خاتمی: تحریم‌های نفتی و بانکی باید لغو شده و راستی‌آزمایی انجام گیرد/دولت سیزدهم در عرصه خدمت کم نگذاشته است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز عبادی-سیاسی این هفته که در مصلای امام خمینی(ره) اقامه شد، طی سخنانی اظهار داشت: از مصادیق انقطاع به سوی خدا و فقط به خدا توجه داشتن، راضی بودن به رضای خداوند متعال است و اینکه انسان هرآنچه که خدا می‌پسندند را بپسندد. امام حسین(ع) جلوه‌ی این انقطاع و راضی بودن است؛ امام حسین(ع) پیش از حرکت به سوی کوفه و کربلا فرمود ما راضی هستیم به هرآنچه خدا برای ما مقدّر فرموده است. و در روایت آمده وقتی حضرت زینب کبری(س) به مجلس عبیدالله ابن زیاد وارد شد، در پاسخ به او درباره واقعه عاشورا فرمود «چیزی غیر از زیبایی ندیدم».

وی با بیان اینکه رضای به مقدّرات خدا یعنی که انسان از هرچه خدا مقدر کرده شادمان باشد و اعتراض و گله‌ای به آن ندارد، به آیات قرآن کریم درباره رضایت بندگان نسبت به مقدّرات و هم‌چنین رضایت الهی از بندگان اشاره کرد و گفت: امام صادق(ع) می‌فرمایند ملاک ایمان با عمل صالح و تسلیم در برابر خداوند و رضایت از آنچه برای او مقدر است. کربلا کانون این رضایت بود؛ سیدالشهدا(ع) در لحظات پایانی عمر شریف خود خطاب به خداوند عرضه می‌دارد که «به آنچه برایم مقدر فرموده‌ای راضی هستم».

خطیب جمعه تهران در خطبه دوم نمازجمعه، با تسلیت مرحوم آیت‌الله ناصری دولت‌آبادی گفت: ایشان انسانی خودساخته و چراغی برای آنانی بود که می‌خواستند راه به خدا و معنویت یابند؛ خوشابحال وی که عمری خدایی زیست.

خاتمی ضمن گرامیداشت روز پزشک، در ادامه خاطر نشان کرد: مردم عزیز ما قدر کادر درمان را می‌دانند و یک نمونه از ایثار آنان را در دوران کرونا دیدیم و مسئولان هم به مسائل این عزیزان رسیدگی کنند.

وی درباره مذاکرات و برجام بیان کرد: مذاکره‌کنندگان از جنس مردم، امین، شجاع و مردمیدان هستند و مطمئن باشید که ذره‌ای به دشمن باج نخواهند داد. سه نکته مهم است؛ اول اینکه لغو تحریم‌های نفتی باید انجام بگیرد وگرچه با شیطنت آنان هم ما می‌توانیم نفت‌مان را صادر کنیم ولی باید تحریم‌های نفتی به کلی لغو شود، دوم لغو تحریم‌های بانکی است و این مشکلی برای اقتصاد ما به‌وجود آورده و البته با توجه به سابقه پیمان‌شکنی آنان باید راستی‌آزمایی بشود.

امام جمعه موقت تهران گفت: از خدمات فعالان عرصه دیپلماسی و عزیزان ما در عرصه میدان تشکر می‌کنیم؛ شهید فداکار ما سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی یکی از آن قهرمان میدان بود.

خاتمی عنوان کرد: ما یک حرف مبنایی داریم و سخن از این نداریم که کار دپیلماسی نباشد، باید با صلابت و تا آخر هم باشد اما حرف مبنایی ما این است که آمریکا دشمن ماست. آمریکایی‌ها از 28 مرداد سال 1332 که شاه را برگرداندند و آمریکا ارباب شاه شد؛ تا سقوط شاه در سال 1357 ایران یک زندان بزرگ برای آزادگان و قهرمانان بود و شکنجه‌های قرون وسطایی را انجام می‌دادند.

وی افزود: آمریکایی‌ها این کار را انجام دادند و بعد از پیروزی انقلاب تا الان که 43 سال می‌گذرد هم آمریکا لحظه‌ای دست از توطئه برنداشته، آن سرجای خود ولی این جنایات از یاد ما نمی‌رود. قرآن کریم می‌فرماید که دشمنان دوست دارند که ما در مشکل باشیم؛ شنیدید که آمریکایی‌ها نظرشان را به ایران دادند و هنوز ایران اظهارنظر نکرده، آنان حرف‌های زهرآگین خود را می‌زنند و نمی‌خواهند خوشی ملت ایران را ببیند و وقتی مشکلی برای ما می‌رسد اظهار خوشحالی می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ماجرای آمریکا با ما ماجرای هسته‌ای نیست ماجرا آن است که اصل نظام ما را نمی‌خواهند؛ یکی از تئوری‌پردازان آمریکایی می‌گوید مشکل ما ایران هسته‌ای نیست، مشکل ما با ایران این است با اینکه ایران ارتباطی با کشور آمریکا ندارد ولی بزرگ‌ترین قدرت علمی و نظامی منطقه شده است. او می‌گوید مشکل ما با ایران این است که ایران یکپارچه است و یک رهبر محبوب دارد و هرچه او می‌گوید، ملت‌شان به آن عمل می‌کنند و رهبرشان می‌گوید که «دوران بزن و در رو تمام شده و ما دشمن را تا آخر تعقیب می‌کنیم». این موارد برای آمریکا دردناک است.

