سردار باقری: باید از تاریخ دفاع مقدس برای مدیریت بهتر تهدیدات در آینده درس گرفت

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح پس از بازدید از مخزن اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ستاد فرماندهی کل سپاه در جمع مدیران این مرکز که سردار فدوی جانشین فرماندهی کل سپاه و سردار کارگر رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز حضور داشتند، اظهار داشت: یکی از رسالت‌های این مرکز زنده نگه داشتن یاد و خاطره مجاهدت‌های شهدا، ایثارگران و رزمندگان است. یاد و خاطره شهدای این مجموعه را که برخی از آن‌ها را می‌شناختم نیز گرامی می‌دارم.

وی در ادامه بیان کرد: اتفاقات دفاع مقدس باید همانگونه که بوده بیان شود، اما مهمتر آن است که نسل جدید از گذشته درس بگیرد و بیاموزد و بتواند اتفاقات و تهدیدات آینده را بهتر مدیریت کرد.

سرلشکر باقری با اشاره به بخش‌هایی از وصیت امام علی (ع) به امام حسن مجتبی (ع) گفت: باید به قدری دقیق در تاریخ سیر کنیم، به گونه‌ای که در آن دوره زندگی کردیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آسیب‌های مختلفی تاریخ را تهدید می‌کند. اکنون هم که نسل جنگ زنده هستند این آسیب‌ها مانند دروغ، تحریف و… را می‌بینیم. قطعا در 50 سال آینده بیشتر خواهد شد.

سرلشکر باقری عنوان کرد: باید نقاط ضعف و نقاط قوت در جنگ را شناخت و فهمید که چه عواملی موجب پیروزی و چه مشکلاتی موجب عدم موفقیت شده است و سپس از این‌ها برای مدیریت بهتر آینده استفاده کنیم. اگر از تاریخ درس بگیریم، کشور را بهتر می‌توانیم اداره کنیم.

وی اضافه کرد: سپاه تصمیم گرفته ماموریت‌های پس از جنگ را هم تاریخ‌نگاری کند. بنده در جلسات با فرماندهان سپاه و سردار سلیمانی تاکید داشتم که چرا راویان را همچون دفاع مقدس در شمالغرب، جنوب‌شرق و سوریه نمی‌بینیم.

سرلشکر باقری گفت: ثبت و ضبط کامل حادثه بزرگ دفاع مقدس و تدوین و تعمیق در آن کمتر در تاریخ ایران سراغ داریم. دفاع مقدس با جنگ‌های دیگر تفاوت دارد. همه ظالمین جهان جمع شدند و به ایران حمله کردند، اما یک ملت مظلوم با دست خالی در برابر آن‌ها ایستادند و هشت سال دفاع کردند.

وی با اشاره به سرنوشت صدام گفت: امروز جایگاه امام، شهدا و ایثارگران را می‌بینیم. عاقبت متجاوزگران را هم دیدیم که به چه خفت و خواری افتادند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در تاریخ نگاری دفاع مقدس باید از روش‌های ناصواب دوری کرد. این کار مقدس و ارزشمند است. استخراج گنج دفاع مقدس هنر بسیار بزرگی است و تحقیق و پژوهش به مانند جواهرسازی است. همه نیز مکلف به پشتیبانی از مرکز هستیم.

سرلشکر باقری ادامه داد: آسیب‌های مختلفی در تاریخ‌نگاری مانند دروغ، فریب، تحریف، کم‌گویی، زیاده‌گویی و… وجود دار و باید مراقبت کرد. اگر کسی در تاریخ شفاهی مطلبی گفت که با واقعیت تفاوت داشت، باید در پاورقی نوشت.

وی خاطرنشان کرد: حوادثی همچون اتفاقات شمالغرب در دوران شهید کاظمی و قرارگاه قدس در دوره فرمانده سردار سلیمانی تاریخ‌نگاری (ثبت و ضبط اتفاقات) آن از دست رفت، اما باید از این پس تمام اتفاقات ثبت و ضبط شود.

سرلشکر باقری بر لزوم انتشار اسناد برای بهره‌گیری توسط پژوهشگران تاکید کرد و گفت: اینکه همه اسناد نگه داشته شود و دلخوش به محققان خود کرد، اشتباه است باید مسیری فراهم کرد تا همه پژوهشگران استفاده کنند.

وی ادامه داد: کشور با مشکلات متعددی مواجه است. یکی از مسائل کشور امید جوانان به حل مشکلات کشور است. اگر جوانان بدانند که در سال‌های نخست انقلاب وضعیت چه بود و چگونه توانستیم خرمشهر را آزاد کنیم، امیدوار می‌شود. ما در آن روزها گلوله آرپی‌جی نمی‌توانستیم بسازیم. شما در مرکز اسناد می‌توانید به امیدآفرینی کمک کنید و مشکلات کنونی نیز قابل حل است.
سرلشکر باقری با بیان اینکه برخی مقایسه‌ها در تاریخ جنگ اشتباه است و باید به کارکرد و توان هر سازمان توجه داشت، گفت: مراکز مختلفی در کشور کار پژوهشی در حوزه جنگ انجام می‌دهند، البته تلاش شده است سطح‌بندی شود. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در سطح راهبردی فعالیت می‌کند و مراکز سپاه و ارتش در سطح عملیاتی فعال هستند. البته باید هم افزایی داشت.

وی با ابراز خوشحالی از بهره‌مندی نویسندگان، فیلم‌سازان و… از اسناد مرکز گفت: باید کمک کرد تا امکانات و اسناد در اختیار آن‌ها گذاشته شود.  حتی اگر ایده یا سوژه جذابی دارید، هم پیشنهاد بدهید.

وی ادامه داد: در حوزه تاریخ شفاهی نیز باید تلاش کرد تا تاریخ کامل شود و با اتکا بر اسناد دقت کرد تا در روایت‌ها اختلاف نباشد، البته ممکن است برداشت‌ها متفاوت باشد.

انتهای پیام/