رایزنی مخبر و دستیار رئیس‌جمهور روسیه برای گسترش? اجرای پروژه راه آهن رشت- آستارا

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز در دیدار “ایگور لویتین” دستیار رئیس جمهور روسیه با اشاره به وجود زمینه‌های متعدد هم کاری میان دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و روسیه از ظرفیت‌های گسترده ای برای توسعه روابط فیمابین برخوردار هستند و می‌توانند سطح روابط خود را در زمینه‌های مختلف انرژی، ترانزیت، حمل  و نقل، صنعت و امنیت غذایی ارتقا دهند.

 

معاون اول رییس جمهور بر لزوم گسترش همکاری‌های تهران- مسکو برای اجرای پروژه راه آهن رشت- آستارا تأکید کرد و افزود: دو کشور باید این پروژه را به عنوان یکی از اولویت های جدی دنبال کنند چرا که می تواند به توسعه همکاری‌های فی‌مابین در زمینه حمل و نقل و ترانزیت منجر شود.

وی با اشاره به همکاری های گسترده سیاسی میان ایران و روسیه گفت: دو کشور در مسائل سیاسی هماهنگی های خوبی دارند اما سطح روابط اقتصادی فیمابین متناسب با روابط سیاسی نیست که لازم است با اجرای تفاهمنامه‌ها و قراردادهای فیمابین، سطح مناسبات تجاری دو کشور را نیز ارتقا دهیم. 

معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت حل مسائل بانکی میان دو کشور تأکید و تصریح کرد: روابط بانکی پیش نیاز اصلی ارتقای مراودات تجاری دو کشور است و می‌تواند بسترهای لازم را برای فعالیت بخش خصوصی دو کشور بیش از پیش فراهم کند. 

معاون اول رییس جمهور بر اهمیت تلاش جدی دو کشور جهت توسعه حمل و نقل و ترانزیت تاکید کرد و افزود: لازم است کمیته ای ویژه برای پیگیری مسائل پیش روی توسعه ترانزیت و گسترش حمل و نقل فعال شود تا رفع موانع پیش رو با سرعت بیشتری صورت گیرد. 

مخبر استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات تجاری فی‌مابین را مورد تاکید قرار داد و از مواضع روسیه در زمینه مذاکرات هسته‌ای ایران و همچنین عضویت ایران در شانگهای قدردانی کرد. 

دستیار رییس جمهور روسیه نیز در این دیدار، مذاکرات خود با مسئولین ایرانی را مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: در این سفر دیدارهای خوبی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران انجام شد تا مشکلات پیش روی همکاری های تجاری و اقتصادی برطرف شود. 
ایگور لویتین با تاکید بر اینکه روسیه تمایل دارد همکاری‌های خود با ایران را در زمینه حمل و نقل و ترانزیت گسترش دهد گفت: ایران می تواند مسیری جایگزین و مناسب برای حمل و نقل باشد و  به عنوان هاب ترانزیت برای روسیه عمل کند.

وی اجرای پروژه راه آهن رشت- آستارا را در توسعه همکاری‌های ترانزیتی دو کشور اثرگذار و مهم دانست و افزود: با اجرای این پروژه بخش زیادی از حمل و نقل و ترانزیت روسیه می تواند از این مسیر انجام شود.

انتهای پیام/