دستیابی به فناوری تولید ریل سوم برای رفع نیازهای شبکه مترو کلانشهرها

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، احسان رضایی سرپرست مدیریت تجهیزات شرکت مترو تهران اظهارداشت: ریل سوم یکی از تجهیزات اصلی شبکه خطوط راه‌آهن ریلی زیرزمینی به حساب می آید که وظیفه انتقال توان الکتریکی به قطارها از طریق اتصال لغزنده را برعهده دارد. فناوری تولید ریل سوم که از بخش‌های مختلف فلزی و آلیاژی تشکیل شده است، بسیار پیچیده بوده و ظرافت‌های خاص ساخت آن در زمره صنایع با تکنولوژی بالا به شمار می ‌آید. به طور مثال نوع سطح مقطع خاص ریل سوم، استحکام قطعه، قابلیت پایداری پوشش فولادی در سطح تماس با قطار و نیز رعایت وزن سبک آن از جمله ویژگی هایی است که باید در تولید ریل مذکور به صورت بسیار دقیق با جزئیات کامل رعایت شود.

سرپرست مدیریت تجهیزات شرکت مترو تهران در ادامه گفت: به مدد پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، برخی شرکت‌های صنعتی داخلی موفق شده اند به فناوری خاص تولید ریل سوم دست پیدا کرده و حتی نمونه‌های موفقی را پس از طی مراحل مختلف تست‌های مکانیکی و الکتریکی، ارائه دهند.

وی ادامه داد: در واقع می توان گفت امروز شرایط برای تولید انبوه ریل سوم توسط صنعتگران متخصص ایرانی فراهم آمده است که این امر در کاهش هزینه های ساخت و تولید قطعات برقی خطوط مترو کلانشهرهای کشور، می تواند بسیار موثر واقع شود این در حالی است که هزینه تهیه هر یک کیلومتر ریل سوم ازطریق شرکت‌های خارجی حدود۲۱۰ هزار یورو بوده و امروز حداقل نیاز شبکه خطوط مترو شهرهای بزرگ به ریل سوم، بیش از ۲۰۰ کیلومتر است.

بنا بر اعلام روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو)، رضایی در پایان صحبت‌های خود افزود: به کمک شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه صنعت مترو، بسیاری از قطعات سیستم برق رسانی به قطارهای شبکه راه‌آهن ریلی زیرزمینی در داخل کشور تولید می شود که این امر در کاهش خام فروشی مواد اولیه تولیدی و نیز ایجاد اشتغال و کاهش خروج ارز از کشور بسیار تاثیرگذار است.

انتهای پیام/