رئیس دانشگاه فرهنگیان: دشمن جوانان را نشانه گرفته است/ نقش روشنگری اساتید و معلمان در روزهای فتنه

رضا مراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، پیرامون اتفاقات اخیر در کشور و نقش معلمان و استادان دانشگاه فرهنگیان در این خصوص، وظیفه معلمان و استادان را روشنی بخشی و نشان دادن مسیر درست دانست و گفت: شرایط کنونی، یک شرایط فتنه‌گونه و غبارآلود است که حق و باطل را در هم آمیخته؛ در این راستا نقش معلمان و استادان، زمینه‌سازی برای تصمیم درست جوانان، روشنگری و نشان دادن مسیر صحیح است.

وی با بیان اینکه هیچ عقل سلیم، فرد میهن‌دوست و باایمانی، حتی اگر اعتراضی داشته باشد، اغتشاشات در کشور را نمی‌پسندد و در آن هم دخالت نمی‌کند، افزود: در لحظه فتنه، تمیز حق و باطل بسیار دشوار می‌شود، نقش بصیرت افزایی و روشن کردن راه حق از سوی معلمان و استادان، در این برهه بسیار مهم است که معلمان و استادان باید به درستی آن را ایفا کنند.

*دشمن جوانان را نشانه گرفته و برای آنان برنامه‌ریزی کرده است

رئیس دانشگاه فرهنگیان، در پاسخ به این پرسش که «اکنون که دشمن، نسل جوان را نشانه رفته و ابزار دست خود کرده است، چه باید کرد؟»، تصریح کرد: نقد و اعتراض در ذات و طبیعت جوان است و همواره باید زمینه پاسخگویی به سؤالات را فراهم کنیم، این نسل ویژگی‌هایی ازجمله عاطفی بودن دارد که باید متناسب با آن برخورد کرد، در این شرایط و در ارتباط با نسل جوان، پاسخگویی، اقناع و مهرورزی به هر نحوی از انحا، از استراتژی های مهم است.

وی ادامه داد: دشمن جوانان را نشانه گرفته و برای آنان برنامه‌ریزی کرده است، ما نیز باید برای بصیرت افزایی جوانان برنامه داشته باشیم، تا در دام دشمن گرفتار نشوند. راه آن هم اقناع، محبت و مهرورزی است.

*  برخورد پخته، مؤمنانه و والدینیِ نظام با کسانی که در دام این فضای فتنه‌گون، گرفتار می‌شوند

صحرایی، بصیرت افزایی را راهکار مواجهه با اقدامات دشمنان در نفوذ به مدارس و بین معلمان، عنوان کرد و اظهار داشت: فضای عمومی جامعه نشان دهنده حضور معلمان و دانش‌آموزان بصیر است، باید واقعیت‌ها را روشن کرد و فرصت پاسخگویی به معلمان داد تا آنها نیز نوجوانان و جوانان را آگاه کنند.

دشمن جوانان را نشانه گرفته و برای آنان برنامه‌ریزی کرده است، ما نیز باید برای بصیرت افزایی جوانان برنامه داشته باشیم

وی با اشاره به برخورد پخته، مؤمنانه و والدینیِ نظام با کسانی که در دام این فضای فتنه‌گون، گرفتار می‌شوند، تصریح کرد: ملاحظه می‌کنید، در برخورد با نوجوان و جوانی که در این فضا هستند، تأکید بر اطلاع دهی و آگاهی بخشی است، حتی درصورت بازداشت نیز پس از توضیح و آگاهی رسانی، او را آزاد می‌کنند.

*لزوم برخورد با اغتشاشگران

رئیس دانشگاه فرهنگیان، با بیان اینکه حساب افراد جریان ساز، محرک اغتشاشات و به تعبیری «لیدرها» جداست، گفت: در هیچ جامعه و به هیچ صورتی، فردی که اغتشاش ایجاد می‌کند و به اموال عمومی آسیب می‌زند، قابل بخشش نیست.

وی برخورد با اغتشاشگر را حق طبیعیِ ملی و مردم دیگری که در این جامعه زندگی می‌کنند، دانست و اظهار کرد: جریان استکبار، با استفاده از امکانات فوق‌العادۀ رسانه‌ای خود، تلاش می‌کند برخورد با اغتشاشگر را عاطفی کند، البته مردم هم نشان دادند که آگاه هستند و لحظه به لحظه نیز آگاه‌تر می‌شوند.

*گروهی با ایجاد تفرقه بین اقوام تفرقه افکنی و فتنه انگیزی می‌کنند

صحرایی، اعتراض و نقد را پدیده طبیعی جوامعِ پویا برشمرد و افزود: در جامعه پویایی مثل ایران همواره زمینه نقد و اعتراض وجود داشته و مردم این کشور با تنوع قومیت‌ها، زبان‌ها و مذهب‌‌ها بدون مشکل و در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند. گروهی با ایجاد تفرقه بین این اقوام دارند تفرقه افکنی و فتنه انگیزی می‌کنند، همین نشان می‌دهد که نقطه هدف آنها انسجام ملی است.

وی با تاکید بر نقش آگاهی بخشی و بصیرت افزایی معلمان، تصریح کرد: معلمان و دانش‌آموزان باید مراقب این تفرقه افکنی باشند؛ معلم باید به دانش‌آموزان‌ خود بصیرت دهد و با ایجاد فضا و فرصت به تشریح و تبیین بپردازد، که واقعیت‌های پشت این صحنه‌ها چیست؟

* فتنه‌گران سعی می‌‌کنند عامل قوی بودن ملت ما یعنی انسجام، وحدت ملی و زیست مسالمت‌آمیز  یکدیگر را از بین ببرند

رئیس دانشگاه فرهنگیان، در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدامات دشمن در بر هم زدن وحدت ملی، خشونت طلبی، تجزیه طلبی و تزریق ناامیدی به جامعه و راه مبارزه با این اقدامات، تصریح کرد: ایران کشوری بزرگ، از نظر طول و عرض جغرافیایی(مساحت) و اعتبار و جایگاه در منطقه بوده و الگوی هم‌زیستی مسالمت‌آمیز اقوام، نژادها و مذهب‌های مختلف در جهان است، طی چهل سال گذشته به نسبت تضعیف آمریکا و استکبار روز به روز بر قدرت ایران افزوده شده است. لذا فتنه گران سعی می‌ کنند، عامل این قوی بودن یعنی انسجام، وحدت ملی و زیست مسالمت‌آمیز با یکدیگر را از بین ببرند.

معلمان و دانش‌آموزان باید مراقب این تفرقه افکنی باشند؛ معلم باید به دانش‌آموزان‌ خود بصیرت دهد و با ایجاد فضا و فرصت به تشریح و تبیین بپردازد، که واقعیت‌های پشت این صحنه‌ها چیست؟

وی بازگشایی مدارس با حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی را نشانه اقتدار دانست که دشمن آن را هدف قرار داده است و گفت: پس از عبور از کرونای سختی که طی آن حتی صادرات دارو به کشور محدود شده بود، به اعتقاد من رخداد بزرگ بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس در جمهوری اسلامی ایران که تعداد دانش‌آموزان آن برابر با تمام دانش‌آموزان نیمی از اروپاست، نشانه اقتدار بود.

* استراتژی دشمن، بزرگنمایی مشکل و القای ناامیدی است

صحرایی، بزرگنمایی بیش از حد را دستور کار دشمنان این ملت عنوان کرد و افزود: استراتژی دشمن، بزرگنمایی مشکل و القای ناامیدی است،جامعه‌ای که ناامید شود، به مرگ خود رضایت می‌دهد، اکسیر و پاسخ‌ ما القای امید و بصیرت افزایی مردم است، با آشکار شدن واقعیت ها، اعتبار فتنه گران و اندیشه آنها از بین می‌رود.

وی از معلمان به عنوان افسران جنگ نرمِ کشور یاد کرد که علی رغم برخی کمبودها و محدودیت‌ها هم در دوران کرونا با فداکاری در میدان حاضر شدند و هم در این ایام بدون حواشی کلاس و درس را برقرار کردند و گفت: امیدواریم به روزی برسیم که این قشر شریف‌، نجیب‌، اصیل‌، محبوب‌ و مورد وثوق‌ جامعه از نظر امکاناتی که دریافت می‌کند، بهترین باشند، این حق آنهاست.

* لزوم سرعت در انتشار اطلاعات، اقدام پیش‌دستانه، آینده‌نگرانه و حضور مؤثر در فضای مجازی

رئیس دانشگاه فرهنگیان، در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «برای انتشار اخبار درست و آگاه سازی مردم در مقابل اخبار دروغی که به راحتی در شبکه معاند و فضای مجازی منتشر می شود، چه باید کرد؟»،  با تأکید بر لزوم سرعت در انتشار اطلاعات، اقدام پیش‌دستانه، آینده‌نگرانه و حضور مؤثر در فضای مجازی، گفت: جهان امروز، جهان سرعت در انتقال اطلاعات می باشد و هرکسی که سریع‌تر اطلاعات را منتقل کند، موفق‌تر است. سرعت در اطلاع‌رسانی باید در دستور کار همه کسانی قرار گیرد که به آرامش و امنیت جامعه موظف هستند، رسانه ها نیز باید با حضور مؤثر در فضای مجازی پاسخگوی ضد و نقیض‌ها باشند.

استراتژی دشمن، بزرگنمایی مشکل و القای ناامیدی است،جامعه‌ای که ناامید شود، به مرگ خود رضایت می‌دهد، اکسیر و پاسخ‌ ما القای امید و بصیرت افزایی مردم است، با آشکار شدن واقعیت ها، اعتبار فتنه گران و اندیشه آنها از بین می‌رود

وی دامنه انتشار اطلاعات در فضای مجازی را بسیار سریع و کم عمق دانست که اعتبار آن نیز به دلیل خصوصی بودن مجاری و گستره آن مورد تردید است و افزود: امروز افراد پخته و با تجربه به شبکه‌های مجازی اعتماد نمی‌کنند، ولی نوجوانان اینگونه نیستند، اخبارشان را نه از تلویزیون و شبکه رسمی بلکه از شبکه‌های مجازی دنبال می‌کنند، راه مقابله با انتشار اخبار کذب به اعتقاد من، صداقت با مردم، بصیرت دادن، روشنگری و اقدام پیش‌دستانه است. در هر حادثه‌ای که پیش دستانه و پیش از رسانه‌های دیگر خودمان اطلاعات را منتشر و اقدام کردیم، حتما موفق بودیم.

