شنبه‌های کلنگی/ افزایش پروژه‌های بی‌سرانجام پایتخت؟

به گزارش اقتصادنیوز شنبه این هفته پس از بهره برداری از پایانه متروی اکباتان ، علیرضا زاکانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: از امروز شنبه های امید و افتخار با افتتاح بزرگترین پایانه قطارهای زیر زمینی کشور آغاز شد.با یاری و لطف خداوند از این به بعد هر شنبه تا دهه فجر افتتاح پروژه های بزرگ مقیاس شهری را خواهیم داشت. برخی از این پروژه ها جزو آرزوهای مدیریت شهری در سال های گذشته بوده است.

علی اصغر قائمی عضو شورای شهر تهران در خصوص وعده تازه شهردار تهران به اکوایران می گوید:شهردار تهران چنین قولی  را به شهروندان تهرانی داده اند، شنبه ای که گذشت هم اولین شنبه بود و پایانه اکباتان به بهره برداری رسید ،منتظریم ببینیم شنبه آینده و شنبه های بعدی چه اتفاقی می افتد و این شنبه ها را رصد کنیم تا ببینیم آیا در چارچوب پروژه های مصوب شهرداری است یا طرح های جدیدی را دنبال می کنند .

وی درخصوص پروژه هایی که قرار است در چند هفته نخست به بهره برداری برسند می گوید :‌ اکثر اعضای شورا  از جزئیات این پروژه ها  اطلاع ندارند وکسی لیستی از این پروژه ها نداشت. منتظریم یکی دو هفته طبق قول ایشان پیش برود تا ببینیم پروژه های مقیاس بزرگ به بهره برداری می رسد،ایشان گفتند هر شنبه یک پروژه مقیاس بزرگ شهری را افتتاح خواهند کرد بعد ازاین مدت مشخص می شود منظور شهردار چه مدل پروژه هایی است و آیا شبیه پروژه هایی مانند پایانه اکباتان است یا خیر؟

مقیمی با اشاره به سخنان مدیرعامل مترو درخصوص پروژه پایانه اکباتان می گوید :‌به گفته مدیرعامل مترو این پروژه 14 سال زمان برده و گزارش ها نشان می داد که حجم قابل توجهی از پروژه قبلا پیشرفت داشته و دوستان زحمت کشیدند و پروژه را تمام کردند و به بهره برداری رساندند که جای تقدیر و تشکر دارد.

  بعد از گزارش عملکرد 200 روزه شهرداری تهران  که در برخی موارد چندان دقیق نبود انتقادهای زیادی به مدیریت شهری شد، آیا شورا برای پیشگیری از حاشیه های تازه وعده شنبه های امید و افتخار از سوی اعضای شورای شهر رصد می شود ؟ قائمی در این رابطه پاسخ می دهد :‌ در مورد گزارش 200 روزه در برخی موارد آن ورود کردیم  و تحقیق کردیم  که   دقیقا موارد مطرح شده چقدر محقق شده و گزارش های کلی و اجمالی به دستمان رسید. بعضی ها هم سوءبرداشت و تفاوت در تعریف است؛ مثلا در مورد موضوع افتتاح 32 میدان تره بار معلوم شد منظورشان 32 بازارچه است و برخی ها را هم به غرفه تعدیل کردند که دوره بهره برداری موقتی داشتند. همه اینها را به حساب تجربه سال اول می گذاریم و امیدواریم از سال دوم به بعد که الآن در شروع آن هستیم شاهد تفاوت در تعاریف نباشیم و به صراحت مشخص شود که دقیقا منظور چه تیپ کار یا پروژه ای است. امیدوارم سرنوشت شنبه های پیشنهادی آقای شهردار به سرنوشت عملکرد 200 روزه دچار نشود و اتفاقات بزرگ در تهران رقم بخورد .  اما مهدی چمران به تحقق وعده زاکانی امیدوار است . او روز گذشته به خبرنگاران می گوید: در این زمینه اصل مسئله تکمیل پروژه‌های باقی مانده از قبل و آغاز پروژه های دیگر است.

او  با اعلام اینکه پروژه‌ها طبق زمان‌بندی مرتبی هر هفته به صحنه بهره‌برداری ورود پیدا می‌کند، یادآور می کند : شاکریم که شهرداری به این مرحله رسیده که بهره‌برداری طرح‌ها را انجام می‌دهد. تا ۲۲ بهمن تعدادی پروژه به بهره برداری می‌رسد و پس از آن نیز افتتاح پروژه‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران هم  درباره وعده شهردار تهران درخصوص بهره‌برداری هر هفته یک پروژه بزرگ عمرانی هم می گوید :‌امیدواریم و دعا می‌کنیم این اتفاق بیافتد و خدا را شکر می‌کنیم چون حتما باعث سربلندی مجموعه شورای ششم می‌شود. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای پنجم شهر تهران هم معتقد است:  طبیعی است، یکسری پروژه‌هایی که درصد بالایی‌ از آن پیشرفت کرده ، در این مدت باید کارهایش انجام شده باشد. اما  اعلام کنند چند درصدش در زمان آنها انجام شده  و راستش را  هم بگویند تشکرهم می کنیم .

