خشکسالی از آنچه در آیینه می بینیم به ما نزدیکتر است

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ خشکسالی به نبود باران در یک دوره طولانی گفته می‌شود که باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کم شدن شدت جریان آب (برای نیروگاه‌های برق‌آبی)، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب می‌شود.

خشکسالی‌های ایران دوره‌های چرخشی ۳۰ ساله دارد و در صورت عدم رسیدگی و کنترل تمام طبیعت بکر و جنگل‌های ایران از بین خواهند رفت و بحران آب و بیابان‌زایی نه تنها ایران که تمامی مناطق همسایه را نیز دربر می‌گیرد.

به طور کلی خشکسالی به نبود یا اندک بودن باران در یک دوره طولانی گفته می شود که باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن، کمبود آب، نابودی گیاهان، کم شدن شدت جریان آب، کاهش عمق آب های سطحی و خاک مرطوب، فرسایش خاک می شود. به عبارتی دیگر خشکسالی زمانی رخ می دهد که تبخیر سطحی و تبخیر آب از گیاهان از حد معمول در مدت معین بیشتر باشد. ایران تنها کشوری نیست که در سال های اخیر با بحران آب درگیر شده است بلکه جهان در حال تجربه بحران آب است.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تبخیر سطحی و تبخیر آب از گیاهان از حد معمول در مدت معین بیشتر شود. خشکسالی معضلات بسیاری را برای محیط زیست ایجاد می کند که آسیب به حوزه کشاورزی از مهم ترین آن است.

خشکسالی

 بارش کم ، وقوع پدیده گردو خاک، خشک شدن تالاب ها، بالا بودن میانگین دما نسبت به مقدار نرمال، افزایش میزان تبخیر سطحی آب، کاهش بارش برف در مقایسه با میانگین بلندمدت و کاهش رطوبت خاک سبب تشدید شرایط کم آبی می شود.

حال سوال به وجود می آید که با وجود بارندگی های شدید که منجر به سیل نیز شده است چرا معضل خشکسالی حل نمی شود؟

جواب این است که به این دلیل که این سیل ها در مسیر حوضه‌های آبریز نبوده  بر افزایش ذخایر سدها تاثیری نداشته است. جدای از این موضوع، وارد شدن حجم زیاد گل و لای حتی باعث آسیب به سدها هم شده است بنابراین بارش‌های اخیر و جاری شدن سیلاب‌ها نیز دوای درد تالاب‌های کشور هم نبوده و حال تالاب‌ها همچنان وخیم است.

خشکی تالاب هامون و تالاب هورالعظیم که در روزهای اخیر درگیر آتشسوزی است گواه این بر این قضیه هستند.

آبگیری در تالاب‌هایی از جمله تالاب گاوخونی، حله و دریاچه نمک قم تنها سطح آن‌ها را تا حدودی مرطوب کرده که همین مقدار نیز بر اثر شدت آفتاب و گرمای زیاد به زودی تبخیر خواهد شد.

 

 خشکسالی بر روی منابع آبی اثرات جبران ناپذیری می گذارد ، کاهش شدید سطح آب سفره های آب زیر زمینی، از بین رفتن سفره های آب زیر زمینی، هجوم آفات و بیماری های گیاهی از جمله آن است.

هورالعظیم

از سویی دیگر گرم شدن کره زمین تأثیر مستقیمی بر خشکسالی دارد. به طور کلی پدیده خشکسالی سراسر جهان را در بر گرفته است و دیر یا زود برای تمام مناطق جهان پیش خواهد آمد. 

 در حال حاضر خشکسالی در ایران تا جایی پیشرفت کرده است که با تحت تاثیر قرار دادن مناطق سرسبز، حتی درختان تنومند و چندصد ساله زاگرس را به زمین انداخته و سفره‌های زیر زمینی را حتی در پرباران‌ترین مناطق به پائین‌ترین عمق رسانده است در حالی که حفاری قنات‌های طولانی مدت برای صدها سال ایران را سرسبز نگه داشته است.

اتخاذ سیاست های راهبردی، کشت گیاهان مقاوم به خشکی و جایگزینی کشت گیاهان با نیاز آبی کم می تواند در این زمینه مشکل گشا باشد.

 

انتهای پیام/
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف