دومین نشست موضوع همکاری‌های ۳ + ۳ در ایران برگزار می شود/ارس کانون توسعه همکاری‌های کشورهای ۳+۳ است


دومین نشست موضوع همکاری‌های ۳ + ۳ در ایران برگزار می شود/ارس کانون توسعه همکاری‌های کشورهای ۳+۳ است

سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان از برگزاری دومین نشست موضوع همکاری‌های ۳ + ۳ در ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، سید عباس موسوی سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهار کرد: دومین نشست موضوع همکاری‌های ۳ + ۳ در ایران برگزار خواهد شد و تاکید بر این است با حضور کشورهای منطقه شامل سه کشور بزرگ ایران روسیه و ترکیه و سه کشور منطقه قفقاز جنوبی شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان یک پلتفرم منطقه‌ای تشکیل و همه مسائل اقتصادی، ترانزیتی و انرژی و سایر مسائل با این فرمت حل شود که در این راستا منطقه آزاد ارس نقطه اتصال کانونی توسعه همکاری این کشورها می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون حجم روابط فی‌مابین ایران و جمهوری آذربایجان در چهار ماه اول امسال ۷۸ درصد افزایش یافته و در ترانزیت سه برابر رشد داشته است و آذربایجان‌شرقی که منطقه آزاد ارس نیز جزو آن است در حجم تجارت با آذربایجان بعد از استان گیلان در ردیف دوم قرار دارد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان ، وظیفه‌ی سفارت‌ها را بسترسازی برای افزایش مراودات مناطق آزاد با سایر کشورها خواند و متذکر شد: نمایشگاه‌های مهم و بزرگی در باکو برگزار خواهد شد که امیدوارم بخش خصوصی منطقه آزاد ارس در آنها شرکت کنند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی گمرک خداآفرین منطقه آزاد ارس می‌تواند زمینه‌ساز توسعه تجارت خارجی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان و راه‌گشای تجارت ایران با سایر کشورها شود، تاکید کرد: دولت آذربایجان اعتقاد دارد که مسیر ایران به نخجوان مسیر اصلی است و باید بیشتر مراودات از این طریق انجام شود.

موسوی از طرح پیشنهاد احداث پل در نزدیکی خداآفرین خبر داد و افزود: این پل باید از مسیر ریلی جاده‌ای و خطوط انتقال انرژی برخوردار باشد و راه‌آهن نیز از طریق پل آغاز و در منطقه سیه‌رود وارد نخجوان شود. طبق توافقات اولیه خط‌آهن بعد از ورود به خاک ایران به خطوط ریلی جلفا متصل می‌شود و کشور ما با گسترش خطوط ریلی جلفا می‌تواند به ترکیه و در آینده به ایروان و گرجستان و روسیه وصل شود و شبکه‌ای از اتصالات راه‌آهن ایجاد شود.

وی متذکر شد: در خصوص راه اندازی مجدد قطار مسافربری مشهد- نخجوان را موافقت کلی را اخذ کرده‌ایم متاسفانه شیوع ویروس کرونا اثری نامطلوب بر رفت و آمدهای مرزی و رونق بازارچه‌های مرزی داشت اما مرزهای هوایی باز است و سعی می‌کنیم تعداد هوایپماهای مسیر تهران باکو را افزایش دهیم همچنین درخواست راه‌اندازی پرواز تهران- نخجوان و باکو-تبریز مطرح شده که با تحقق آن خلا انسداد موقت مرزهای زمینی پر خواهد شد.