ثبت نام 29 هزار نفر برای اعزام به پیاده روی اربعین/ اعزام کاروان رسانه ای به کربلا

به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا از قزوین؛ سید امید بذرگری دبیر ستاد مردمی اربعین حسینی استان قزوین روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران که در محل جبهه فرهنگی برگزار شد با تشریح اقدامات انجام شده در برگزاری مراسم اربعین امسال گفت: ستاد اربعین در سال 99  فعالیت خود را در مساجد قزوین آغاز کرد و در اولین سال فقط چهار نفر به مراسم اربعین اعزام شدند.

وی افزود: از سال 93 مجموعه حسین جان در قزوین شکل گرفت و به تدریج آن را گسترش دادیم و برنامه‌های مختلفی در ایام اربعین پیش‌بینی شد که پخش زنده مراسم و برگزاری ایستگاه صلواتی از آن جمله بود.

image_2022_8_23-15_53_1_592_z8I

بذرگری یادآورشد: در سال 94 با مدل مو کب داری موضوع خدمات رسانی به زائران عملیاتی شد و مدل جدیدی را ارائه کردیم تا خدمات به صورت عادلانه ‌تر میان همه زائران صورت گیرد.

وی اظهارداشت: با اجرای مدل قرارگاهی برنامه‌ها ساماندهی بهتری پیدا کرد و خدمات مطلوب تری به زائران اربعین ارائه شد.

این مسئول اظهارداشت: در سال 99 شاهد بسته شدن مرزهای ایران و عراق به دلیل کرونا بودیم و امسال که با بهبود شرایط فعالیت ها دوباره آغاز شده همه زیرساختها مهیا شده تا این مراسم حماسی بخوبی برگزار شود.

وی بیان کرد: در سال گذشته سهم استان قزوین اعزام 700 زائربود که امسال این تعداد به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

وی گفت: در حال حاضر اعزام زائران به صورت متمرکز انجام می شود تا شرایط راحت تری برای عزیمت عاشقان حسینی به کربلا ایجاد شود.

بذرگری اضافه کرد: در سال گذشته 54 موکب توسط ستاد استانی تشکیل شد که 35 موکب به صورت جدی وارد خدمت رسانی به زائران اربعین شدند.

image_2022_8_23-15_53_16_839_eDU

وی اظهارداشت: در سال گذشته مجوز پیاده ‌روی جاماندگان اربعین حسینی را دریافت کردیم و این حرکت در چهار مسیر تا امامزاده حسین(ع) مدیریت شد و جاماندگان از محل بنیاد شهید، دروازه رشت، دروازه دربکوشک و چهار ولیعصر پیاده روی کردند و این برنامه درمهرگان و شهرهای دیگر هم برگزار شد.

این مسئول بیان کرد: در ایام اربعین سال گذشته 29 موکب و ایستگاه صلواتی در شهرهای اطراف فعال شد و ایستگاهها در چهار مسیر مستقر شدند.

گفتمان سازی و جریان سازی اربعین در اولویت است

بذرگری گفت: رسالت ستاد مردمی اربعین گفتمان سازی و جریان سازی اربعین است و با شبکه سازی همه ظرفیت های این بخش را فعال کرده و بکار خواهیم گرفت تا کاری ماندگار صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته ستاد اربعین شهرستان ها فعال نبود اما امسال این حوزه را نیز در همه مناطق استان فعال کرده ایم تا کارها سامان بهتری داشته باشد.

بذرگری بیان کرد: در حوزه ظرفیت ‌سازی و ظرفیت یابی نیز برنامه‌های خوبی داریم تا فضاهای شهری آماده این مراسم شود و امکانات مناسبی در اختیار ستاد قرار خواهد گرفت تا به زائران خدمت رسانی شود.

وی بیان کرد: همچنین یکی از برنامه‌های ما پیگیری نیازهای موکب ها در عراق است و اگر زمین مناسب و امکاناتی در شهرهای مذهبی باشد در اختیار موکب ها قرار می گیرد تا فعالیتهای خود را انجام دهند.

Capture

دبیر ستاد مردمی اربعین حسینی استان قزوین تصریح کرد: در نشست های آموزشی با مبلغان مذهبی و مسئولان کاروان‌ها ضمن اطلاع رسانی مناسب از حساسیت ها و ویژگی های مردم عراق زمینه آشنایی بیشتر متولیان را مهیا می کنیم تا در اعزام زائران و خدمت‌ رسانی به آنها مشکلی ایجاد نشود.

وی اضافه کرد: با توجه به ازدحام جمعیت در زمان بازگشت زائران و سردرگمی افراد در انتخاب اتوبوس های بازگشت در نجف و کربلا با استفاده از 90 نفر از نیروهای جهادی نسبت به هدایت و راهنمایی زائران برای انتقال به اتوبوسها و بازگشت به کشور هماهنگ شده تا بسرعت این ساماندهی انحجام شود.

بذرگری بیان کرد: در کربلا مشکل اسکان و در نجف مشکل تامین غذای گرم داریم که باید برای آن تدبیر کنیم.

وی گفت: همچنین با هماهنگی انجام شده با ائمه جمعه شهرستان ستادهای مردمی اربعین را امسال در شهرستان ها فعال کردیم و مسئولان آن نیز تعیین شده اند و در حال حاضر اولین استان کشور هستیم که مدل مردمی سازی  ستاد اربعین را عملیاتی کرده ایم.

بذرگری اظهارداشت: با حمایت جدی استاندار قزوین در حال حاضر یکی از کمیته های اصلی استاد حاکمیتی اربعین در استان هستیم و تلاش می‌کنیم که جایگاه حقوقی هم پیدا می کنیم تا خدمت رسانی بهتر شود.

image_2022_8_23-15_53_1_371_UCN

ثبت نام 29 هزار و 167 نفر در سامانه سماح

وی در ادامه بیان کرد: در سال جاری 29 هزار و 167 زائر برای حضور در مراسم اربعین در سامانه سماح ثبت نام کرده اند و از مجموع ظرفیت 130 دستگاه اتوبوس موجود استان فعلا برای استفاده از 40 دستگاه هماهنگی لازم صورت گرفته است.

دبیر ستاد مردمی اربعین حسینی استان قزوین یادآورشد: برنامه‌های ستاد با حمایت‌های مالی مردم برگزار میشود و در برنامه های مشارکتی که با دستگاه های اجرایی داریم حمایت مالی توسط ادارات انجام شده و کارهای میدانی با ستاد است.

وی اضافه کرد: در کشور عراق 62 موکب مجوز فعالیت گرفته اند و چهار قرارگاه در شهرهای نجف، کربلا، طریق و مسیبت فعالیت خود را آغاز خواهد کرد همچنین یک موکب به صورت ویژه در سامرا دایر خواهد شد.

بذرگری اظهارداشت: برپایی مواکب از 13 روز قبل از اربعین تا سه روز پس از اربعین انجام خواهد شد.

اعزام زائر اولی ها با کمک خیرین

این مسئول فرهنگی تصریح کرد: برای اعزام زائر اولی ها از خیرین درخواست کرده ایم با کمک های مالی این امکان را مهیا کنند و در صورت تامین 15 میلیون ریال برای هر نفر امسال مصمم هستیم تعدادی از زائر اولی ها را عازم پیاده روی اربعین کنیم.

وی بیان کرد: همچنین در سال جاری پرداخت وام دو میلیون تومانی به دو هزار زائر در برنامه ها گنجانده شده که عملیاتی خواهد شد.

6915550_909

اعزام کاروان رسانه ای به مراسم اربعین 

وی یادآورشد: در حوزه رسانه و اطلاع رسانی کار ویژه ای در دستور قرار گرفته و امسال 22 نفر از فعالان رسانه ای در قالب خبرنگار، گزارشگر، عکاس، فیلمبردار، مستند ساز، تولیدکننده محتوای فرهنگی و کلیپ، نمآهنگ، پویش، سرود با فعالیت در فضای مجازی اطلاع رسانی گسترده ای از اربعین خواهند داشت.

دبیر ستاد اربعین حسینی در استان قزوین همچنین گفت: برگزاری مراسم شب اربعین، زیارت اربعین، برپایی ایستگاههای صلواتی، نمایشگاه اربعین، شبیه سازی صحنه کربلا، آتش باری و پیاده روی جاماندگان از برنامه های مهم امسال ستاد اربعین حسینی در قزوین است.

انتهای پیام