برای توافق احتمالی هماهنگی‌ها بین دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است

فدا حسین مالکی، نماینده مردم زاهدان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در رابطه با احیای برجام گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد و علیرغم فراز و نشیب ها توافق به زودی انجام می گیرد که سازوکار خاص خود را دارد. در ایران جمع بندی ها و هماهنگی ها بین دولت و مجلس خصوصا کمیسیون امنیت ملی و شورای عالی امنیت ملی  و دبیرخانه صورت گرفته است و ناهماهنگی ها از سوی طرف غربی است که علتش هم جنگ اوکراین است.  آمریکایی ها سخت در اوکراین گرفتار هستند و غربی ها نگران از ادامه جنگ در اروپا هستند. 

وی در ادامه گفت: غربی ها دلشان می خواهد سریعتر برجام انجام بشود ولی بازی خودشان را دارند. ایران هم چون دست آمریکا را خوانده  و  برایش رو شده، هم کار خودش را انجام می دهد و هم سعی می کند که توپ در زمین آمریکا و طرف غربی باشد که همین اتفاق هم افتاده است. پیشنهادات ایران به آمریکا و غرب داده شده است و منتظر پاسخ هستیم که آنها امروز و فردا می کنند چون درگیر کار خودشان هستند. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطر نشان کرد: یک عده در آمریکا می گویند که دور بعد بایدن نیست و باید این شرایط تا آن موقع کش داده شود تا رئیس جمهور بعدی بیاید ، از طرفی دیگر یک عده می گویند که باید سریعتر تمام شود، البته در کشور خودمان هم این مسائل بوده و الان باید هماهنگی بیشتر بشود.

وی در پاسخ به این سوال که بررسی پیشنهادات بازه زمانی ندارد؟ تصریح کرد: خیر وجود ندارد. از دید هر دو طرف برجام در اولویت اول نیست. 

نماینده مردم زاهدان تاکید کرد: اگر توافق صورت بگیرد هماهنگی ها بر روی موضوعات با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه کمیسیون امنیت ملی بیشتر خواهد شد. 

مالکی در رابطه با تاثیر توافق بر روی زندگی مردم گفت: احیای برجام تاثیرات خوبی بر زندگی مردم خواهد گذاشت. اما میزان تاثیرگذاری آن متفاوت است. در صورت توافق بانکها براحتی میتوانند  مراودات خود را انجام دهند و بخش خصوصی ما به راحتی می تواند سرمایه گذاری خارجی داشته باشد مبادلات صورت می گیرد ، ارتباطات صورت می گیرد . ایرانی ها راحتر می آیند و می روند و سرمایه گذاری می کنند. 

وی در پاسخ به این سوال که برای پایبندی آمریکا به توافق احتمالی چه تضمینی وجود دارد عنوان کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد. 

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف