سومین نشست شبکه زنان جریان‌ساز ایران برگزار شد

به گزارش خبرگزاری برنا، سومین نشست فصلی شبکه زنان جریان‌ساز ایران(هینا) با موضوع اثرگذاری زنان در قیام‌های حرکت‌آفرین در حسینیه ارشاد برگزار شد.

در این نشست فاطمه قاسم‌پور نماینده مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر، پردیس و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده، ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت موسسه هینا و بانوان و خدام هیئات حاضر در مراسم گفت: اقدامات موسسه هینا در کمتر از یک‌سال باعث مباهات جامعه زنان شده و ان شاءالله آغازگر حرکتی جدید برای زنان مسلمان خواهد بود.

وی افزود: این که می‌توانیم برای زنده نگهداشتن یاد شهدا از کنش‌گری زنان مسلمان و همدردی و همدلی با  واقعه کربلا روایت کنیم، فرصتی است مغتنم که از مقاومت‌های زنان بزرگ صدر اسلام تا امروز بهره گرفته‌ایم تا این جریان پایدار بماند.

وی در مورد دو جریان فعال در حوزه زنان که به صورت سنتی و مدرن در جامعه امروزی فعال هستند، گفت: اتفاق مهمی که در انقلاب اسلامی افتاد، سنتز جدیدی است که این دو جریان با یکدیگر داشتند و ما شاهد زن سنتی کنش‌گر انقلابی وسط میدانی بودیم که هم ارزش‌های اسلامی را پاس‌ میداشت، هم به حوزه خانواده توجه جدی می‌کرد.

فاطمه قاسم‌پور ادامه داد: امروزه همه ما با همین دغدغه در کنار یکدیگر هستیم تا بتوانیم به گفته امام خمینی (ره) این مسئولیت اجتماعی زنان و کنش‌گری آنها را با شاخه‌های متفاوت، که مسئولیت اجتماعی را در عرصه‌های مختلف اداره می‌کنند، به همراه شأن مدیریتی زن مسلمان، مورد توجه گفتمان انقلاب اسلامی قرار دهیم.

فاطمه قاسم‌پور نقش مهم جریان‌ها و شبکه‌های فعالیتی حوزه زنان را یک اتفاق ویژه و راه حلی برای مسائل و مصائب حوزه زنان دانست.

وی در پایان با تاکید بر حضور زنان اهل رسانه برای این جریان سازی گفت:  با روایت کردن از زنانی که این نقش الگو را در جامعه  اسلامی به بهترین شکل ایفا کرده‌اند، می‌توانیم موانع پیشرفت زنان در جامعه اسلامی را از سر راه برداریم.

در ادامه رقیه سادات موسوی، فعال رسانه و پژوهشگر تاریخی جهان اسلام با عرض تسلیت به مناسب ایام عزاداری گفت که حضور خود در دهه اول محرم تا هفتم امام حسین (ع) را با شرح مراسم مذهبی در عراق گذرانده و مراسمات زنان عرب در دهه اول محرم که به صورت روضه‌های خانگی با مدیریت کامل زنان برگزار میشود را روایت کرده است.

وی در ادامه افزود: زنان بنی اسد در روز سوم پس از شهادت، حرم امام حسین(ع) را کامل برای عزاداری قرق می‌کنند و با سبدهای حصیری به سمت حرم می‌روند. روضه‌های زنانه در عراق سال‌هاست برگزار می‌شود و وجه تمایزی به عزاداری‌های اباعبدالله داده است.

در پایان این نشست مهرناز خسروی، پژوهشگر حوزه زنان و دبیر موسسه هینا پس از تشکر و قدردانی از میهمانان در مورد شبکه زنان جریان‌ساز که تا به امروز دو نشست فصلی را پشت سر گذاشته‌اند، گفت: خروجی این دو نشست آشنایی با زنان توانمند این حوزه و فعالیت برخی از باشگاه‌ها مانند باشگاه زنان کارآفرین بوده که به عنوان باشگاه به‌پوشی دو نشست موفق را برگزار کرده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه حضور زنان در هیئت‌های مذهبی باعث کنش‌گری جامعه نسبت به زنان و هیئات شده است گفت: پس از جلسه ویژه‌ای که با تولیت آستان مقدس امام‌زاده صالح داشتیم، قرار بر این شد که از سال‌ آینده روز سوم شهادت امام حسین (ع) حرم امام‌زاده صالح قرق بانوان شود و انشاءالله یک روز عزاداری ویژه بانوان برگزار خواهیم کرد‌.

در پایان این نشست پس از قرعه‌کشی بین افرادی که در این جلسه حضور داشتند به قید قرعه به ۸ نفر کمک هزینه سفر کربلا داده شد که از این ۸ نفر ۵ نفر آنها زیارت اولی بودند.

اننتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف