جامعه پزشکی ایران، سبکی از مسئولانه زیستن را ترسیم می‌کند


جامعه پزشکی ایران، سبکی از مسئولانه زیستن را ترسیم می‌کند

وزیر بهداشت با بیان این که طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است، فرا رسیدن روز پزشک را تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری موج، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در متنی به مناسبت روز پزشک تاکید کرد: جامعه پزشکی ایران اسلامی، تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را ترسیم می‌کند.

متن پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است که تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را در برایر دیدگان جامعه ترسیم می‌کند.

با درود به شهدای مدافع سلامت و با ادای احترام به جامعه پزشکی متعهد و فداکار کشور، روز پزشک را به پزشکان خدوم و بافضیلتی که با مرارت و ممارست و بیدارخوابی بسیار به این جایگاه نائل آمده اند، تبریک می‌گویم. انسان‌های وارسته و شریفی که نبض سلامت جامعه را در دست و رسالتی سنگین بر دوش دارند تا آنجا که اگر پلکی غفلت کند، شاید نتیجه‌ای جبران ناپذیر در پی داشته باشد.

چه بسیار شب‌ها که اغلب مردم در خوابند و پزشکان بر سر دو راهی تصمیم برای نجات جان هموطن خویش، نگرانی و التهابی را می‌آزمایند که کمتر انسانی در طول عمر تجربه می‌کند و این‌ها همه از آن روست که پزشکی فقط علم نیست، ایمان نیز هست و پزشکان نه فقط درمانگر جسم انسان‌ها که تکیه گاه و پناه آنانند.

بخشی از درمان بیمار با دارو و دیگر روش‌های طبی و بخشی در گرو اطمینان بخشی روحی به بیمار است که با بیان، نگاه و القای پزشک تامین می‌شود.

حرفه پزشکی با قداست، مجاهدت و ایثار آمیخته است و پزشکان از آن رو که با رنج‌ها و زندگی مردم عجینند، گروهی مرجع به شمار می‌آیند که در سبک زندگی و رفتار فردی و اجتماعی آحاد جامعه، تاثیری عمیق و شایان توجه دارند. جامعه پزشکی، سرمایه اجتماعی بزرگی است که می‌تواند الگوی عدالت و تعالی سلامت را به ویژه در دولت سیزدهم که اولویت اجتماعی آن سلامت و محرومیت زدایی است، تحقق بخشد.

پزشکان مؤمن و وطن دوست ایرانی در حماسه مهار کرونا و در اجرای طرح‌های نوظهور و بزرگی همچون واکسیناسیون سراسری، نسخه نویسی الکترونیک و پزشک خانواده، نقشی مهم و اساسی داشته اند که فرصت را برای سپاس و قدردانی از آنان مغتنم می‌شمارم.

خوشبختانه ایران اسلامی در بیش از چهل سالی که از عمر با برکت انقلاب اسلامی گذشته است، در همه سالیان از دانش و اندیشه پزشکان حاذق و متعهد بهره برده است و ان شاءالله خواهد برد.

چه بسیار عزیزانی از این جامعه که در سال‌های دفاع مقدس بسیجی وار و با اخلاص بر روی لباس خاکی بسیج روپوش سپید پزشکی و خدمت پوشیدند و دوشادوش مجاهدان راه خدا زخم رفو و تاول درمان کردند.

روز پزشک را گرامی می‌داریم تا این بلوغ بیش از چهل و چهار ساله را به جشن بنشینیم.

از یاد نبرده ایم سال‌هایی را که درمانگاه‌های شهر‌های بزرگمان پر بود از پزشکانی از کشور‌هایی دیگر و به لطف خدا، همت جوانان و با گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی اکنون در دورترین شهر‌ها نسبت به مرکز نیز جوانانی متخصص و متعهد در درمانگاه‌هایی قابل قبول و پیشرفته به امر مداوا مشغولند و جایگاه ایران به قطب گردشگری منطقه ارتقا یافته است.

افرون بر این، پزشک ایرانی در این سال‌ها مرز‌های دانش را نیز درنوردیده و جهان را انگشت به دهان گذاشته است. تولید علم نافع و ابداع روش‌های نوین درمانی از دستاورد‌هایی است که جایگاه پزشک ایرانی را در منطقه و گاه جهان به تراز نخست رسانده است.

تلاش علمی در کنار توکل و استمداد از خدای متعال برای شفای بیماران، از پزشک ایرانی، چهره‌ای درخور تکریم و محرم و رازدار مردم ترسیم کرده است.

پس روز پزشک، روز گرامیداشت اخلاق و تعهد است؛ روز قدردانی از بخشی از جامعه که پاسداشت ایشان، متضمن یادآوری مسئولیت‌های دشوار و سنگین آنان نیز هست.

زاد روز حکیم الهی، ابوعلی سینا را روز پزشک نامیده اند تا ایران اسلامی و ایرانی مسلمان، تمدن غنی آیینی خود را به یاد داشته باشد که تا امروز بر کدام قله‌ها قدم زده و نیز شخصیتی را الگوی طبابت بینگارد که هم به فکر سلامت جسم بیمار بود و هم در اندیشه سلامت روحش، هم پرهیز غذایی و جسمی می‌داد و هم پرهیز فکری و روحی.

این روز عزیز را به همه پزشکان عزیز و ارجمند تبریک عرض نموده و از خداوند متعال سلامتی، طول عمر با برکت و توفیقات روز افزون جامعه پرافتخار پزشکی کشور را خواستارم.