ستایشی: زورگیر اتوبان نیایش در روزهای آینده با حکم محاربه مجازات می‌شود/ متهمین پرونده متروپل به پرداخت دیه کامل فوتی‌ها و حبس محکوم شدند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، مسعود ستایشی سخنگوی قوه قصابیه در مقدمه نشست خبری هفتگی خود ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت شهید باهنر و شهید رجایی گفت: هفته دولت را بر خدمتگزاران این عرصه و همه کسانی که در حوزه دولت تلاش گر هستند تبریک‌می‌گویم. در روز هشتم شهریور بیاد می‌آوریم اقداماتی که مجرمان کوردل نسبت به مردم و مقامات انجام دادند و این روز را به همین‌مناسبت روز مبارزه با تروریسم خواندند.

وی در ادامه گفت: هدف دشمن برای از میان برداشتن این عزیزان در حقیقت از میان برداشتن آرمان‌ها و اقدامات ضد بشری علیه کل مردم‌‌ایران بود. در این سال‌ها حقوق مجامع حقوق بشری در برابر اقدامات تروریسم خشن و با پشت گرمی به دولت های غربی همچنان باقی و پابرجاست.  هفته دولت فرصتی است برای عرض تبریک و ابراز خدا قوت به دولت‌مردان‌، امروز آهنگ خدمت به مردن را دولتمردان در کشور طنین انداز کردند.مردم انتظارات به حقی دارند که دولت با صبرو حوصله در صدد شنیدن و توجه به این انتظارات و اقدامات موثر در راستای رفع آن‌ها است.

متهمین پرونده متروپل به پرداخت دیه کامل فوتی‌ها و حبس محکوم شدند

ستایشی در رابطه با حادثه متروپل و آخرین وضعیت این پرونده گفت: از روز وقوع تا کنون حدود ۳ ماه و ۸ روز می‌گذرد، در همین جایگاه وعده کردیم که فرایند رسیدگی نسبت به این‌پرونده با سرعت دقت و صحت صورت‌گیرد.پرونده مورد بحث که ناظر بر اتهامات ۲۱ از جمله شهردار اسبق و سابق و فعلی آبادان ، سرپرست شهرداری آبادان و نماینده سازمان‌مهندسی است‌.

وی افزود: اتهام آقایان تقصیر در وقوع شبه عمدی ۴۳ نفر است که ۳۷ نفر از آنان مرد و ۷ نفر زن است و همچین ایراد صدمه بدنی شبه عمد نسبت به مصدومیت ۱۳ نفر‌. جملگی این موارد ناشی از عدم رعایت نظامات دولتی است. فرآیند تحقیق و بررسی در دادسرا صورت‌گرفته است و کیفر خواست صادر شده و پرونده به دادگاه کیفری دو ارسال شده است و رای شرعی و قانونی صادر شده است.

وی در خصوص این رای ادامه داد: به‌میزان تقصیر هرکدام از متهمین به پرداخت دیه کامل زن مسلمان در حق اولیای دم و دیه کامل مرد مسلمان در حق اولیای دم و پرداخت دیه مصدومین این حادثه محکوم شدند‌.

ستایشی با بیان اینکه فرایند رسیدگی به این‌موضوع متضمن اقامه دعوی و هزینه دادرسی است، گفت: همچنین هر یک از متهمین به سه سال حبس تعزیری درجه ۵ با احتساب ایام بازداشت محکوم شدند و به انتشار محکومیت قطعی متهمین، ۲سال انفصال از خدمات دولتی و۲ سال منع اشتغال به حرفه مهندسی ساختمان و لغو پروانه اشتغال محکوم شدند و همچنین از عضویت در سازمان‌ نظام مهندسی محروم شدند.

وی افزود: از تاریخ ابلاغ که از امروز تا ۲۹ روز قابلیت تجدید نظر دارد و پس از قطعیت به مرحله اجرا می رود‌. متهم اصلی آقای متوفی حسین عبدالباقی است که به میزان ۷۵ درصد مقصر بوده و دیه اولیای دم از اموال ایشان پرداخت می‌شود‌.

 زورگیر اتوبان نیایش در روزهای آینده با حکم محاربه مجازات می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری برنا در خصوص فیلم زورگیری در اتوبان نیایش و در پاسخ به این سوال که چرا رویه قضایی  برای کاهش این‌جرم‌ها اصلاح‌نمی شود؟ گفت: در مورد جرایم خشن و من‌جمله سرقت به عنف و آزار و اذیت و توسل به سلاح سرد و‌گرم، خط قرمز ما این دسته افراد هستند که امنیت روانی‌مردم را مختل می‌کنند و منجر می شوند مردم معذب و نگران شوند. نظر قوه قضائیه  این است در صورت کشف جرم با کسانی که مرتکب این‌جرایم شدند با قاطعیت تمام برخورد کنند.

وی در ادامه با بیان این‌جمله که درخصوص این افراد گذشت نخواهیم‌ کرد و در مورد وضعیت این فرد زورگیر اتوبان نیایش گفت:  این فرد که حبیب الهی نام دارد، بلادرنگ تحقیقات در خصوص ایشان صورت‌گرفت و بررسی‌ها مقدماتی به عمل آمد و قرار جلب دادرسی صادر شد و منتهی به صدور کیفرخواست شد و به دادگاه انقلاب اسلامی ارسال شد و به تبع پرونده با سرعت دقت صحت مورد رسیدگی است‌.

ستایشی در رابطه با کیفر خواست این فرد بیان داشت: اولین محور محاربه با کشیدن سلاح سرد برای بردن اموال مردم و ایجاد ناامنی در بزرگراه نیایش در ملا عام و جلو دیدگان عده ای زیاد شهروندان است این فرد ضربه ای را با قمه پرتاب کرده و این‌یکی از مواردی است که در کیفر خواست ارائه شده است. 

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با ۱۰۰ فقره سرقتی که این فرد اقرار کرده گفت: این فرد سرقت های متعددی داشته است. 

وی افزود: اتهامات دیگری هم نسبت به سرقت تلفن همراه داشته که تقاضای اشد مجازات شده است و در روز های آتی مجازات خواهد شد‌.

ادامه دارد…

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف