ریزش قیمت دلار، طلا و سکه در بازار ارز

به گزارش اقتصادنیوز ؛ در معاملات امروز چهارشنبه 2 شهریور ماه بازار ارز تهران شاهد سقوط قیمت دلار به کانال 28 هزارتومان بود. نرخ دلار امروز در مقایسه با عصر دیروز تقریبا بیش از 400 تومان کاهش را ثبت کرد و بهقیمت 28 هزار و 900 تومان معامله شد.

عده ای از معامله گران معتقدند بودند در صورتی که نرخ دلار محدوده حمایتی 28 هزار و 800  تومان را از دست دهد ممکن است  دلار تا نیمه کانال 28 هزار تومان هم  عقب نشینی کند . 

البته امروز بازار های همسایه هم آرایش نزولی به خود گرفته بود و همین امر موجب شد قدرت معامله گران افزایشی کاهش پیدا کند. 

نرخ دلار هرات و  سلیمانیه دیشب رنج بود اما در بازار امروز در سراشیبی قرار گرفت. قیمت دلار هرات امروز مانند دلار تهران کانال 29 هزار تومان را از دست داد و با قیمت 28 هزار و 950 تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با روز گذشته تقریبا 120 تومان پایین آمده بود. 

عقب نشینی نرخ حواله درهم 

قیمت درهم نیز امروز  از کانال 8 هزار تومان عقب نشینی کرد و  و تقریبا 70 تومن کاهش را تجربه کرد . نرخ حواله درهم امروز 7 هزار و 970 تومان بود. نرخ برابری درهم به دلار هم یک کانال بالاتر از نرخ فعلی بازار است که نشن دهنده حباب منفی در بازار دلار است. 

 نرخ دلار پتانسیل رشد را دارد

 عده ای از معامله گران با اشاره به نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد امسال می گفتند که نرخ دلار پتانسیل رشد را دارد اما خوشبینی ها درباره احیای توافق برجام سد راه معامله گران افزایشی شده است . 

مرکز آمار ایران اعلام کرده نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد امسال به عدد ۵۲.۲ درصد رسیده، یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۲.۲ درصد بیشتر از مرداد ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

بازار ارز در انتظار برجام 

به نظر می رسد فضای مذاکرات و اظهارات طرف های گفت وگو به ویژه آمریکایی ها خوشبینانه شده است. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کمتر سخنان مثبت از او می شنیدیم نیز در نشست خبری گفته که فضا برای توافق از دو هفته قبل بهتر است. با این حال هوای برجام همچنان نیمه تاریک است و عده ای از معامله گران احتیاط را سر لوحه خود قرار داده اند و همین موضوع موجب شده است که رفت و برگشت های قیمتی دلار بیشتر شود.

قیمت سکه هم امروز مانند روز گذشته ریزش کرد . قیمت هر قطعه سکه امامی امروز 109 هزار تومان ارزان تر از دیروز به فروش رسید. قیمت سکه امامی امروز 13 میلیون و 580 هزار تومان بود.