حقوق هزاران نفر در آزمون وکالت پایمال شد

سید شمس الدین حسینی در گفتگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، با انتقاد از نتایجی که درباره آزمون وکالت اعلام شد، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی طی ماه‌های اخیر قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را به تصویب رساند. 

وی ادامه داد: یکی از فرازهای اصلی این قانون انحصارزدایی و رفع تعارض منافع در حوزه خدمات قضایی است، ما در این قانون تصویب کردیم که باید به جای سهمیه و محدودیت‌های عددی، نصاب علمی جایگزین شود. 

رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علیرغم اینکه در خلال تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ما به نوعی به ابهامی که از سوی کانون وکلا مطرح شده بود پاسخ دادیم و سازمان سنجش هم پاسخ داد و علی رغم اینکه در سال‌های قبل نمره تراز را ملاک عمل قرار می‌دادند، اما این‌بار بر اساس نمره خام نتایج را اعلام کردند. 

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در سال‌های قبل ۷۰ هزار نفر در آزمون وکالت شرکت می کردند و هفت هزار نفر در آزمون وکالت پذیرفته می‌شدند، اما امسال ۸۲ هزار نفر در آزمون وکالت شرکت کردند اما تنها ۲۸۰۰ نفر بر اساس نمره خام پذیرفته شدند. در حالی که پذیرفته شدگان بر اساس روال قبل و قانون ده هزار و پانصد نفر بودند و اینجا نه تنها حقوق هزاران نفر پایمال شده است، بلکه از نظر ما قانون مورد تعرض قرار گرفته است. 

حسینی اظهار کرد: البته مرکز وکلا گفته بودند که ابهام دارند و استفساریه می‌دهند، اما قبل از اینکه استفساریه دهند و رفع ابهام کنند که از نظر ما هیچ ابهامی نبود، پذیرفته شدگان را اعلام کردند. 

وی بیان کرد: علی‌رغم اینکه مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی شفاف است و چیزی جز بهانه‌گیری پشت این موضوع نبوده، اما در عین حال برای حفظ منافع مردم ناگزیر شدیم که یک طرح دو فوریتی به صورت استفساریه برای رفع این مشکل ارائه دهیم. 

حسینی تأکید کرد: اگر واقعاً یک وزیر پشت سر این ماجرا بود، قطعاً وی را استیضاح می‌کردیم. آنهایی که چنین بهانه‌جویی‌ها و استنکاف هایی را در قبال قانون انجام می‌دهند، بدانند که دیر یا زود این رویه به خودشان هم لطمه می‌زند و سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

انتهای پیام/