صفر تا صد تاثیرات تزریق آمپول بتامتازون "betamethasone" در سرماخوردگی

به گزارش برنا؛ بتامتازون یک استروئید است که از ترشح موادی که باعث التهاب در بدن می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

بتامتازون برای درمان بسیاری از بیماری‌های التهابی مختلف مانند واکنش‌های آلرژیک، کولیت اولسروز “ulcerative colitis”، آرتریت “arthritis”، لوپوس “lupus”، مولتیپل اسکلروزیس “multiple sclerosis”، التهاب مفاصل یا تاندون‌ها و مشکلات ناشی از سطح پایین هورمون غده آدرنال استفاده می‌شود.

بتامتازون “betamethasone” چیست؟

همچنین بتامتازون ممکن است به تشخیص پزشک برای اهداف درمانی دیگری استفاده شود که در این مقاله ذکر نشده است.

پماد بتامتازون برای چیست؟

بتامتازون موضعی برای درمان بیماری‌های آلرژیک و التهابات پوستی مانند آفتاب سوختگی، اگزما، پسوریازیس و نیش حشرات نیز استفاده می‌گردد. در مصرف پماد بتامتازون دقت کنید؛ مصرف بیش از اندازه پماد بتامتازون ممکن است موجب جمع شدن دارو در سطح پوست گردد و عوارض دارو را نیز تشدید نماید.

آمپول بتامتازون و موارد مصرف بتامتازون

بتامتازون برای کاهش التهاب با موجوز پزشک استفاده می شود.

موارد مصرف آمپول بتامتازون

شرایط آلرژیک

بیماری پوستی

اختلالات معده

اختلالات خون

اختلالات چشم

مشکلات کلیوی مانند پروتئین در ادرار شما

اختلالات تنفسی

سرطان

آرتروز

بیماری های مرتبط با هورمون ، مانند مشکلات تیروئید

نحوه عملکرد بتامتازون

بتامتازون یک داروی کورتیکواستروئید است که گاهی اوقات به آن استروئید نیز گفته می شود. استروئیدها میزان مواد شیمیایی التهابی بدن شما را کاهش می دهد. آنها همچنین سیستم ایمنی طبیعی بدن شما را کاهش می دهند ، تا به کنترل التهاب کمک می کنند.

عوارض جانبی بتامتازون

بتامتازون باعث خواب آلودگی نمی شود ، اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

آمپول بتامتازون در سرماخوردگی
آیا آمپول بتامتازون در سرماخوردگی موثر است؟

عوارض جانبی متداول موجود در بتامتازون شامل موارد زیر است:

 • افزایش قند خون. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • گیجی
 • تکرار ادرار
 • احساس خواب آلودگی ، تشنگی و گرسنگی
 • لرزیدگی ، سرگیجه ، ضعف ، خستگی و ضربان قلب سریع
 • سطح پتاسیم پایین ، که می تواند باعث درد و گرفتگی عضلات شود

تغییرات پوستی مانند:

 • جوش زدن
 • خشکی پوست
 • علائم عفونت ، از جمله:
 • تب
 • لرز
 • سرفه کردن
 • گلو درد
 • تغییر روحیه و رفتار
 • تغییرات قاعدگی مانند لکه بینی یا بر هم زدن یک دوره
 • تغییر دید ، از جمله تاری دید
 • سردرد
 • افزایش وزن
 • تعریق
 • بی قراری
 • حالت تهوع

آمپول بتامتازون برای سرفه

سرفه می‌تواند نشانه آلرژی و حساسیت به محرک خارجی باشد. در این شرایط می‌توان برای درمان آلرژی از این دارو استفاده کرد. همچنین در بیماری مانند سرماخوردگی تزریق آمپول بتامتازون باعث کاهش التهاب پوشش داخلی دستگاه تنفسی فوقانی شده و سرفه را بهبود می‌بخشد.

عوارض جانبی جدی آمپول بتامتازون

در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم سلامتی شما را تهدید می کند یا اگر فکر می کنید اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند موارد زیر را شامل شود:

خس خس سینه

تنگی قفسه سینه

تب

تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو شما

آبی شدن رنگ پوست

علائم عفونت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آمپول بتامتازون در سرماخوردگی
برای بسیاری این سوال مطرح است که آمپول بتامتازون در سرماخوردگی عوارضی دارد؟

هدف ما این است که اطلاعات مناسب و فعلی را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال ، از آنجا که عوارض دارو بر هر شخص متفاوت است ، ما نمی توانیم به یقین یگوییم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست. همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی که تاریخچه پزشکی شما را می شناسد صحبت کنید.

تداخل دارویی بتامتازون

تزریقی وریدی بتامتازون می تواند با سایر داروها ، گیاهان یا ویتامین هایی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه کار یک دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا مانع از کارآیی دارو شود. همیشه در مورد تمام داروها ، گیاهان و یا ویتامین هایی که مصرف می کنید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض آمپول بتامتازون در بارداری

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

هشدار مصرف بتامتازون برای زنانی که شیر می دهند

بتامتازون می تواند از شیر مادر عبور کند و ممکن است رشد کودک در حال رشد را کند کند. بتامتازون همچنین ممکن است میزان شیر مادر را که بدن شما تولید می کند ، کاهش دهد. اگر از بتامتازون استفاده می کنید و می خواهید شیر دهید ، با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام استفاده از بتامتازون ، از تماس با افرادی که آبله مرغان یا سرخک دارند ، خودداری کنید .

نکات مهم در آمپول بتامتازون

بتامتازون ممکن است برای درمان کوتاه مدت یا طولانی مدت استفاده شود. چه مدت استفاده از آن بستگی به بیماری شما در حال درمان دارید. در صورت عدم استفاده از آن بدون تجویز پزشک، این دارو با خطرات همراه است.

اگر به هیچ وجه از آن استفاده نکنید: علائم شما بهتر نمی شود. ممکن است درد و التهاب بیشتری داشته باشید.

اگر به طور ناگهانی مصرف آن را متوقف کردید: علائم شما ممکن است برگردد این می تواند شامل درد و التهاب باشد.

چگونه بفهمیم دارو در حال کار است: باید درد و تورم کمتری داشته باشید. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا این دارو برای شما مفید است یا خیر.

نکته مهم درباره آمپول سرماخوردگی بزرگسالان

یک توصیه مهم که بیماران سرماخورده باید آن را جدی بگیرند مخصوصا بیمارانی که سرما خوردگیشان ناشی از عوامل باکتریایی همراه با یک ویروس عفونی باشد این است که در زمانی که دچار این سرماخوردگی شدید شدند به هیچ عنوان از دگزامتازون استفاده نکنند .تزریق دگزامتازون مخصوص در فصل پیش رو در کشور بسیار شایع است البته لازم به ذکر است این تاثیرات منفی ذکر شده از این دارو فقط در دگزا خلاصه نمی شود بلکه داروهایی که از خانواده کورتون ها هستند همگی اثرات منفی و زیان بارشان از اثرات مثبتشان بیشتر است.

هشدارها در مصرف بتامتازون

قبل از دریافت بتامتازون، پزشک خود را در مورد تمام شرایط پزشکی یا حساسیت خود و همه داروهایی که استفاده می‌کنید، مطلع نمایید و در صورت بارداری یا شیردهی، پزشک خود را در جریان قرار دهید. به صورت کلی، پزشک باید در جریان تمامی موارد و شرایط شما باشد. بدون مشورت با او، دارویی را قطع یا مصرف نکنید.

این دارو حاوی بتامتازون است. در صورت حساسیت به بتامتازون یا هر ماده دیگری که در این دارو وجود دارد مانند سلستون “Celestone”، سلستون سولوسپان “Celestone Soluspan”، بتاجکت “Betaject” یا بتامتازون، آن را به صورت عضلانی یا خوراکی مصرف نکنید.

بتامتازون را دور از دسترس کودکان نگه دارید. در صورت مصرف بیش از حد، بلافاصله از پزشک کمک بگیرید یا با اورژانس تماس بگیرید.