عملکرد دولت در استان خراسان شمالی / افتتاح و کلنگ زنی ۷۴۳ طرح در هفته دولت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، از جمله دستاوردها، اقدامات و فعالیتهای مهم استانداری خراسان شمالی در سال نخست دولت سیزدهم که از لحاظ تعداد پروژه ها در هفته دولت در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد و از نظر اعتباری نیز ۲ برابر افزایش یافته است.

مچموع پروژه های هفته دولت در سال جاری ۳۶ پروژه با اعتبار ۹۴۸ میلیارد تومان کلنگ زنی و ۷۰۷ طرح با اعتبار یکهزار میلیارد تومان بهره برداری می شود.

آبرسانی رینگ شمالی بجنورد با اعتبار ۶۰ میلیارد تومان، احداث شبکه فرعی و آبیاری و زهکشی رودخانه های مرزی پایاب سد سومبار با ۳۷ میلیارد تومان در راز و جرگلان، شرکت بازیافت فولاد و چدن با بیش از ۶۳ میلیارد تومان در اسفراین، آسفالت راه با ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیارد تومان در فاروج، کارخانه تولید رب و انواع مربا با ۱۵ میلیارد تومان در گرمه، بهینه سازی سوئیچ تلفن ثابت با ۱۵ میلیارد تومان اعتبار در مانه و سملقان از جمله مهمترین طرح های قابل افتتاح در هفته دولت است.

علاوه بر اینکه در سفر رییس جمهور فاز دوم پتروشیمی خراسان نیز مورد تاکید و دستور رییس جمهور قرار گرفت مبلغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر رییس جمهور به استان برای پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد مصوب شد که مبلغ یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در ۲ مرحله از محل سفر رییس جمهور به استان اختصاص یافته است و مابقی نیز در حال جذب و اقدامات لازم است.

*ایجاد بازارچه صنایع دستی

ایجاد بازارچه صنایع دستی که این مهم جزو تاکیدات رییس جمهور در سفری که به استان داشته اند بوده است که با ایجاد این بازارچه های صنایع دستی در سطح بوستان های شهرهای بزرگ خراسان شمالی و تاثیر مثبت صنایع‌دستی و اهمیت آن در اقتصاد جوامع بر هیچ‌کس پوشیده نیست و نقش مهمی بر اقتصاد، اشتغال‌زایی، صادرات، گردشگری و فرهنگ هر کشور دارد و باید این بخش در این خطه هنرپرور تقویت شود. بنابراین راه اندازی بازارچه صنایع دستی کمک زیادی به زنان سرپرست خانوار می کند و موجب اشتغال افراد زیادی در استان می شود.

همزمان با آغاز بکار دولت سیزدهم پس از پیگیری‌های فراوان، مانه و سملقان به ۲ شهرستان مجزا تقسیم بندی می شود که این امر موجبات تحول در منطقه را فراهم می‌کند.با توجه به شاخص جمعیتی و سایر فاکتورها بخش مانه در شهرستان مانه و سملقان می تواند به شهرستان تبدیل شود که این موضوع در هیات دولت نیز مطرح است. ارتقای صفی آباد به شهرستان مطرح است، اما با توجه به اینکه از نظر شاخص جمعیت مشکل دارد، تاکنون به هیات دولت معرفی نشده است.

خراسان شمالی حدود ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱ هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ در بین ۳۱ استان کشور رتبه دهم را داراست.

* خرید تضمینی گندم در استان

با توجه به مطالبات و توصیه رهبری در خصوص کشت گندم و همچنین دستور رئیس جمهور محترم در خصوص خودکفایی و خرید تضمینی گندم در خراسان شمالی تا تاریخ 4/5/1401 به میزان 429/86 تن و به ارزش ریالی 662/097/90 میلیون ریال می باشد که در مقایسه با سال گذشته مشابه 349 درصد افزایش داشته است.

در سال زراعی 1401-1400 با بازگشایی 24 مرکز خرید در استان و بکارگیری اقدامات تشویقی از جمله تخصیص کود به تحویل دهندگان تلاش به جذب حداکثری گندم از کشاورزان صورت گرفته است.

در سال گذشته مجموعه خرید گندم استان در پایان فصل خرید 200/19 تن بوده که استان جهت تامین آرد مورد نیاز نانوایی ها و صنوف آرد مجبور به پیگیری و وارد کردن گندم از سایر استانها گردید، لیکن امسال نیز با سطح زیر کشت گندم آبی 47 هزار و 700 هکتار و گندم دیم 92 هزار هکتار پیش بینی می گردد، بنابراین گندم به میزان 180 هزار تن خرید از کشاورزان انجام می پذیرد.

با تعیین مناسب قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت، ضریب امنیت غذایی استان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

* بهره برداری از 8 طرح ورزشی در هفته دولت

هشت پروژه ورزشی در سه شهرستان استان با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال همزمان با هفته دولت، امسال به بهره‌برداری می رسد. ساخت سالن ورزشی روستای زوارم، گود باستانی و سالن ژیمناستیک شیروان، سالن های ورزشی خرمده و امند در شهرستان مانه و سملقان و سالن ورزشی حسن آباد و خانه جوان در شهرستان اسفراین از جمله این طرح های ورزشی است که اجرای این طرح ها از جمله پروژه های نیمه تمامی است که بین سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸ آغاز شد و به دلیل تخصیص قطره چکانی اعتبارات تکمیل نشده بود.

اختصاص ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل سفر رییس جمهور برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی استان که از این میزان اعتبار، یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای سالن ۶ هزار نفری در مجموعه ۱۹ مهر تخته ارکان بجنورد، ۱۰۰ میلیارد ریال برای توسعه زمین های چمن مصنوعی و ۳۰۰ میلیارد ریال برای پروژه ورزشگاه چند منظوره بانوان بجنورد اختصاص یافته است.

مبلغ 300 میلیارد ریال نیز برای تکمیل ۲ استخر شنا در شهرستان های فاروج و گرمه هزینه خواهد شد که این میزان اعتبار در طی ۲ سال جذب می شود، همچنین ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پروژه های ورزشی شهرستان شیروان و اسفراین تخصیص یافته است.

براساس اعلام اداره کل ورزش و امورجوانان استان خراسان شمالی، اینک حدود ۹۰ پروژه نیمه تمام ورزشی در این خطه وجود دارد که شاخص ترین آن سالن ۶ هزار نفری بجنورد است.

براساس آخرین آمارها میانگین سرانه ورزشی در کشور به ازای هر نفر ۱۰۲ سانتی متر است که این رقم در استان خراسان شمالی ۵۶ سانتی متر است.

خراسان شمالی با ۲۵ هزار ورزشکار بیمه شده دارای ۴۵ هیات ورزشی فعال است که ۱۹۷ فضای ورزشی برای ورزشکاران در این استان شمال شرق کشور وجود دارد.

خبرنگار: بهنام فاضلیان

انتهای پیام

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف