رایزنی تلفنی بایدن با سران تروئیکای اروپایی درباره مذاکرات وین

در ادامه بیانیه آمده است: آن‌ها درخصوص مذاکرات جاری بر سر برنامه هسته‌ای ایران، تقویت حمایت از شرکاء در منطقه خاورمیانه و تلاش متشرک برای آنچه که، مقابله و محدود کردن فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات‌کننده ایران عنوان شده است، به گفت‌وگو پرداختند.

بیشتر بخوانید: فردای احیای برجام

 هفته گذشته ایران جمع‌بندی نهایی خود درباره متن پیش‌نویس توافق احیای برجام را به هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای تحویل داد تا آمریکا پس از بررسی، پاسخ خود را به آن بدهد، اما از زمان دریافت این پاسخ تا امروز صرفا شاهد موضع گیری متناقض مقامات و رسانه‌های گروهی این کشورها بوده‌ایم.

بیشتر بخوانید: واکنش مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای به ادعای گاردین

مقامات ایران بر این نظرند که پاسخ‌شان به ایده‌های جوزپ بورل رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آن چه امروز به عنوان متن پیش‌نویس توافق مشخص شده است، راهگشاست.  

پس از دریافت جمع‌بندی ایران از سوی اتحادیه اروپا، مقامات اروپایی و نیز فرانسوی واکنش مثبت و رو به جلویی درباره جمع‌بندی نهایی ایران داشتند و بعضا عنوان کردند که پیشنهادات ایران “منطقی”، “سازنده” و “دلگرم‌کننده” است.

بر اساس آنچه رسانه‌های غربی به نقل از مقامات اروپایی و غربی اعلام کردند، جمع‌بندی ایران بیشتر روی مسایل باقی‌مانده‌ی مرتبط با تحریم ها و تضمین‌ها بر سر تعاملات اقتصادی متمرکز است و درباره سوالات باقی‌مانده میان ایران و آژانس، تهران پیشنهاد جدیدی مطرح نکرده است به این معنا که آنچه در پیش‌نویس تفاهم شده را قبول دارد.

مقامات آمریکایی اما در این یک هفته صرفا به این موضع‌گیری پرداختند که در حال بررسی جمع‌بندی ایران هستند هرچند که منابع غیررسمی و رسانه‌های این کشور خواست و اهداف آمریکا در این رابطه را دنبال می‌کنند.