سولقانی: خوشحالم به عنوان یک ایرانی در مهد اسکی دنیا مربیگری می‌کنم

مهدی سولقانی ملی‌پوش سابق اسکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درخصوص مربیگری‌اش در تیم اسکی چمن جوانان سوئیس اظهار داشت: من قبلاً این تجربه را در سوئیس داشتم و به صورت باشگاهی کار می‌کردم. امسال که برای یک رویداد و مسابقه‌ به اینجا آمدم، قبل از آن با دوستانم در سوئیس صحبت کردم تا بتوانم با آنها تمرین کنم. آنها یک مربی داشتند که به او تمرین می‌کردند و البته خیلی از این مربی راضی نبودند. چند روزی که از تمرینات گذشت، یک مسیر تمرینی طراحی کردم. همین مسئله باعث شد تا آن ورزشکاران درباره کارم سوال کنند و به من پیشنهاد بدهند که اگر وقت آزاد دارم، به عنوان مربی کمکشان کنم.

وی افزود: این اتفاق برای خودم خوشایند بود. با توجه به اینکه من سال‌ها در اسکی چمن فعالیت داشتم و به نوعی مدال‌های جهانی و قهرمانی دنیا در بخش جوانان دنیا دارم، برای آنها شناخته شده بودم. در واقع با توجه به عقبه‌ای که بابت کار کردن در سوئیس داشتم و دوره‌هایی هم که دیده بودم، آنها دوست داشتند که به عنوان مربی در کنارشان کمک کنم. در نهایت با مسئول اسکی چمن فدراسیون سوئیس صحبت کردم و قرار شد دو هفته‌ با آنها تمرین کنم و اولین مسابقه یعنی مسابقات قهرمانی جوانان جهان با آنها باشم.

مربی اسکی تیم جوانان سوئیس ادامه داد: دو، سه هفته با هم تمرین کردیم و با دو ورزشکار به مسابقات جهانی جوانان اعزام شدیم. متاسفانه در روز آخر تمرین در کشور میزبان یکی از ورزشکاران مصدوم شد و نفر دیگر در مسابقه دوم آسیب دید. علی‌رغم اینکه شانس مدال هم داشتیم، اما به دلیل مصدومیت نتوانستیم مسابقات را به خوبی تمام کنیم. در پایان آن رویداد، مسئولان و ورزشکاران از نحوه عملکرد و کاری که صورت گرفته بود، راضی بودند. این راضی بودن تا جایی بود که به من پیشنهاد برای کار با تیم بزرگسالان در فصل آینده را نیز دادند. من خواستم در این باره بیشتر فکر کنم، چون سال آینده مسابقات قهرمانی اسکی چمن دنیا در ایران است و دوست دارم در این مسابقه شرکت کنم. من به آنها گفتم که اگر بخواهم مربی باشم، دوست دارم خودم برخی از روزها تمرین داشته باشم و آنها مشکلی با این موضوع نداشتند. تقریباً به یک جمع‌بندی کلی رسیدیم، اما برای ادامه همکاری برای فصل آینده هنوز قراردادی را امضا نکردیم و همه چیز منوط بر آن شده که شرایط مدنظرم را بگویم تا اگر شرایط فراهم شد، با هم همکاری داشته باشیم. در حال حاضر که دو مسابقه دیگر تا آخر فصل مانده است، به تیم‌شان کمک می‌کنم و در کنارشان هستم تا برای فصل آینده تصمیم نهایی را بگیریم.

