راه‌اندازی خط تولید جدید سرم تا 2 ماه آینده

 به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، سید حیدر محمد رئیس سازمان غذا و دارو در جمع خبرنگاران درباره میزان تولید سرم در کشور، اظهار داشت: میزان سرم تولیدی ما حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون در ماه است که این میزان حدود یک الی ۲ میلیون از نیاز کشور کمتر است. 

وی افزود: تا اوایل سال گذشته میزان نیاز ما به سرم در ماه  ۱۰ و نیم میلیون بود و الباقی ذخیره می‌شد و از زمانی که پیک پنجم کرونا شروع شد این نیاز به شدت بالا رفت. 
 
 محمدی تصریح کرد: از تابستان امسال مجدد به مشکل کمبود سرم خوردیم و از همین رو واردات را ادامه دادیم و در حال حاضر هفته‌ای حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار عدد سرم وارد کشور می‌شود. 
 
رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد که به زودی خط تولید سرم در یکی از شرکت‌های داروسازی در کشور با ظرفیت حداقل ۳ میلیون عدد سرم در ماه طی یک الی ۲ ماه آینده راه‌اندازی می‌شود. 
 
وی همچنین تصریح کرد: دو شرکت داروسازی در اهواز و اصفهان از سال دیگر با خط تولید سرم راه اندازی و یکی از شرکت‌های سرم‌ساز ما نیز ظرفیت تولید خود را دو برابر می‌کند بنابراین از اواخر امسال یا اوایل سال آینده نه تنها واردات سرم نخواهیم داشت بلکه صادرات هم خواهیم کرد. 
 
صفاری مدیدعامل شرکت داروسازی جابر ابن حیان نیز در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: ما در خط کپسول آموکسیسلین روزانه یک میلیون کپسول تولید می‌کنیم و ظرفیت های خود را در زمینه های مختلف ارتقا داده ایم. 

پایان پیام/