استقبال ترکیه از پیشنهاد بذرپاش برای تشکیل سازمان دیوان محاسبات کشورهای اسلامی

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، روسای دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در حاشیه مجمع سازمان اکوسای با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار، مهرداد بذرپاش ضمن تشکر از دولت و ملت ترکیه جهت میزبانی از مسابقات ورزشی همبستگی کشورهای اسلامی به ظرفیت‌های مشترک در کشور در حوزه نظارت مالی اشاره کرد و گفت: پس از توافقات خوبی که اخیرا میان روسای جمهور ایران و ترکیه منعقد شد، اینک نوبت دیوان محاسبات دو کشور است که با همکاری‌های مشترک، زمینه‌ی تعاملات اقتصادی بهتر را فراهم آورند.

رئیس کل دیوان محاسبات جمهوری اسلامی حسابرسی مشترک در موضوع صادرات گاز از ایران به ترکیه، سدها و آب‌های مرزی را از مهمترین زمینه‌های همکاری نظارتی دانست.

بذرپاش پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل “سازمان دیوان محاسبات کشورهای اسلامی” را مطرح کرد که با استقبال جدی همتای ترکیه‌ای مواجه شد.

مهرداد بذرپاش سپس به تشریح ابعاد “کارگروه حسابرسی فناوری اطلاعات” که از سوی کشورمان در نهمین اجلاس سازمان اکوسای مطرح شده است، پرداخت.

متین ینر رئیس دیوان محاسبات ترکیه نیز با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس کل دیوان محاسبات کشورمان، دو تمدن بزرگ ایران و ترکیه را بستر همکاری‌های گسترده در زمینه‌های مختلف دانست و ضمن اعلام موافقت نسبت به پروژه‌های پیشنهادی جهت حسابرسی مشترک میان دو کشور، از بذرپاش جهت حضور در ترکیه و بازدید از بخش‌های مختلف دیوان محاسبات این کشور دعوت رسمی به عمل آورد.

*فضای فعلی ایران بهترین فرصت برای افزایش روابط تهران-بیشکک است

مهرداد بذرپاش در ادامه‌ دیدارهای دوجانبه با روسای دیوان محاسبات عضو سازمان اکوسای، پذیرای همتای قرقیزستانی خود بود.

در این دیدار، رئیس کل دیوان محاسبات کشورمان با اشاره به پیشینه‌ تاریخی و تمدنی گسترده‌ای که میان ایران و قرقیزستان وجود دارد، فضای فعلی ایران را بهترین فرصت برای افزایش روابط و تعاملات ارزیابی کرد.

بذرپاش با تشریح پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل “سازمان دیوان محاسبات کشورهای اسلامی” و موافقت ضمنی برخی کشور‌ها با این اتفاق بزرگ نظارتی، بر تاسیس این سازمان در سال جاری و با هماهنگی سازمان همکاری‌های اسلامی تاکید کرد.

رئیس کل دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران دو محور ترانزیت و کشاورزی را از مهمترین مسایل اقتصادی دو کشور دانست.

در این دیدار، احمدوف رئیس دیوان محاسبات قرقیزستان ضمن ابراز خرسندی از دیدار با بذرپاش، خواستار افزایش تعاملات دوجانبه شد.

وی پیشنهاد امضای تفاهم همکاری مشترک میان دستگاه‌های نظارت مالی دو کشور را مطرح کرد، که با استقبال رئیس دیوان محاسبات کشورمان مواجه شد.

*اعلام آمادگی ایران برای انتقال تجربیات نظارتی به قبرس شمالی

همچنین رئیس دیوان محاسبات کشورمان در دیدار با همتای خود از قبرس شمالی از آمادگی کشورمان جهت انتقال تجربیات نظارتی خبر داد.

مهرداد بذرپاش، سیاست راهبردی جمهوری اسلامی را توسعه‌ی روابط با تمامی کشورها دانست و از رژیم صهیونیستی به عنوان استثناء در این مقوله نام برد.

عثمان کوراهان رئیس دیوان محاسبات قبرس شمالی نیز با ابراز خرسندی از دیدار با مهرداد بذرپاش، خواستار اشتراک دانش نظارتی و تجربیات حسابرسی از سوی دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران شد.

بر اساس این گزارش ، نهمین مجمع سازمان اکوسای، روزهای پنجشنبه و جمعه سوم و چهارم شهریورماه در قزاقستان در حال برگزاری است.

بر اساس این گزارش رئیس دیوان محاسبات کشور در راس هیاتی، جهت شرکت در نهمین مجمع سازمان اکوسای وارد نورسلطان پایتخت کشور قزاقستان شد.

اکوسای یک سازمان حسابرسی منطقه‌ای است که از 11 عضو رسمی و 4 عضو ناظر تشکیل شده است.

انتهای‌پیام/