امام حسین (ع) تو را به راه می‌خواند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ در فرهنگ اسلامی و معارف عرفانی، عدد چهل (اربعین) جایگاه خاصی دارد. چله نشینی برای رفع حاجت یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان معروف است. حفظ کردن چهل حدیث، اخلاصِ چهل صباح، کمال عقل در چهل سالگی، دعا برای چهل مؤ من، چهل شب چهارشنبه و … بسیاری از این نمونه‌ها است.

در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیه السلام گفته می‌شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. به مناسبت اربعین حسینی میلیون‌ها نفر از عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از روزها قبل و حتی ماه‌ها قبل با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می‌کنند و روز اربعین خود را به این شهر می‌رسانند در این روز، شیعیان، عظیم ترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی برپا می‌کنند.

اربعین 1401

یکی از مسائل مهم در راهپیمایی اربعین که زائرین طی چند سال گذشته با آن مواجه شده‌اند موضوع مفقودین یعنی افرادی که در کربلا یا در مسیر راهپیمایی گم می‌شوند، است که این مسئله در کشوری دیگر به لحاظ روحی و روانی زائر را دچار آسیب می‌کند

در این میان، ستاد مردمی راهنمای زائر اربعین حسینی (ع) تشکلی مردم نهاد و ثبت شده به عنوان کانون فرهنگی تبلیغی و جهادی امام حسین (ع) و گروه جهادی خادمین اربعین حسینی و در قالب موکب دلیل الزائر، خدمات مهم و کاربردی را به زائرین در کشور عراق ارائه میکند.

 این ستاد خدمات جهادی در مناطق محروم ایران و در ایام اربعین خدمت به زائران حضرت سید الشهدا را در دستور کار خود قرار داده است.

راهنمای زائر در قالب ساختاری دانش بنیان بر ماموریت های جهادی و راهنمایی زائرین، گمشدگان و ارائه خدمات مرتبط متمرکز بوده و تاکنون سعی داشته با برنامه ریزی های مستمر مطلوب ترین خدمات را از فعالیت های عمرانی و فرهنگی در مناطق محروم کشور ایران تا خدمت به زائرین اباعبدالله الحسین را به عموم مردم ارائه نماید و اکنون که نهمین سال فعالیت ستاد راهنمای زائر می باشد با در اختیار داشتن نیروهای جوان خوش‌فکر و تحصیل کرده  که هیچگونه حق الزحمه و درآمدی از این راه کسب نمی‌کنند. با ارائه 21 خدمت کاربردی در ایام اربعین حسینی به زائران اباعبدالله یاری می رساند.

یکی از مهمترین خدمات راهنمای زائر کارتوگرافی و چاپ نقشه های تخصصی مسیر پیاده روی اربعین و ارائه رایگان به زائرین می باشد، نقشه کاملی نیز در نرم افزار مربوط به این ستاد طراحی شده که نقاط مهم مورد نظر زائران مانند موکب‌ها، در آن نقطه گذاری شده است؛ یعنی هر زائر به راحتی می‌تواند از روی نقشه موکب مورد نظر خود را پیدا کند.

در حال حاضر حدود 40 ایستگاه در مرزها، نجف، کربلا و طول مسیر پیاده روی اربعین قرار داده شده است که به صورت شبکه به یکدیگر متصل هستند و هر زائری در هر نقطه‌ای به این خادمان مراجعه کند اطلاعاتش بین سایر ایستگاه‌ها توزیع خواهد شد..

از دیگر خدمات این ستاد، ارائه رایگان اپلیکیشن جامع راهنمای زائرین اربعین می باشد

اربعین 1401

این نرم افزار یکی از سرویس های ستاد راهنمای زائر که در آن خدمات مختلفی جهت استفاده زائرین گرامی به شرح زیر ارائه می گردد :

– نقشه همراه به صورت آنلاین با قابلیت آفلاین شدن ( آفلاین شدن نواحی مورد نیاز زائران کربلا در ایام اربعین ) 

– پیام رسان 

– امکان نشان کردن و ذخیره اماکن مورد نظر

– قابلیت مشاهده مکان‌های کاربردی در محدوده پیاده روی اربعین روی نقشه از قبیل : موکب‌ها، هتل‌ها، عمودها، مساجد، زیارتگاه‌ها، مراکز درمانی، داروخانه‌ها، مدارس، پارکینگ، رستوران، مراکز راهنمای زائر، فروشگاه‌ها، آژانس‌های مسافرتی، صرافی‌ها و …

– قابلیت ثبت مکان ها روی نقشه توسط کاربران تحت دسته‌بندی های گوناگون و انتشار پس از تایید ادمین 

– امکان ثبت گمشده و همچنین ارسال پیام به آنها با استفاده از اپلیکیشن توسط کاربران

– مشاهده لیست گمشده های ثبت شده شامل افراد، مدارک و موبایل

– امکان جستجوی پیشرفته در لیست گمشده ها و مشاهده وضعیت آنها در ایام اربعین

– محتوای چند رسانه ای شامل اخبار، اطلاعیه‌های مهم ایام اربعین، توصیه‌ها،‌ آموزش‌های کاربردی برای زائرین، به همراه احکام سفر، معرفی اماکن مقدس کربلا ،‌ مشاهده متن کامل قرآن ، ادعیه و زیارتنامه ها و همچنین مجله صوتی شامل مداحی، سخنرانی و نواهای مناسبتی

– ثبت و اشتراک گذاری خاطرات زائران اربعین

– و سایر ابزارهای کاربردی مورد نیاز زائرین

ستاد مردمی راهنمای زائر همچون سنوات گذشته امسال نیز جهت انجام ماموریت خود در اربعین در نظر دارد از بین خادمینی که قصد خدمت به زائران اباعبدالله علیه السلام را در ستاد مردمی راهنمای زائر دارند ثبت نام بعمل آورد . 

لذا از خادمینی ( آقا) که قصد خدمت دارند دعوت می گردد نسبت به ثبت نام در سامانه .Najma40.ir اقدام نموده و در فراخوان ۱۴۰۱ شرکت نمایند .

همچنین برای مشاهده بیشتر خدمات ستاد راهنمای زائر و همچنین آگاهی از آخرین اخبار در این حوزه میتوانید به وب سایت ستاد راهنمای زائر به آدرس rahnamazaer.ir مراجعه فرمایید.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 3 رای موافق و 0 رای مخالف