*برای فرزندان ایران باید تفهیم و تبیین شود که ایران قوی برای شما آرامش و امنیت به همراه دارد

صحرایی، وظیفه معلمان، دانش آموزان، دانشجویان، روشنفکران و افراد دارای تریبون و قدرت نفوذ، را بصیرت دادن به مردم عنوان کرد و افزود: یادشان بیندازیم اعتراض جلیقه زردها در فرانسه، که دولت از قانون کوتاه نیامد، بیش از 50 هفته طول کشید. اعتراضات در کل دنیا در 5 سال اخیر با محوریت اروپا و آمریکا، 63 درصد افزایش داشته، اما همه دوربین‌ها رخدادهای داخل ایران را نشانه گرفته اند.

وی با بیان اینکه قوی‌تر شدن ایران در این زمان، از حیث گفتمانی که به جهان عرضه می‌کند و مصادیق قدرت، مستکبران را ترسانده است، گفت: علی‌رغم اعلام ایران در مسالمت آمیز بودن و آسیب ناپذیر کردن کشور در کسب قدرت، اما آنها سعی می کنند قدرت کشور را مورد هجمه قرار دهند؛ برای فرزندان ایران باید تفهیم و تبیین شود که ایران قوی برای شما آرامش و امنیت به همراه دارد.

* باید از هر اقدامی که باعث دوقطبی شدن جامعه شود، پرهیز کرد

رئیس دانشگاه فرهنگیان، با مقایسه نحوه مواجه نظام با اعتراضات در ایران و کشورهای غربی، با اشاره به اتفاقاتی که در مجلس و کنگره امریکا رخ داد، گفت: به اعتقاد من نظام به یک پختگی رسیده است که سعی می‌کند با ایجاد فرصت اعتراض به معترضان، صدایشان به گوش همه رسیده شود، بخشی از مردم با دیدن واقعیت حوادث اقناع می‌شوند.

اعتراضات در کل دنیا در 5 سال اخیر با محوریت اروپا و آمریکا، 63 درصد افزایش داشته، اما همه دوربین‌ها رخدادهای داخل ایران را نشانه گرفته‌اند

وی با بیان اینکه باید از هر اقدامی که باعث دوقطبی شدن جامعه شود، پرهیز کرد، گفت: همین دخترانی که خوش حجاب نیستند، هم فرزند ما، محبوب دل پدر و مادر خود و عضوی از جامعه، شهروند این کشور و حتما هم محترم هستند، زمینه این اعتراض اجتماعی است و اجتماعی باید برطرف شود. اما این اعتراض اجتماعی را چرا برخی می‌خواهند به مسائل امنیتی تبدیل کنند.

صحرایی ادامه داد: در ایران مادامی که معترضان کاری نکنند، پلیس برخوردی نمی‌کند، برخورد پلیس نیز به خاطر خود مردم و براساس مطالبه مردم است، اگر کسی بخواهد که این پدیده اجتماعی را به پدیده امنیتی تبدیل کند باید متوقف شود. این حق طبیعی مردم است که امنیت داشته باشند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص ویدئو پخش شده در فضای مجازی از معلمی که به دانش‌آموزان دبستانی می‌گوید که دوستان شما در زندان هستند و کلاس درس تعطیل است، تصریح کرد: در این مورد سؤال این است که این ویدئو را چه کسی و چگونه تولید کرده است؟ آیا این معلم با برنامه قبلی سر این کلاس آمده است؟ با دقت در این ویدئو می‌توان دریافت که این ویدئو اصلا مخفیانه نیست. فضا کاملا روشن و صدا کاملا واضح است و سناریویی دارد.

* در جامعه یک میلیون نفری معلمان، اقدام یک یا دو نفر را نمی‌توان به تمام معلمان تعمیم داد

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه در جامعه یک میلیون نفری معلمان، اقدام یک یا دو نفر را نمی‌توان به تمام معلمان تعمیم داد، اضافه کرد: نظام آموزش و پرورش در دولت قبلی، قربانی دو تصمیم غلط در تزریق افرادی به این سیستم بود که حداقل شایستگی‌ها را نداشتند. معتقدم معلمی که این کار را کرده است، یک نفر از جامعه میلیونی معلمان کشور است که عمل او مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اما جامعه شریف معلمان، مدافعان دین و هویت ملی مردم ایران هستند و رفتار این گونه افراد، ذره ای از اعتبار و شرافت ملی و دینی آنها نمی‌کاهد.

پایان پیام/