فعال‌سازی پل خداآفرین و احیای قطار جلفا-نخجوان/ خط تولید مشترک خودرو ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه آزاد ارس


فعال‌سازی پل خداآفرین و احیای قطار جلفا-نخجوان/ خط تولید مشترک خودرو ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه آزاد ارس

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به وجود ظرفیت های خوب در حوزه صنعت و به‌ویژه صنعت خودرو در منطقه آزاد ارس گفت: ظرفیت تولید خودرو از سال‌ها قبل در ارس وجود دارد و از طرفی واحدهای صنعتی تبریز پشتیبان خوبی در حوزه تولید خودرو در ارس‌ محسوب می شوند.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، مجید کیانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در گفت‌وگو با سفیر ایران در باکو با بیان اینکه جلفا تنها نقطه دارای زیرساخت‌های ریلی در مسیر کریدورهای کشور است، اظهار کرد:  انتظار می‌رود به ظرفیت‌های موجود ارس توجه شود و با احیای قطار جلفا -نخجوان کریدور شمال جنوب فعال شود.

وی با اعلام اینکه اتصال قطار ایران به نخجوان باعث افزایش ترانزیت کالا و ایجاد درآمد برای هر دو طرف می‌شود، تاکید کرد: این ظرفیت در منطقه آزاد ارس موجود بوده ولی از آن استفاده کافی نشده است. با احیای این ظرفیت ارس قابلیت تبدیل به هاب ترانزیتی و صادراتی کشور را دارد.

رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود با توسعه زیرساخت‌های موجود از جمله پل و گمرک مستقر در محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس، ارتباط مرزی ایران و جمهوری آذربایجان را در بازه زمانی کوتاه و باسرعت بیشتر فراهم کنیم.‌

وی ادامه داد: محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس بستر بسیار خوبی برای تولید محصولات کشاورزی و باغی کشور است و بزرگترین پروژه کشاورزی و کشت‌وصنعت کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس در دست اجراست و مقرر است ۲۴ هزار هکتار زمین در این محدوده زیر کشت برود که این تولیدات فراتر از نیاز مصرفی داخلی است و عمده آن‌ها صادر خواهد شد و فعال‌سازی پل خداآفرین کمک شایانی به بحث صادرات و رشد اقتصادی این منطقه و کشور داشته باشد.

کیانی به زیرساخت‌های حوزه آموزش عالی  در منطقه آزاد ارس اشاره کرد و بیان کرد: پردیس ارس دانشگاه تهران فعال‌ترین و موفق‌ترین واحد پردیس کشور می‌باشد که در حال حاضر بیش از ۸۰ دانشجوی خارجی در آن تحصیل می‌کنند و انتظار داریم سفارت ایران در جمهوری آذربایجان در  جذب دانشجویان خارجی پردیس ارس همکاری‌های لازم را داشته باشد.

وی یادآور شد: طی ماه گذشته مرکز آموزش بین المللی فنی حرفه‌ای ارس راه اندازی شده است که  امکان برگزاری دوره‌های حرفه‌ای کارآموزی در بستر صنعتی و صدور مدارک معتبر بین المللی را دارد. این موضوع می‌تواند مورد استقبال کارآموزان جمهوری آذربایجان و نخجوان قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس تاکید کرد: باتوجه به تجربیات خوبی که در قالب شرکت‌های دانش بنیان و حوزه گلخانه‌ای در ارس وجود دارد، آماده‌ایم در قالب مرکز بین‌المللی آموزش فنی و حرفه‌ای ارس دوره‌های پودمانی در عرصه گلخانه ای را برای کشورهای همسایه برگزار کنیم.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های خوب حوزه صنعت و به‌ویژه صنعت خودرو در منطقه آزاد ارس گفت: ظرفیت تولید خودرو از سال‌ها قبل در ارس وجود دارد و از طرفی واحدهای صنعتی تبریز پشتیبان خوبی در حوزه تولید خودرو در ارس‌اند. در حال حاضر یک کارخانه تولید خودرو در ارس وجود دارد و دو کارخانه نیز در آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

کیانی در پایان تاکید کرد: از سرمایه‌گذاران حوزه تولید خودرو در جمهوری آذربایجان حمایت می‌کنیم تا ضمن حضور در منطقه آزاد ارس و استفاده از مزایا و پتانسیل‌های این منطقه، خط تولید مشترک خودرو را در ارس راه اندازی کنیم.