خودشناسی، حرفه‌شناسی و محیط‌شناسی، سه اصل مهم در انتخاب رشته

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ درودی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه بجنورد در کارگاه «انتخاب هوشمندانه رشته دانشگاهی بر اساس بازارکار» که به همت بنیاد نخبگان استان خراسان شمالی برگزار شد، گفت: هدایت تحصیلی نقطه بهینه‌ای است که میان چهار عامل علاقه، استعداد، امکان اجرا و نیاز جامعه، تعادل ایجاد می‌کند تا دانش‌آموزان آگاهانه آینده شغلی خود را ترسیم کنند.

وی افزود: چندین انتخاب در زندگی افراد اهمیت بسیاری دارد که هدایت تحصیلی یکی از این چند انتخاب‌ است؛ چراکه به انتخاب شغل در آینده منجر شده و باید با آگاهی انجام شود.

درودی با بیان اینکه فرآیند هدایت تحصیلی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و آینده شغلی مناسبی را برای دانش‌آموز رقم می‌زند، ادامه داد: اهمیت انتخاب شغل متناسب با استعداد و علاقه فرد با در نظرگرفتن ظرفیت‌ها و نیازهای جامعه، مهمترین تصمیم امروز دانش‌آموزان برای تعیین رشته تحصیلی و انتخاب مسیر زندگی آنان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه بجنورد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مهم جامعه، متناسب نبودن شغل و رشته تحصیلی است، تصریح کرد: مشاغل امروزی آنقدر پیچیده شده‌اند که تنها با دانش و مهارت است که هر فردی در آینده‌ای که چندان دور نیست می‌تواند به شغلی مناسب دست پیدا کند. در گذشته افراد مهارت‌های شغلی را به صورت سنتی یاد می‌گرفتند و حرفه‌ها نسل به نسل انتقال می‌یافت اما امروز دیگر مشاغل ارثی نیستند و هر فرد بر اساس توانمندی، علاقه، استعداد، پشتکار، مهارت و انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی در سال نهم دوره اول متوسطه می‌تواند برای رسیدن به شغل مورد نظرش در آینده، راه را هموار کند.

وی اضافه کرد: امروز در ایران همانند بیشتر کشورهای جهان تشکیلات خاصی برای آموزش مهارت‌های شغلی دایر شده تا نیروی انسانی مورد نیاز در کشورمان برای بخش‌های مختلف ابتدا در مدارس، سپس در دانشگاه‌ها و مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای تربیت شوند تا چرخه تولید، صنعت، اقتصاد، فرهنگ و هنر و آموزش را به دست گیرند. در این شرایط هر فردی که علم و دانش مربوط به هر نوع کسب‌وکاری را داشته باشد، صدالبته موفق‌تر خواهد بود.

وی تاکید کرد: دانش‌آموزان سال نهم دوره اول متوسطه برای انتخاب شغل آینده‌شان به سه بخش مهم خودشناسی، حرفه‌شناسی و محیط‌ شناسی توجه خاص داشته باشند تا بتوانند مسیر درست انتخاب رشته را دنبال کنند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف