تجلیل از پیرغلامان حسینی در دانشگاه کاشان برگزار شد


تجلیل از پیرغلامان حسینی در دانشگاه کاشان برگزار شد

تجلیل از پیرغلامان حسینی به همراه اجرای نوا‌ها و نغمه‌های عاشورایی در دانشگاه کاشان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت برگزاری مراسم تجلیل از پیرغلامان حسینی در روز شهادت حضرت امام سجاد (ع) گفت: عاشورا تجلیگاه دلدادگی و جانفشانی و تابلو بزرگ حماسه و ایثار برای درس‌آموزی و عبرت‌گیری همه بشر در ادوار گوناگون است

در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که توسط علی تمنایی سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان قرائت شد، آمده است:

 کاشان خاستگاه های اصلی تشیع است

محمدمهدی اسماعیلی با صدور پیامی به همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی در کاشان برگزار شد، تاکید کرد: این منطقه فرهنگی یکی از خاستگاه‌های اصیل تشیع است و کاشانی‌ها از دیرباز به انجام و اجرای آئین‌ها و مناسک اسلامی مشهور و در آن‌ها پیشرو بوده‌اند.

اسماعیلی دراین پیام تصریح کرد: واکاوی ابعاد قیام عاشورای همیشه جاوید و آنچه اشتیاق و علاقه عمومی شیعیان به این ساحت مقدس و معنوی شکل گرفته است. ضمن یادکرد و شناساندن پشتوانه‌ها و پیشینه‌های این باورمندی و مناسک شکل گرفته پیرامون آن، فرصتی برای مرور و تعمیق نقش و موفقیت تشکل‌های مردمی عاشورایی و هیأت‌های مذهبی در جامعه و زیست بوم ماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود به همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی منطقه شمال استان اصفهان افزود: منطقه فرهنگی کاشان یکی از خاستگاه‌های اولیه و اصیل تشیع در ایران بوده است و کاشانی ها از دیرباز به انجام و اجرای آئین‌ها و مناسک اسلامی مشهور و در آن‌ها پیشرو بوده‌اند.

وی هم چنین عنوان کرد: در این میان آئین‌های عاشورایی به عنوان مرکز ثقل مناسک دینی در این منطقه باشور و شوقی وصف‌ناپذیر و با مشارکت گسترده و تقریباً همگانی مردم این دیار پیوسته برگزار می‌شده است.

محمد مهدی اسماعیلی گفت:تحقیق در بن‌مایه‌ها و کارکرد‌های دیروز و امروز آئین‌های عاشورایی می‌تواند محملی برای درس آموزی و عبرت‌گیری از این حماسه جاوید، بررسی دلایل ماندگاری و استقبال و اشتیاق گسترده از این آئین‌ها، تحلیل جلوه‌ها و نماد‌های هنری و ماهیت‌شناسی آن‌ها در حوزه‌های اسلامی و ایران بازشناسی و کارکرد و رسالت آئین‌ها در زندگی و جامعه کنونی و … باشد و در این میان تقدیر از موسپیدان و عاشقانی که سال‌ها با اعتقاد و اشتیاق به صورت خودجوش و مردمی در بارگاه حسینی خدمت و فعالیت کرده‌اند، انگیزه‌ای برای تکریم ایشان و ترویج فرهنگ اصیل هیأت‌های و اجتماعات حسینی است.

شایان ذکر است؛ سنج‌زنی، نخل‌گردانی، ذوالجناح‌گردانی، تعزیه‌خوانی و سقاخوانی، چاوش عزا و نوحه‌ها و نوا‌های سقایی از جمله برنامه‌های این همایش بود.