تقدیرنامه وزیر امور خارجه ژاپن به عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اعطا می‌شود

 به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا، این تقدیرنامه به دلیل فعالیت‌های دکتر سید آیت حسینی پدر حوزه تدریس زبان، ادبیات و فرهنگ ژاپن، پژوهش و انتشار کتاب‌های مرتبط با زبان، ادبیات و فرهنگ ژاپن و تولید نمایش‌هایی به زبان ژاپنی در ترویج فرهنگ ژاپن و مشارکت فعال در تبادلات فرهنگی دوجانبه در ایران، به وی اعطا می‌شود.

تقدیرنامه وزیر امور خارجه ژاپن اواخر شهریور ماه طی مراسمی رسمی در سفارت ژاپن در ایران، به این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اعطا می‌شود.

دکتر سید آیت حسینی پس از اخذ مدرک دکترا از دانشگاه توکیو، از سال ۲۰۱۴ میلادی در گروه زبان و ادبیات ژاپنی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران که تنها دانشکده دارای رشته زبان و ادبیات ژاپنی در ایران است، در ارتقای آموزش زبان ژاپنی نقش بسزایی داشته است.

این تقدیرنامه پیش‌تر در ایران به عباس کیارستمی (۲۰۱۲) و کمال تبریزی (۲۰۱۸) اعطا شده بود.

دکتر سید آیت حسینی عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات ژاپنی دانشگاه تهران و معاون مرکز آسیای این دانشگاه است. دکتر حسینی دانش‌آموخته کارشناسی زبان و ادبیات ژاپنی و کارشناسی ارشد زبان‌شناسی دانشگاه تهران و دکتری زبان‌شناسی از دانشگاه توکیو ژاپن است.

برخی از کتاب‌های تألیفی او عبارت است از: «وابی و سابی» کلیدهایی برای فهم هنر و ادبیات ژاپن و «پنجاه و سه منزلگاه توکایدو» که نگاهی است به ژاپن دوره ادو بر اساس مجموعه نقاشی‌های چاپ چوبی اوتاگاوا هیروشیگه.

برخی از کتاب‌های ترجمه شده وی شامل تجدد ژاپن امروز (اثر ناتسومه سوسه‌کی) و داستان‌نویسی به مثابه شغل (اثر هاروکی موراکامی) و کتاب سن‌ریو (طنز معاصر ژاپن) هستند.

تألیف ده‌ها عنوان مقاله در حوزه زبان‌شناسی و زبان و ادبیات ژاپنی از دیگر کارهای پژوهشی این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالف