حمایت قاطع رهبری از دولت ها در سال اول

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین تاکید کردند: در مواردی تلاش‌ها نتایج محسوسی داشته که مردم به چشم دیده‌اند؛ مانند بخش سلامت، هم‌چنین بخش‌هایی از دیپلماسی و بخش‌هایی در فرهنگ و غیره که نتایج روشن و مشخصی هم بوده است. برخی کارها به نتیجه رسیده که باید برای مردم نشان داده شود و برخی از کارها هم هست که به نتیجه نرسیده ولی احساس می‌شود که کار در حال انجام است.

حمایت قاطع رهبری از دولت‌ها در سال اول دیدار رهبری با سید ابراهیم رئیسی و اعضای کابینه یازدهم در ۸ شهریور ۱۴۰۱

این اظهارات رهبر انقلاب مسبوق به سابقه است و بررسی صحبت‌های ایشان که در اولین سال استقرار رئیس‌جمهور جدید به مناسبت هفته دولت انجام شده است نشان می‌دهد که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همواره در سال اول به حمایت از اقدامات دولت جدید و ایجاد انگیزه در دولت‌مردان برای خدمت به مردم پرداخته‌اند.

رهبر انقلاب ۵ شهریور ۱۳۹۳ و یک سال پس از روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور در دیدار رئیس دولت یازدهم و اعضای کابینه به مناسبت هفته دولت، ایجاد و افزایش آرامش روحی و روانی در جامعه، کنترل تورم و تثبیت قیمت ارز و نیز اجرای طرح نظام سلامت را از اقدامات باارزش و خوب دولت یازدهم در یک ‌سال اول برشمردند.

ایشان در این دیدار با تاکید بر این‌که یکی از برکات تغییر دولت‌ها و روی کار آمدن دولت‌ها با شعارهای جدید، ایجاد امید در مردم است، افزودند: باید این امید را در مردم حفظ و تقویت کرد که یکی از راه‌های تقویت آن، اطلاع افکار عمومی از کارهای انجام‌گرفته است.

حمایت قاطع رهبری از دولت‌ها در سال اول دیدار رهبری با حسن روحانی و اعضای کابینه یازدهم در ۵ شهریور ۱۳۹۳

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در دیدار با محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم و اعضای کابینه وی (که دولتی اصولگرا پس از یک دولت اصلاح‌طلب بود)، همین رویکرد را در پیش گرفتند. ایشان در دیدار ۶ شهریور ۱۳۸۵ و یک سال پس از روی کار آمدن احمدی‌نژاد در دیدار با دولت‌مردان به مناسبت هفته دولت، تلاش بی‌وقفه برای خدمت به مردم را از نکات برجسته دولت نهم و به‌ویژه شخص رئیس‌جمهور دانستند و در بیان شاخص‌های اصول‌گرایی به عدالت‌گستری و عدالت‌خواهی اشاره کردند و افزودند: تحقق عدالت بسیار دشوار و نیازمند مقدمات فراوان است که از جمله آن‌ها در نظر گرفتن عدالت جغرافیایی و طبقاتی، عدالت در مسائل اقتصادی و فرهنگی، عدالت در جایگزین‌شدن افراد و اعطای مسئولیت‌ها و عدالت در قضاوت‌ها است.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به اقدامات خوب اقتصادی دولت از جمله، طرح واگذاری سهام عدالت، تسریع در اجرای طرح‌های نیمه‌تمام، در نظر گرفتن عدالت در اعطای تسهیلات بانکی و تأسیس صندوق مهر امام رضا (ع) تأکید کردند: باید این اقدامات خوب با شکلی هنرمندانه و قابل فهم برای مردم تشریح شوند.

حمایت قاطع رهبری از دولت‌ها در سال اول دیدار رهبری با محمود احمدی‌نژاد و اعضای کابینه نهم در ۶ شهریور ۱۳۸۵

در سال اول دولت اصلاح‌طلب سید محمد خاتمی هم همین رویه از سوی رهبر انقلاب دیده می‌شود. در دیدار ۲ شهریور ۱۳۷۷ رهبری با سید محمد خاتمی رئیس دولت هفتم و اعضای کابینه به مناسبت هفته دولت، بر زحمات زیاد دولت آقای خاتمی در مدت کوتاه تشکیل آن تاکید کردند و فرمودند: مسئولان محترم دولت باید مردم را در جریان کارها قرار دهند و وعده‌های انجام شده را به اطلاع مردم برسانند. در حالی که دشمن بیشترین تلاش خود را در بزرگ‌نمایی نقاط ضعف احتمالی متمرکز کرده است و قصد دارد دلبستگی و پیوند مردم را با نظام اسلامی قطع کند مسئولان دولت باید نتیجه فعالیت‌ها و خدمات انجام شده را با مردم در میان بگذارند و تلاش دشمن را بی‌اثر کنند.

ایشان همچنین توجه اعضای هیأت دولت را به غنیمت شمردن فرصت خدمتگزاری به مردم در دوران تصدی مسؤولیتهایشان جلب کردند و فرمودند: مردم قدر دولت و مسؤولین خدمتگزار را می‌دانند و سرمایه عظیم پشتیبانی مردم از مسؤولان، سرمایه‌ای خدادادی است که با تلاشهای مخلصانه می‌توان آن را حفظ کرد.

حمایت قاطع رهبری از دولت‌ها در سال اول دیدار رهبری با سید محمد خاتمی و اعضای کابینه هفتم در ۲ شهریور ۱۳۷۶

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ۱ شهریور ۱۳۶۹ خود با اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس دولت پنجم و اعضای کابینه وی در آستانه هفته دولت، از تلاش‌های ارزنده دولت طی یک سال اول برای خدمت به مردم ایثارگر کشورمان تقدیر کردند.

ایشان در این دیدار به بیان اهمیت و ضرورت احیای وجدان کاری در کارکنان دستگاه‌های مختلف کشور پرداختند و ضمن تمجید و تقدیر از حضور فداکارانه و مدبرانه آقای هاشمی‌رفسنجانی در صحنه‌های مختلف جنگ تحمیلی به عنوان قدردانی نشان فتح را به رئیس‌جمهور اعطاء کردند.

بررسی نوع نگاه و اظهارات رهبر انقلاب اسلامی در سال اول دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی (دولت پنجم)، سید محمد خاتمی (دولت هفتم)، محمود احمدی‌نژاد (دولت نهم)، حسن روحانی (دولت یازدهم) و سید ابراهیم رئیسی (دولت سیزدهم) نشان می‌دهد که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حمایت از دولت تازه تشکیل شده در سال اول را بدون در نظر گرفتن جناح و تفکر سیاسی دولت، به نوعی حمایت از رای مردم دانسته و با برجسته کردن نقاط قوت دولت‌ها در سال اول تلاش کرده‌اند روحیه خدمت به مردم را در میان دولت‌مردان و ایجاد امید در جامعه را در میان مردم قوت بخشند.