیک می‌شویم

سیدمحمد پولادگر معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگویی، در خصوص اتفاقات رخ داده در ورزش کشور طی یک سال گذشته و افتخاراتی که برای نخستین بار در حوزه ورزش کسب شد، گفت: طی یکساله گذشته از دولت سیزدهم افتخارات فراوانی کسب شده و مجموعه ۱۳۶۳ مدال طلا، نقره و برنز در عرصه جهانی، قاره‌ای و تورنمنت‌های بین‌المللی به دست آمده است.

وی افزود: در بین افتخارات کسب شده، اتفاقاتی در حوزه ورزش قهرمانی برای اولین بار رخ داده است. از جمله آن‌ها مدال جهانی بوکس که در تاریخ ورزش بوکس بی‌سابقه بود. در وزنه‌برداری، دوچرخه سواری و هندبال بانوان افتخارات بسیار امیدوارکننده‌ای کسب شده که نشان‌دهنده آغاز دوران طلایی ورزش بانوان است. در رشته هندبال که تیمی و توپی است در حوزه بانوان کمتر افتخاراتی کسب کرده بودیم، خدا را شکر اتفاقات خوبی رخ داده. همچنین نایب قهرمانی تیم ملی بانوان والیبال در بازی‌های کشورهای اسلامی و تیم ملی تکواندوی بانوان که برای اولین بار قهرمان آسیا شدند از جمله این افتخارات هستند.

پولادگر با اشاره به سومی کاروان ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی گفت: به نسبت دوره‌های قبل بزرگ‌ترین کاروان را در بازی‌های کشورهای اسلامی داشتیم. باید به این نکته اشاره کنم که در دوران کرونا بیشترین آسیب را ورزش دید. هم از جهت محدودیت در فعالیت‌ها و هم تعطیل شدن رویدادهای جهانی و آسیایی. این‌که کشورها بتوانند در دوران کرونا و پساکرونا ورزش خود را حفظ کنند از نظر من یک قدرت است که خدا را شکر ما در جمهوری اسلامی ایران در غالب رشته‌های ورزشی توانستیم این کار را انجام دهیم.

وی ادامه داد: نمونه آن کسب رتبه سومی در بازی‌های کشورهای اسلامی با وجود حضور 52 کشور بود. ضمن این که حضور رشته‌های پارا به رسیدن ما به این جایگاه بسیار کمک کرد. حضور شاخص بانوان در رشته‌های وزنه‌برداری، والیبال و هندبال بسیار ارزشمند بود که نشان می‌دهد در گروه بانوان در بین کشورهای اسلامی صاحب توفیقاتی هستیم. 

وی درخصوص اهم برنامه‌ریزی‌ها برای گسترش ورزش بانوان گفت: همان‌طور که قبلا هم گفتم، در ورزش بانوان درحال نزدیک شدن به دوران طلایی هستیم و در بسیاری از رشته‌ها در رده سنی پایه فدراسیون‌های ورزشی در بخش بانوان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و افتخاراتی که امروز کسب می‌شود، ثمره این سرمایه‌گذاری‌هاست. 

پولادگر افزود: به ویژه در رشته‌های تیمی و توپی افتخاراتی که توسط تیم‌های ملی بانوان ما درحال کسب شدن است، بسیار ارزشمند و درخشان است و نشان می‌دهد که یک برنامه‌ریزی مدون و هوشمندانه برای آن صورت گرفته است و برای نظام اسلامی ایران در جهان این یک افتخار است چون همه می‌دانیم برای کسانی که رودروی ما قرار گرفته‌اند و نکات منفی را مدام سمپاشی می‌کنند، حضور موفق بانوان در عرصه‌های بین‌المللی، بهترین پاسخ به دشمنی‌هاست و روز به روز شاهد شکوفایی رشته‌های مختلف ورزش زنان هستیم.

