رسیدگی به تخلفات دانشجویان از اختیارات سازمان سنجش گرفته شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استفساریه ماده (11) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری، با کلیات و جزئیات این استفساریه با 148 رأی موافق، 41 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 222 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

 رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات متن استفساریه را بدین شرح قرائت کرد:

آیا کلمه «داوطلب» در ماده (11) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری مصوب 1384/7/6 شامل افراد پذیرفته شده نهایی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌شود؟

پاسخ:

خیر، کلمه «داوطب» در ماده (11) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری مصوب 1384/7/6 شامل افراد پذیرفته شده نهایی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نمی‌شود.

محمدرضا صباغیان بافقی در مخالفت با این طرح استفساریه با بیان اینکه در صورت حذف کلمه داوطلب ماده 11 قانون بلااثر می ماند، گفت: ماده 11 قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری به درستی و به صورت دقیق حق اعتراض برای داوطلبان را پیش بینی کرده، ولی با این استفساریه در قالب دفاع از دانش آموز، حق دانش آموزان ضایع می شود و راه برای هرگونه سوءاستفاده باز خواهد شد.

محمدعلی زنجانی حسنلویی موافق این استفساریه نیز ضمن اظهار تعجب از اظهارات مخالف عنوان کرد: منظور از این استفساریه این است که داوطلب کسی است که هنوز وارد دانشگاه نشده است و تا آن زمان می توان به تخلفات وی رسیدگی کرد، اما وقتی داوطلب وارد دانشگاه می شود و برای زندگی خود برنامه ریزی می کند، نباید با آبروی او بازی کرد. در حال حاضر به دلیل واضح نبودن قانون و نبود چنین استفساریه ای برخی از قانون سوءاستفاده کرده و با آبروی افراد در زمان دانشجویی بازی می کنند که حتی منجر به مهاجرت و بعضاً خودکشی دانشجو نیز شده است./

انتهای پیام/