خاتمی با بیان اینکه سخن این است که راه‌حل دو چیز است، اضافه کرد: یکی اینکه قوی شویم و این فرمایش قرآن کریم است و نکته دوم اینکه مقاومت داشته باشیم و نباید خسته شویم. ملت ما خسته نیست؛ برخی به‌ناحق می‌خواهند ملت ایران را خسته نشان دهند و ملت عاشورایی ایران محکم و مقاوم پای انقلاب خود ایستاده است.

وی بیان کرد: 8 شهریور یادآور غم جانسوز شهادت دو دولت‌مرد در طراز جمهوری اسلامی است؛ امام خمینی(ره) درباره این شهیدان رجایی و باهنر می‌فرمایند این مسئله به نظر من مهم است که پُست و مسئولیت این دو شهید را نگرفت و آنان در ریاست تاثیر گذاشتند و ریاست آن‌ها را تحت لوای خود نبرد. این درس بزرگی است؛ شهید رجایی در خاطرات خود گفته که من در بازار تهران دست‌فروشی کردم و چنین فردی در دوران ریاست‌جمهوری هم فرقی نکرد و شهید باهنرِ معلم تا وزارت آموزش و پرورش و نخست‌وزیری فرقی نکرد. این مسئول در طراز جمهوری اسلامی است؛ فرمایش امیرالمومنین(ع) است که مسئولیت یک امانت است، چنین فردی می‌تواند مسئول طراز انقلاب باشد.

خطیب جمعه تهران با اشاره به هفته دولت خاطر نشان کرد: چهار نوع برخورد درباره دولت، قوای سه‌گانه و همه وجود دارد؛ یکی اینکه بگوییم این مسائل به ما ربطی ندارد، که این نگاه با نگاه اسلام متفاوت است. دوم اینکه نباید درباره دولتی که خود را وقف مردم کرده و شب و روز نمی‌شناسد با کسی که این‌طور نیست، یک‌جور برخورد کرد و باید کار خوب را تشویق کرد.

خاتمی ادامه داد: برخورد چاپلوسانه و همه‌چیز را سفید دیدن است که اصلا صحیح نیست و این تملق است و در روایت داریم که شخص متملق ارتباطی با دین ندارد. دیگری اینکه همه‌چیز را سیاه و بد دیدن نیز درست نبوده و اینکه هر کاری که دولت انجام می‌دهد، یک عیب و تحلیل به آن گذاشته شود درست نیست. این با مبانی اسلامی نمی‌خواند. برخورد چهارم برخورد منصفانه این است که هم خوبی‌ها و هم نقاط ضعف را ببینیم و نام این نوع نگاه در روایات انصاف است.

وی افزود: انصافا دولت سیزدهم در عرصه خدمت کم نگذاشته است؛ مقام معظم رهبری فرمودند که با مردم و در متن مردم باشید و هر هفته رئیس‌جمهور محترم وقت استراحت خود را به نقاط محروم می‌رود و طوفان و غیره هم نمی‌شناسد و این جای تشکر دارد. خستگی‌ناپذیر دولت باید دیده شود، همه شنیدید که اولویت اول رئیس‌جمهور مبارزه با کرونا بود و آمارِ روزی صدها کشته به زیر صد و در بعضی روزها به عدد صفر رسید؛ انصاف است که این خدمات را ببینیم و مردم هم از دولت انتظار دارند که با تلاش بیشتر، از سرعت سِیر گرانی‌ها جلوگیری کند.

خطیب جمعه تهران اضافه کرد: آن‌چنان‌که الحمدلله شاهد هستیم هفته گذشته سِیر نزولی کالاهایی که مورد نیاز مردم است، آغاز شد؛ مردم به‌خوبی می‌دانند که دولت می‌خواهد اقتصاد بیمار را درمان کند ولی حق بدهید که از زبان مردم بگوییم انتظار دارند که سرعتی که جلوی آن را گرفتید را با مدیریت جهادی از آن جلوگیری کنید.

خاتمی خطاب به مسئولان دولتی بیان کرد: مسئله نظارت را در دستورکار باشید؛ برخی گرانی‌ها بی‌دلیل و بی‌جهت است و نظارت‌ها را قوی‌تر کرده و با متخلفین هم برخورد شود.

انتهای پیام/