سولقانی درباره تفاوت‌ها میان ورزش در ایران و سوئیس تاکید کرد: موضوعی که در اینجا مشهود است، این است که افرادی که به سمت ورزش حرفه‌ای سوق داده می‌شوند، واقعاً یک زندگی حرفه‌ای دارند؛ چیزی که در ایران به ندرت دیده می‌شود. ما گاهاً می‌بینیم که ورزشکاران در ایران از مسیر اصلی زندگی حرفه‌ای‌شان خارج می‌شوند، اما اینجا اگر افراد به آن جایگاهی که دوست دارند، نرسند، با توجه به اینکه در ورزش حرفه‌ای هستند، زندگی کاملاً حرفه‌ای هم دارند و تحت پوشش سیستم فدراسیون یا باشگاه‌شان هستند و هیچ وقت رها نمی‌شوند. ما در ایران متاسفانه برای یک رویداد و مسابقه به ورزشکاران پر و بال می‌دهیم و بعد از آن می‌خواهیم سر به تن‌شان نباشد، اما در سوئیس سرمایه‌گذاری در ورزش هزینه محسوب نمی‌شود. در واقع هر نوع هزینه کردن در ورزش یک نوع سرمایه‌گذاری است. برایشان افرادی که اینجا هستند، این مسئله جذابیت دارد که جوانان را به ورزش سوق بدهند، زیرا در یک جامعه سلامت است که از درونش نخبه بیرون می‌آید و در آن تصمیمات درست گرفته می‌شود و کشور پررونق و سالمی دارند.

وی گفت: سال‌ها ملی‌پوش اسکی برف و چمن ایران بودم و هنوز در چمن فعالیت می‌کنم. من ورزش قهرمانی را به دلیل یک مصدومیت زانو به نوعی کنار گذاشتم، چون یک بیزینس در حوزه اسکی داشتم و علاقه‌ای هم در من پیرامون مربیگری شکل گرفته بود که باعث شد به سمت آن بروم. من در این حوزه مربیگری دوره‌های مختلفی در ایران و خارج از کشور گذراندم. در واقع دوره‌هایی را دیدم که برام جذابیت داشت تا بتوانم از دانش و تجربه‌ای که کسب کردم، در مسیر اهدافم کاری انجام بدهم. خدا را شکر این شانس را داشتم که در مقطعی مربی تیم ملی جوانان و بزرگسالان بودم و خدا شاکرم در مسابقات آسیایی با یکسری ورزشکار جوان در بزرگسالان آسیا مدال گرفتیم. من تلاشم را در دوره حضورم در ایران به کار گرفتم و تمام تمرکزم را داشتم، حتی تمام کارها و نامه‌نگاری‌ها را مستند دارم که چقدر تلاش کردم تا شرایط بهتری را برای تیم ایجاد کنم و شرایطی را به وجود بیاورم که بتوانم جایگاه ویژه‌ای برای اسکی ایجاد کنم، ولی دیدگاه‌ها نسبت به این ورزش متفاوت است.

اسکی‌باز سابق کشورمان تصریح کرد: خوشحالم به عنوان یک ایرانی چنین جایگاهی را گرفته‌ام. امیدوارم روزی برسد که بچه‌های توانمند ایرانی این شرایط را داشته باشند که از نزدیک با تیم‌های بزرگ کار کنند و آن را ببینند و به نوعی معنای واقعی یک ورزش و ورزشکار را بفهمند و بتوانند پس از آن به کشورشان خدمت کنند.

سولقانی درباره احتمال مربیگری در ایران عنوان کرد: من همه نوع آمادگی برای خدمت به کشورم را دارم. من ایران را دوست دارم و هر کمکی که شرایطش پیش بیاید، انجام می‌دهم. بارها به دوستان در فدراسیون از جمله رئیس آن در پیام‌های مختلف گفته‌ام که حاضرم همه نوع راهنمایی و کمک را ارائه بدهم، اما اگر از من بخواهند، این کار را انجام می‌دهم و خیلی نمی‌توانم در این باره اصرار کنم. من هر کاری که از دستم بربیاید، انجام می‌دهم تا اسکی ایران پیشرفت کند. من برای اسکی‌بازان و مسئولان سوئیس ناشناخته بودم، ولی با چند برنامه از من استقبال شد و شرایط را برای کار کردنم فراهم کردند.

وی در پایان گفت: همه تلاشم را می‌کنم تا دانش و توانایی‌ام را افزایش بدهم و در کنار بزرگان دنیا بتوانم نکات زیادی یاد بگیرم و هر وقت که کشورم مرا خواست، از صمیم قلب قبول می‌کنم. از همه کسانی که تلاش کردند تا به خودم بیایم و برای اهدافم بجنگم، تشکر می‌کنم. باز هم خوشحالم به عنوان یک ایرانی در مهد اسکی دنیا کار می‌کنم و به نظرم این افتخار بزرگی برای اسکی و ایران باشد.

 

انتهای پیام/