پولادگر با تقدیر از عملکرد بانوان وزنه‌بردار ایران گفت: ‌در وزنه‌برداری زنان افتخارات فراوانی کسب کردیم و با توجه به آشنایی که از تیم ملی وزنه‌برداری بانوان دارم، می‌دانم که این شروع درخشش زنان ما در این حوزه است. در هندبال و دوچرخه‌سواری نیز شرایط بر همین منوال است. در والیبال برنامه‌ریزی خوبی توسط فدراسیون در حوزه زنان انجام شده که نتایج آن را در بازی‌های کشورهای اسلامی دیدیم که بانوان ایران با حضور تیم‌های قدرتمندی مثل ترکیه، موفق شدند در نخستین حضورشان در این رقابت‌ها، نایب قهرمان شوند.

پولادگر با اشاره به برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی طی یکسال گذشته گفت: امسال 11 مجمع انتخاباتی برگزار کردیم و روسای فدراسیون‌ها مشخص شدند. 58 مجمع فوق‌العاده و سالیانه نیز داشتیم. 

معاون قهرمانی وزارت ورزش در واکنش به برگزار نشدن مجمع انتخاباتی فدراسیون‌های دوچرخه‌سواری، ژیمناستیک، فوتبال، شمشیربازی و وزنه‌برداری و شایعاتی درخصوص تعلیق قریب‌الوقوع دو فدراسیون ورزشی گفت: دوچرخه‌سواری و ژیمناستیک تعلیق نشده‌اند و انشاا… هم نخواهند شد. طبق روال به زودی انتخابات دوچرخه‌سواری را برگزار می‌کنیم. از فردا نیز پروسه ثبت‌نام از کاندیداهای فدراسیون ژیمناستیک را اعلام می‌کنیم.

وی درخصوص برنامه‌ریزی‌های برای فدراسیون‌هایی که در حال حاضر با سرپرست اداره می‌شوند، گفت: برخی از این فدراسیون‌ها همچون شمشیربازی، رئیس قبلی درحال حاضر سرپرست فدراسیون است. به عنوان مثال ژیمناستیک یک سال پیش دوره ریاستش تمام شد ولی مشکلاتی بود و رئیس قبلی شرایطی ایجاد کرده بود که نمی‌توانستیم مجمع این فدراسیون را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: این که مجامع را قبل از پایان دوره ریاست فدراسیون برگزار کنیم، شدنی است اما تبعاتی دارد و موجب اعتراض کاندیداها می‌شود که ممکن است به عدالت رفتار نشود. اما تلاش ما این است که قبل از پایان دوره، انتخابات فدراسیون‌ها را برگزار کنیم. کما این که در زمان مقرر مجمع 11 فدراسیون را برگزار کردیم.

پولادگر درخصوص برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: 6 فدراسیونی که درحال حاضر مجامع انتخاباتی‌شان برگزار نشده، هرکدام ماجرایی دارند. مثلا انتخابات فدراسیون فوتبال اصلا در اختیار ما نیست. شرایطی در این فدراسیون ایجاد شد که کمیته اخلاق فدراسیون و هیات رئیسه تصمیم به برکناری رئیس قبلی گرفتند و برای فدراسیون سرپرست تعیین کردند. موضوع فدراسیون فوتبال با فدراسیون‌های دیگر متفاوت است چون دارای اساسنامه متفاوتی است.

وی افزود: هیچ‌کسی نمی‌خواهد که فدراسیون‌ها با سرپرست اداره شوند. تلاش ما این است که در زمان مقرر انتخابات تمامی فدراسیون‌ها را برگزار شود. کما این که همین 6 فدراسیون هم حضورشان در رویدادهای جهانی و قاره‌ای و فعالیت‌های ورزشی‌شان متوقف نشده است.

پولادگر در واکنش به تاسیس دوباره فدراسیون آمادگی جسمانی آن هم در شرایطی که در گذشته تصمیم گرفته شد این فدراسیون تبدل به انجمن شود هم گفت: قبلا این تصمیم گرفته شده و من در جریان تبدیل شدن آن به انجمن نیستم ولی امروز با توجه به فعالیت این رشته ورزشی تصمیم بر استقلال آن گرفته شد. در حال حاضر با توجه به سیاست‌های وزارت ورزش در جهت گسترش ورزش همگانی و فعالیت‌هایی که این فدراسیون دارد، در جهت تقویت این رشته ورزشی چنین تصمیمی گرفته شد.

انتهای پیام //