 اما واکنش کاربران توییتر به سخنان شهردار تهران هم قابل تامل است و نشان ازنیازهای نادیده گرفته شده شهروندان در تهران دارد . یکی از نظرات نوشته شده در زیر توییت شهردار این است که «حاجی شما این پله برقی های خاموش رو بگید راه بندازن.بوی تعفن آب مانده در جوی خیابان ها. ممانعت از بریدن درخت ها و خیلی چیزهای شبیه این.بقیه حالا بعدا ان شاءالله. ضمنا مدیر خوب اونه که همه چیزهای قبلی رو به نام خودش نزنه!  پروژه_های_آرزومحور»،اکانت پارودیه؟هم نوشته «مدیر شهری که نمی‌‌داند این پروژه‌ها که افتتاح می‌شود نتیجه کار مدیران قبلی هم هست،‌ کیست؟ زاکانی» . دیگری نوشته که «مادرزنت دوست داشت سر سفره رسیدی» .

کاربر دیگری یادآوری کرده است «نمیخوای خیابونا رو یک جارویی بکشی؟ اصلی‌ترین وظیفه رو چرا رها کردی؟»،کاربردیگری نوشته است که «سامانه شفافیت شهرداری چی شد ؟؟؟تا شفافیت نباشه ، خدمت و افتخار دروغی بیش نیست والله امیرالمونین هم شفافیت رو ترویج کرد و میکنه شما نمیدونم توی چه سیستمی گیر افتادین که نمیشه بهش دست زد …»

کاربر دیگری به وضعیت برخی بوستان های تهران اشاره کرده و نوشته است که «پارکهای تهران اکثرا یکساله ول هستند! وسایل بازی بچه‌ها خراب، نمازخانه بسته، بیشتر لامپها خاموش و….  »؟،یکی دیگر از نظرات زیر توییت شهردار گلایه از وضعیت اتوبوس های تندرو است «ای کاش فکری هم به حال وضع اتوبوس های شهری و BRT ها بکنید تعداد بسیار کم شده و صف های عریض و طویلی تشکیل شده نمی‌دونم خودتون می‌بینید یا افرادتون هم تو شهر رفت و آمد میکنن یا نه! اما صف های ده متری ساعت ۲ ظهر چیز عجیبی است که در دوره های قبل نبود!!!!»دیگری نوشته است «منطقیه اول پروژه کوچیکا رو درست کنی، وضع پله برقیا، پارکها، سطلهای زباله، معتادا ولی اینا به چشم نمیان نه؟»

هرچند که در اخر هفته پیش مشخص شد زاکانی در دومین شنبه امید و افتخار شهرداری به جای افتتاح پروژه های عمرانی  قصد دارد پروژه های جدید را کلنگ زنی کند . 

علیرضا زاکانی شهردار تهران با اشاره به برنامه افتتاحیه ها در روزهای شنبه، به رسانه ها گفت: شنبه هفته آینده بال غربی بزرگراه یادگار که تجهیز شده را افتتاح خواهیم کرد.شهردار تهران درحالی از افتتاح این پروژه سخن می گفت که ماه گذشته وعده کلنگ زنی آن را داده بود . 

او 2 مرداد درجریان بازدید میدانی از این پروژه گفته بود: ادامه ضلع غربی بزرگراه یادگار امام (ره) از جی تا میدان فتح و از میدان فتح تا بلوار بهار در منطقه ۹ واقع شده و یک پروژه بسیار بزرگ است. در حال حاضر هم معارضین ملکی بخش خصوصی دارد که تعیین تکلیف شده و با تأمین منابع این مسیر باز می‌شود.

شهردار تهران ادامه داد: بخش عمده آن مرتبط با وزارت دفاع، ارتش جمهوری اسلامی و آموزش و پرورش است که تفاهمات آنچه مربوط به وزارت دفاع است، انجام شده و دیوارکشی‌ها صورت گرفته است. در حال حاضر تفاهم با ارتش و آموزش و پرورش مدنظر است که به زودی انجام خواهد شد؛ امیدواریم که برای ماه آینده کلنگ زنی آن شروع شود.

به گفته او این پروژه از سال ۹۱ شروع شده بود اما به واسطه مشکلات متعددی که داشت، دچار وقفه شده بود و تا سال ۹۸ کلاً تعطیل شده بود. اقداماتی که انجام شده بود را با خاک پر کرده بودند که به فضای سبز تبدیل کنند. اکنون مقدمات این کلان پروژه غرب تهران فراهم شده و بخشی از تملکات صورت گرفته و باقیمانده آن نیز ظرف یک ماه آینده انجام می‌شود تا این کار بزرگ را آغاز کنیم. این پروژه با نرخ امروز یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و با تعدیل‌هایی که می‌خورد، بیش از این مبلغ خواهد بود.

اما معاون عمرانی شهردار تهران آخرین روز کاری هفته جاری اطلاعات دقیق تری از مراسم روز شنبه داده و خبر افتتاح این پروژه را به آغاز عملیات عمرانی آن اصلاح کرده است . 

شعبانی، گفته است  شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) از میدان شهیدان(جی) آغاز شده و پس از عبور از اراضی پادگان جی در تراز منهای یک(زیرگذر) تا غرب میدان فتح و سپس از طریق بزرگراه فتح تا تقاطع بلوار بهار و نهایتا بزرگراه شهید بروجردی ادامه می‎یابد.

باید دید وعده زاکانی در افتتاح هفتگی مگاپروژه‌های پایتخت به تحقق خواهد پیوست یا این شعار با قلب ماهیت به شنبه‌های کلنگ‌زنی و طولانی‌تر شدن فهرست پروژه‌های بی‌سرانجام تهران بدل شود.