لحظه به لحظه با تحولات عراق/ توصیه پارلمان عربی به عراقی‌ها/ دفتر نوری المالکی به آتش کشیده شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، در 24 ساعت گذشته کشور عراق به دلیل کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست محل آشوب و اعتراض طرفداران این رهبر سیاسی شده است؛ تاکنون در این اعتراضات 30نفر جان سپردند، همچنان تنش و اعتراض در این کشور ادامه دارد. 

پارلمان عربی: عراقی‌ها خویشتنداری کنند

پارلمان عربی در بیانیه ای همه گروه‌ها و طرف‌های سیاسی در عراق را به خویشتنداری، پرهیز از تنش و توقف خشونت و خونریزی و درنظر گرفتن مصلحت ملی عراق دعوت کرد.
در این بیانیه آمده است که گفت وگوهای سازنده و حفظ روند مسالمت آمیز سیاسی بر اساس قانون اساسی راه صحیح محافظت از جمهوری عراق و مردم شریف این کشور است.

دفتر نوری المالکی به آتش کشیده شد 

گروهی از آشوب‌طلبان عراقی به دفاتر گروه‌های مقاومت در مناطق مختلف عراق حمله کردند. براساس این گزارش‌ها، مقر حزب «الدعوه» به رهبری «نوری المالکی» در بابل در جنوب عراق به آتش کشیده شده است.

همچنین دفتر گروه «گردان‌های امام علی» در دیاله در شرق و مقرهای گروه «عصائب اهل الحق» در بصره و دیوانیه در جنوب عراق نیز از سوی آشوب‌طلبان مورد حمله قرار گرفته است.

هادی العامری: گروه‌های عراقی سلاح را زمین بگذارند

هادی العامری رییس ائتلاف الفتح در پارلمان عراق خواستار توقف استفاده از سلاح برای حل بحران کشورش شد.

وی خطاب به تمام مردم عراق گفت، خواستار آرامش هستیم و از فرزندانم از تمام طرف ها می خواهم که استفاده از سلاح را پایان دهند.

پیگیری سلامت زوار ایرانی توسط وزیر امور خارجه ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با سفیر کشورمان در عراق آخرین وضعیت سلامت و امنیت زائران ایرانی را جویا شد.

نشست فوق‌العاده فرماندهان امنیتی عراق به ریاست الکاظمی

شهروندان ایرانی فعلا از سفر به بغداد، کاظمین و سامراء خودداری کنند

به دنبال کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست و هرج و مرج ایجاد شده در کشور عراق، سفارت ایران در عراق در اطلاعیه‌ای از شهروندان ایرانی خواست تا اطلاع ثانوی از هرگونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری نمایند.

الکاظمی: مقتدی صدر به خارج کردن معترضان از نهادها کمک کند

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت: تحولات خطرناکی که امروز در عراق عزیز ما با هجوم تظاهرکنندگان به منطقه سبز و ورود به نهادهای دولتی رخ داد، حاکی از جدی بودن پیامدهای تداوم و انباشته شدن اختلافات سیاسی است.

وی افزود: در حالی که تأیید می‌کنیم ورود تظاهرکنندگان به نهادهای دولتی اقدامی محکوم و خارج از چارچوب قانونی است، از سید مقتدی صدر که همواره از دولت حمایت کرده و بر عزت و احترام آن تأکید کرده است، می‌خواهیم به نیروهای امنیتی برای خارج کردن معترضان از این نهادها کمک کند.

آیت‌الله حائری از مرجعیت کناره‌گیری کرد

آیت الله “سیدکاظم حائری” با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام کناره‌گیری از مقام مرجعیت خود به دلیل کهولت سن و ضعف جسمانی اعلام کرد که حضرت آیت الله خامنه‌ای مناسب‌ترین و شایسته‌ترین فرد برای رهبری امت اسلام هستند.

آیت الله سید کاظم حائری همچنین از مردم عراق خواست که وحدت کلمه خود را حفظ کنند و راه را بر اجرای پروژه‌های استعماری و صهیونیستی برای ایجاد فتنه ببندند و برای پایان دادن به «اشغالگری خارجی به خصوص آمریکایی» تلاش کنند.

مقتدی صدر برای همیشه از عرصه سیاست کناره‌گیری کرد

 مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق از کناره‌گیری خود از عرصه سیاسی این کشور خبر داد.

وی در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد:  «من اعلام می کنم که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهم کرد و از اکنون به طور کامل از عرصه کناره‌گیری می‌کنم و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را می بندم». 

بروز رسانی می‌شود… 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 1 رای مخالف