سرمایه‌های انسانی ذخایر کشور هستند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی روز (چهارشنبه) در جشنواره شهید رجایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد طی سخنانی با بیان اینکه توجه به عملکرد برجسته نیروهایی که در نظام اداری کار برجسته انجام می‌دهند، یک اصل اسلامی است، گفت: تلاش، دلسوزی و کار جهادی همواره باید مورد تقدیر قرار بگیرد. ارزیابی مدیران باید به صورت دائم انجام شود تا موجب رشد و تعالی نظام اداری کشور شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مدیریت در همه نظام و سازمانهای اداری در دنیا وجود دارد گفت: نکته مهم آن است که چه باید کرد تا نظام اداری در هر کشور، اقلیم نظام کارآمد باشد؟ دانشکده مدیریت، اندیشه، پژوهش و پایان نامه‌های خود را حول همین موضوع قرار داده است.

وی با بیان اینکه ما ۴ حوزه پاسخگویی را تعریف کرده ایم، افزود: پاسخگویی به خداوند متعال، پاسخگویی به عموم شهروندان، پاسخگویی به ارباب رجوع و پاسخگویی به سلسله مراتب اداری این ۴ حوزه را در بر می‌گیرد.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: امیرالمؤمنین (ع) در نامه به مالک اشتر، اصل را هم بر گزینش صحیح افراد و هم نظارت دائم نسبت به کارکنان می‌دانند. البته کارآمدترین نوع کنترل، نظام خود کنترلی است که فرد خود را موظف به این امر بداند، چه ناظر بالای سر او باشد و چه نباشد.

رئیسی تاکید کرد: کنترل لازم و ضروری است، البته کنترل برای مچ‌گیری نیست بلکه برای تداوم اعتماد است و تداوم اعتماد نیز در گرو نظارت است، از این رو نظارت به صورت سیستمی باید وجود داشته باشد و این به معنای سلب اعتماد نیست.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های نظارت بیرونی، کمک به نظارت درونی سازمان‌ها هستند، گفت: به هر میزان اخلاق و معنویت در یک سازمان رشد کند، به همان میزان شاهد کاهش ناهنجاری‌های اداری و تخلفات خواهیم بود.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: نظام اداری ما باید کارآمد جلوه کند که این قضیه منوط به کارآمدی کارکنان اداری است.

رئیسی با بیان اینکه نظام اداری باید نظامی کارآمد باشد، افزود: باید متناسب با مأموریت، سازمان کار تشکیل شده و بعد متناسب با این امر، افراد به کار گرفته شوند. این نظام اداری کارآمد است.

وی با اشاره به اینکه ما نیازمند تحول در نظام اداری هستیم، گفت: این تحول شامل عدالت در جذب، پرداخت، ارتقا و تمام شئون اداری، است و این تحول با نگاه تحولی ممکن خواهد شد.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: باید نظام اداری پاسخگو تشکیل شود که هر فردی وارد دستگاه شود، بدون مشکل کارش انجام شود و نباید تلفن زدن و پارتی داشتن در نظام اداری ما وجود داشته باشد.

رئیسی با اشاره به دیدار دیروز هیئت دولت با رهبر انقلاب که به مناسبت هفته دولت انجام شد، اعلام کرد: به برکت فرمایشات مقام معظم رهبری در روز گذشته، صبح امروز با اعضای دولت برای اجرایی شدن این فرمایشات جلسه‌ای داشتیم و در آنجا گفتم که رشد کشور در گرو افزایش بهره‌وری است.

وی با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها بودجه و اعتبار زیادی دارند اما باید خروجی و بهره‌وری آن دستگاه سنجیده شود، اظهار کرد: باید در بهره‌وری دستگاه‌ها بازنگری شود. بودجه‌ها تخصیص می‌یابد اما مهم‌تر، بهره‌وری است. عمر افراد صرف می‌شود و این هزینه است ولی بهره‌وری چقدر است؟ دستگاه‌ها باید کارکنان خود را فراخوان کرده و آسیب‌شناسی مجموعه خود را انجام بدهند.

رئیسی گفت: ۴۳ سال از پیروزی انقلاب گذشته و مردان و زنان مصمم ما امروز دنیا را در مقابل اراده خود حیرت‌زده کردند. چرا امروز باید در نظام اداری دچار مشکل باشیم؟

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف