اقدامات گازی دولت سیزدهم در یک سال اخیر

به گزارش خبرگزاری برنا، ایران دومین دارنده ذخایر گاز دنیا و سومین تولیدکننده این سوخت در جهان است. از همین رو توسعه گازرسانی در کشور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت نفت با هدف تحقق ایجاد عدالت اجتماعی و رفاه موردتوجه است.

آمارها نشان می‌دهد افزایش پوشش گازرسانی کل کشور به ۹۵ درصد درنتیجه توسعه میدان گازی پارس جنوبی و توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی که در این عملیات بزرگ، عمده کالاها و تجهیزات شبکه‌های توزیع گاز در داخل کشور تولید شده است.

اکنون پوشش گازرسانی شهری به حدود ۹۹ درصد و پوشش گازرسانی روستایی نیز به بیش از ۸۸ درصد ارتقا یافته است.

**گازرسانی به ۱۱۲۳ روستا در دولت سیزدهم

تکمیل گازرسانی به ۶ شهر و ۱۱۲۳ روستا در ۳۱استان از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۰ از دیگر اقدامات انجام شده است. به طوری که مجموع تعداد روستاهای گازدار کشور در انتهای سال ۱۴۰۰ به ۳۵ هزار و ۵۷۵ روستا بالغ شده است.

همچنین بهره‌برداری از ۴۸۵ کیلومتر خط انتقال گاز، احداث حدود ۱۷.۵ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی، گازرسانی به بیش از ۹۲۲ هزار واحد شهری و روستایی و بهره‌مندی ۱۴۲۶ روستای جدید از نعمت گاز طبیعی در سال ۱۴۰۰ به انجام رسید

از اقدامات منحصر به فرد دیگر می‌توان به احداث خط لوله گاز ۳۰ اینچی بندرعباس –لافت-گورزین در بخش جزیره قشم از زیرآب برای نخستین بار در خاورمیانه با تکیه بر توان شرکت‌های دانش بنیان داخلی اشاره کرد.

گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در اولویت کاری دولت سیزدهم قرار گرفت و با تسریع در اجرای طرح‌های گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و نقاط صنعتی و نیروگاهی آن گاز در بهار ۱۴۰۱ به شهر زابل در شمال استان رسید.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف