استفاده از فناوری هسته ای برای بهره وری کشاورزی مازندران


استفاده از فناوری هسته ای برای بهره وری کشاورزی مازندران

استاندار مازندران گفت: بهره مندی از صنعت هسته ای کشور جهت توانمندسازی کشاورزی مازندران در دستور کار ما قرار دارد که در معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی این مهم مورد بحث و تبادل قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، سید محمود حسینی پور در دیدار با محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بهره مندی از صنعت هسته ای کشور جهت توانمندسازی کشاورزی مازندران در دستور کار ما قرار دارد و در این نشست این مهم مورد بحث و تبادل قرار گرفته است، اظهار داشت: مازندران با داشتن زمین های حاصلخیز و چهار فصل بودن آن می تواند با رشد و توسعه در بخش کشاورزی علاوه بر تأمین نیازهای داخلی به یکی از عمده ترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی در منطقه تبدیل گردد.

وی ادامه داد: حسب دستورات و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر دانش بنیان کردن تولید کشاورزی، با دستور اجرایی رئیس جمهور این موضوع با قدرت و قوت اجرا خواهد شد.

استاندار مازندران با تشریح کاربرد انرژی هسته ای در بخش صنایع غذایی و کشاورزی گفت: ایران برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و کاهش میزان وابستگی به درآمدهای نفتی مجبور است که با استفاده از تکنیک های نوین به توسعه هر چه بیشتر بخش کشاورزی به عنوان بخش درآمدزا اقدام کند.

وی بیان داشت: در این حوزه می توان مصادیقی نظیر جلوگیری از جوانه زدن محصولات غذایی، افزایش زمان نگهداری، کاهش میزان آلودگی میکروبی، از بین بردن ویروس ها، طرح بررسی و جهش گیاهانی چون گندم، برنج و پنبه را نام برد.

محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در این نشست با اشاره به کاربردهای متعدد فناوری هسته‌ای در بخش‌های مختلف، تصریح کرد: از این فناوری برای کمک به بخش کشاورزی مازندران به عنوان بزرگ‌ترین استان کشاورزی کشور استفاده می‌شود.

به گزارش موج؛ موضوع بهینه سازی مراحل کشاورزی با استفاده از شیوه های نوین به عنوان یکی از مسائلی است که همواره در کانون اظهار نظرها قرار داشت و سید محمود حسینی پور به عنوان نماینده عالی دولت در استان در دیدار اخیر با رئیس سازمان انرژی اتمی کشور این موضوع را پیگیری کرد.

با فعالیت حدود 340 هزار بهره برداری بخش کشاورزی و تولید سالانه حدود هشت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در حال حاضر 11 درصد از ارزش اقتصادی کشاورزی کشور را محصولات کشاورزی مازندران در اختیار دارد.

استان مازندران در هدفگذاری که برای بخش کشاورزی برای آن در نظر گرفته شده است به دنبال آن است تا بتواند 25 درصد از تولیدات محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص دهد که این موضوع هفته گذشته توسط استاندار مازندران در حضور و بازدید رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ساری عنوان کرد.

کارشناسان و صاحب نظران دستیابی به هدفگذاری های برای تولید بالاتر را نیازمند افزایش بهره وری و تولید استفاده از فن آوری های نوین می دانند که انرژی هسته ای راهبرد خوبی در این زمینه است و رئیس سازمان انرژی هسته اتمی ایران در فروردین امسال در نشست مجازی «نقش فناوری هسته ای در توسعه علوم و کسب و کارهای کشاورزی، پزشکی و داروسازی (سیاست گذاری ها، توسعه فناوری ها و محصولات دانش بنیان)» که به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد بر این موضوع صحه گذاشت.

گفتنی است؛ اهمیت کاربرد این انرژی در بخش کشاورزی زمینه آن را فراهم آورد تا استاندار مازندران روز گذشته با حضور برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با رئیس و معاونان سازمان انرژی اتمی در محل این سازمان دیدار کند.