روز به روز قیمت‌ ها افزایش پیدا می کند/ دولت بدون سنجیدن شرایط ارز 4200 را حذف کرد/ بی تدبیری دولت مشهود بود

در طول یک سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد سید ابراهیم رییسی با مشکلات عدیده‌ای روبرو بود؛ از جمله کرونا، بلایای طبیعی، بن‌بست و طولانی شدن مذاکرات برجام، مشکلات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی که تا امروز با آن‌ها دست و پنجه نرم کرده است.

در همین زمینه مصطفی نخعی نماینده سربیشه/ نهبندان در مجلس  گفت‌گویی را انجام دادیم.

عملکرد دولت سیزدهم را در طول یک سال چطور تلقی می‌کنید؟

دولت در شرایط سخت سیاسی و اقتصادی تشکیل شد؛ در شرایطی که مذاکرات متوقف شده و اوضاع اقتصادی کشور ناپایدار بود، گرانی‌ها به صورت مستمر افزایش پیدا می کرد و به طور کلی شرایط خوبی بر کشور حاکم نبود.

با وجود این مشکلات دولت سیزدهم تشکیل شد و نسبت به گزینش خود در کابینه اقدام کرد که نقاط قوت و ضعفی نیز داشت. واقعیت این است مجلس در آن مقطع زمانی کمک کرد تا دولت هر چه زودتر تشکیل شود و این اتفاق هم افتاد، اما بعد از مدتی مشخص شد برخی اعضای کابینه فاقد توانمندی لازم هستند و به وضوح مشخص است برخی وزرا توانمندی مدیریت آن وزارتخانه را در آن شرایط سخت ندارند. دولت در مدت یک سال اقداماتی را در حوزه‌های مختلف شروع کرد؛ از جمله عملکرد میدانی دولت که این را بسیار خوب ارزیابی می کنم؛ به خصوص شخص رییس جمهور که کمتر از یکسال تقریبا در اکثر استان‌ها حضور داشتند و این از آن نقاط ضعفی بود که دولت گذشته داشت و به نظرم رییسی این نیاز را هوشمندانه درک و دنبال کرد و به آن تحقق بخشید.

 دولت در حوزه اقتصادی تا الان نمره قابل قبولی را نمی‌گیرد

در حوزه‌های اقتصادی علی رغم شعارهایی که داده شد تیم دولت به درستی عمل نکرد؛ کلیت جراحی اقتصادی که دولت انجام داد خوب بود؛ حذف ارز ۴۲۰۰ که رانت و فساد بسیاری را ایجاد کرده بود طبیعتا باید اتفاق می‌افتاد، اما دولت زمان مناسبی را انتخاب نکرد و می‌توانست در زمان بهتر و شرایط پایدار اقتصادی این کار را انجام دهد که منافع بهتری برای کشور داشته باشد.

در این طرح چهار کالا مورد هدف بود، اما عملا تعداد زیادی از کالاها دچار گرانی شدند و مشکلات عدیده‌ای را برای مردم به وجود آوردند. بنابراین، اگر بخواهیم در حوزه اقتصادی نمره بدهیم دولت تا الان نمره قابل قبولی را نمی‌گیرد.

مردم کشور ما منتظر هستند اخبار را از زبان تیم مذاکره کننده کشور خودشان بشنوند 

اما در خصوص مذاکرات، زمانی که مذاکرات شروع شد؛ دولت مقید به توافقات سال ۲۰۱۵ برجام بود و تاکنون نیز آن را دنبال می کند و همواره تأکید می‌کنند که موضوعات فرابرجامی را دنبال نکرده ایم. این امر نشان میدهد دولت در این زمینه هوشمندانه عمل می کند. تیم مذاکره کننده در اینکه نیت خیر داشته و منافع کشور را به زعم خود دنبال می‌کنند شکی نیست اما به نظرم آن تجربه‌ای را که باید داشته باشند ندارند و بهتر است از نیروهای باتجربه‌تر و متخصص‌تر استفاده کنند.

در این میان گلایه‌ای نیز وجود دارد؛ ما از محتوای مذاکرات گزارش کمتر و دقیقی را دیدیم که آقایان بخواهند در سطح کشور مطرح کنند. خیلی وقت‌ها ما اخبار را از زبان کشورهای دیگر می‌شنویم و این برای تیم مذاکره کننده ما ایراد است؛ مردم کشور ما منتظر هستند اخبار را از لسان تیم مذاکره کننده کشور خودشان بشنوند، نه از نماینده روس و اروپا! لذا بهتر است تیم رسانه‌ای در عمل بهتر عمل کنند،  به طور شفاف با مردم صحبت کرده و روند مذاکرات را تشریح کنند تا اعتماد بیشتری در کشور شکل بگیرد.

قانون راهبردی مجلس سال گذشته به تصویب رسید و اگر امروز تیم مذکره کننده ما دست برتر  را در مذاکرات دارند، علی رغم تبلیغات منفی که در جاهای مختلف می‌شنویم، بخش زیاد آن به خاطر قانون مجلس است  

در بحث انتصابات دولت رییسی خیلی بهتر از این می‌توانست تشکیل شود

نکته‌ی دیگر در بحث انتصابات است که فکر می کنم دولت رییسی خیلی بهتر از این می‌توانست تشکیل شود؛ ما نیروهای انقلابی بسیاری در چارچوب نظام داریم که می شد  بهتر از آن‌ها استفاده شود. برخلاف دوقطبی‌های سیاسی که در شهرستان‌ها و جاهای مختلف کشور می‌بینیم، بسیاری از نیروها توانمند بوده و ظرفیت‌های خوبی برای کشور هستند و دل در گرو توسعه مملکت دارند، اما خیلی راحت با یک اتهام سیاسی کنار گذاشته می‌شوند و این دوقطبی سازی‌ها را برای کشور بسیار خطرناک می‌بینم.

 انتظار دارم آقای رییسی به این موارد شخصا ورود کند،، چرا که مسائل را در سطح در استان‌ها بسیار می‌بینم و در سطح وزارتخانه‌ها نیز وجود دارد که باید برای اصلاح این رویه تدبیری لحاظ کنند.

امروز دولت باید پس از یک سال با کارنامه صحبت کند

گفتید دولت سیزدهم ابتدا با مشکلاتی روبه رو بود. در این رابطه برخی وزرا معتقدند مسبب مشکلات تا امروز حسن روحانی بوده است. آیا این را تائید می‌کنید؟

به هر حال این دولت وارث مشکلاتی بود؛ من فکر می کنم این مشکلات بیشتر حاصل فرایندها است، اگر غیر این بود ما باید  تحول مثبتی را در طول این یک سال از دولت می‌دیدم.

ما بیشتر چالش فرآیندها و تصمیم‌گیری‌ها را در کشور داریم و این نسبت دادن‌ها مشکلی را از کشور حل نمی‌کند. اگرچه من اعتقاد دارم دولت قبل تحرک و کار میدانی‌اش ضعیف بود و البته ایرادات اساسی داشت که در آن شکی نیست و ما جزو منتقدین اصلی بودیم، اما امروز دولت باید پس از یک سال با کارنامه صحبت کند. ابر چالش‌های بزرگی در کشور داشتیم و داریم خیلی از آن‌ها تشدید شده، اما بهتر نشده است.

شخص رییس جمهور را ندیدم اینطور صحبت کند، اما بعضا در وزارتخانه‌ها و پایین دست این بحث‌ها شنیده می شود. احساس می کنم به جای پرداختن به این مسائل حاشیه‌ای باید دنبال حل مشکلات مردم و ابر چالش‌ها در کشور باشند؛ از جمله برای گرانی و بیکاری باید کار حرفه ای صورت بگیرد و در این راستا از تمام ظرفیت‌ها استفاده شده و نیروها را به میدان بیاوردند و همه این‌ها مستلزم کار است و به نظرم پرداختن به این مسائل مشکل‌گشا نخواهد بود.

رییسی به دنبال شبیه سازی از شرایط قبلی نیست

سفرهای استانی دولت سیزدهم را از نقاط قوت است دانستید آیا به نظر شما دولت سیزدهم در این زمینه راه دولت نهم و دهم را در پیش گرفته است؟

من فکر می کنم آقای رییسی به این مسئله اعتقاد دارد، نه اینکه بخواهد راه گذشته را دنبال کند؛ ایشان فرد خوب و سالمی است و فکر نمی کنم دنبال شبیه سازی از شرایط قبلی باشد. البته در کنار نقدهای جدی که به این سفرها وارد است اما اگر مجموعا به این مسائل نگاه کنیم به نظرم مثبت است.

بسیاری از مشکلات ما به تحریم‌ها گره خورده است

بحث دیگری که بیان کردید سیاست خارجی بود. آیا شما هم معتقدید مشکلات امروز ما به برجام ارتباطی ندارد؟

آنچه که برای دولت اصل و معیار است و برای تحقق آن دنبال می کند همان تفاهم ۲۰۱۵ است و ما هم می‌خواهیم به همان تفاهم برسیم؛ مذاکره کنندگان ما چیز جدیدی را مطرح نکردند و طبیعتا اگر نقدی(به برجام) وارد بود باید می‌گفتند ما می خواهیم برجام جدیدی را دنبال کنیم. وقتی این‌ها همان برجام قبلی را مدنظر و هدف قرار دادند دیگر معنا ندارد آن را نقد کنند.

در گفتمان و کلام دولت کار خود را می کند و می‌گوید کار ما ربطی به برجام ندارد، اما واقعیت این است که بسیاری از مشکلات ما به تحریم‌ها گره خورده است، البته دولت هم این را به درستی متوجه شده و در کنار کارهایی که انجام می دهد موضوع مذاکرات هم پیش می‌برد. خود دولت هم می داند بخشی مشکلات ما ناشی از تحریم‌ها است و به این خاطر تیمی تشکیل می دهد تا مذاکرات را دنبال کنند، اما همانگونه که گفتم ضعف‌هایی نیز در بخش اطلاع رسانی دارد.

دولت بدون اینکه شرایط را بسنجد بلافاصله در حذف ارز ۴۲۰۰ اقدام کرد

در کنار تمام مشکلاتی که امروز در جامعه حاکم است؛ بحث حذف ارز ۴۲۰۰ اتفاق افتاد که اقدامات در اجرای این طرح نشان داد دو قوه مجریه و مقننه همسو نبودند…

ما دست دولت را باز و حذف ارز ۴۲۰۰ را الزام دانستیم؛ مجلس شرایط را مناسب نمی‌دانست، اما دولت اصرار ورزید و بدون اینکه شرایط را بسنجد بلافاصله اقدام کرد. ما صراحتا در قانون بودجه ذکر کردیم که قیمت‌ها مطابق همان شهریور ۱۴۰۰ باشد. طبیعتا حفظ قیمت‌ها در آن سطح مستلزم توزیع کالابرگ است که اگر این اتفاق می‌افتاد گرانی‌های گسترده‌ای را در تمام کالاها شاهد نبودیم.

خود آقایان در دولت این مسئله را نقد کردند، اما کار دیگری انجام دادند و به دنبال یارانه نقدی رفتند و قیمت هاب شهریور ۱۴۰۰ را مبنا قرار ندادند. ۴ قلم جنس که هیچ؛ تمامی اقلام دچار نوسانات قیمتی شدند و روز به روز قیمت‌ها افزایش پیدا می کند!، بی‌تدبیری دولت در این خصوص قابل مشهود بود. اما اگر به قانون مجلس عمل می‌کردند و دغدغه نمایندگان را مدنظر قرار می‌دادند حتما شرایط بهتری بوجود می‌آمد.