طرح تعیین تکلیف آزمون وکلا فوریتی شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به تقاضای دو فوریت برای طرح استفساریه و مواد 3، 4 و 5 قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مصوب 24 اسفند 1400 در دستور کار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

وکلای‌ ملت پس از بررسی‌های لازم در نهایت با 176 رأی موافق، 17 مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در صحن با 2 فوریت بررسی طرح استفساریه و مواد 3 ، 4 و 5 قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار  موافقت کردند.

در این جلسه علی خضریان نماینده تهران به عنوان متقاضی استفساریه، گفت: همکاران محترم، اتفاقات تلخی که روز گذشته توسط مرکز وکلای قوه قضائیه اتفاق افتاد، توهین به مجلس شورای اسلامی و قانون تسهیل کسب و کارها بود که در این باره چند نکته را مطرح می‌کنم.

وی افزود: قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار را با 3 هدف در دستور کار مجلس قرار دادیم و به تصویب شما رسید؛ 1- حذف فرآیندهای زائد و تغییر قائده مبنا و ثبت محور شدن مجوزها، 2- مبارزه با رانت، تبعیض و جلوگیری از رفتارهای سلیقه ای و 3- حذف انحصارهای شغلی موجود در حوزه های مختلف علی الخصوص خدمات حقوقی.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد:همکاران؛ در حال حاضر در حوزه وکالت آنچنان انحصار در خدمات حقوقی وجود دارد که در سایه عدم دسترسی مردم به این خدمات، حقوق‌شان با مخاطره جدی مواجه شده است، کما اینکه به اذعان متولیان صنف وکالت هم‌اکنون بیش از 90 درصد پرونده های قضائی بدون وکیل به دادگاه می رود و به بهانه های مختلف آقایان مانع حضور قشر دانشگاهی و فرهیخته و فارغ التحصیلان حقوق در این حوزه شده‌اند.

خضریان گفت: مجلس با یک درک صحیحی از حضور افرادی که در این حوزه دارای سواد مناسب هستند، و از طرفی حذف ظرفیت‌ها، فرمول دقیقی را در این موضوع ارائه داده است، اما آقایان به بهانه‌های مختلف شروع به کارشکنی کرده تا انحصار را برای خود حفظ کنند. از طرفی در حالی ابهام را در قانون اشاره کرده‌اند که بررسی مشروح مذاکرات صحن علنی مجلس در زمان تصویب قانون هم همین نمره تراز را به روشنی نشان داده است.

انتهای‌ پیام/