استاندار خراسان جنوبی خبر داد:جشن پایان گازرسانی به روستاهای استان در هفته دولت

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا از خراسان جنوبی؛ دکتر قناعت با اعلام این خبر در برنامه زنده تلویزیونی گفتمان هفته با اشاره به اینکه در طول یک سال خدمت دولت سیزدهم گازرسانی به ۳۰۲ روستای استان با اعتبار بالغ ۳۲۵ میلیارد تومان انجام شده، بیان کرد: در هفته دولت سال جاری جشن پایان گازرسانی به روستاهای خراسان جنوبی را خواهیم گرفت.

وی یکی از کارهای تحولی دولت سیزدهم را توجه ویژه به تامین مسکن مردم دانست و اضافه کرد: سهمیه ساخت مسکن برای خراسان جنوبی در طرح نهضت ملی مسکن، ۴۰ هزار واحد طی چهار سال است.

قناعت اضافه کرد: دستگاه‌های متولی به جد در این زمینه با برگزاری جلسات مستمر پای کار بودند و خوشبختانه توانسته‌ایم در همان سال نخست زمین مورد نیاز هر چهار سال را تامین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی در سه شاخص طرح نهضت ملی مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی مورد ارزیابی قرار گرفته، در رتبه‌های اول و دوم قرار دارد.

استاندار اظهار داشت: از مجموع ۳۱ شهر خراسان جنوبی در ۲۹ شهر ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به صورت ویلایی امکان پذیر است و فقط در 2 شهر بیرجند و قاین احداث واحدها به صورت آپارتمانی احداث خواهد شد.

قناعت با بیان اینکه براساس برآورد کارشناسان برای ساخت ۱۰۰ متر مربع مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است، تصریح کرد: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن دولت برای مرکز استان به هر متقاضی ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها نیز ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند و بقیه هزینه ساخت هر واحد نیز از سهم آورده خود متقاضیان تامین خواهد شد.

وی افزود: با توجه به دغدغه‌های مردم در زمینه تامین سهم آورده پیشنهاداتی خوبی به مرکز ارائه داده‌ایم تا با ارائه تسهیلات بیشتر و سایر راهکارها هزینه ساخت مسکن در استان برای متقاضیان کاهش دهیم.

قناعت خاطرنشان کرد: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن زمین به صورت رایگان واگذار می‌شود و هزینه برخی زیرساخت‌ های بر عهده دولت و برخی زیرساخت‌ها هم با مشارکت متقاضیان اجرایی خواهد شد.

وی عنوان کرد: علیرغم اینکه در گذشته برای احداث مسکن حمایتی زمین‌های حاشیه شهر واگذار می‌شد، در طرح نهضت ملی مسکن بهترین اراضی دولتی را به خصوص در شهر بیرجند واگذار خواهیم کرد و آمادگی برای آغاز عملیات اجرایی 12 هزار واحد در منطقه زعفرانیه بیرجند داریم که با حضور مسوولان کشور آغاز خواهد شد.

پیگیر انتقال آب از دریاهای عمان و خلیج فارس برای خراسان جنوبی

استاندار کمبود آب را یکی از چالش‌های جدی خراسان جنوبی ذکر و اضافه کرد: در این خصوص به جد پیگیر طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان برای استفاده صنایع هستیم تاکنون پیگیری‌های زیادی از مرکز انجام شده است.  

قناعت تشریح کرد: آب خلیج فارس به سه راهی سرچشمه کرمان آمده است و از این سه راهی سه خط انتقال برای استان‌ها اجرا می‌شود که خط یک برای یزد، خط سه برای اصفهان و خط ۲ برای کرمان و سپس خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه اگر روال طبیعی طرح طی شود خوشبینانه ۲ تا چهار سال آینده آب وارد خراسان جنوبی خواهد شد گفت: رایزنی شده با پیمانکار طرح انجام شده و قرار است مشوق‌هایی برای آنها ایجاد کنیم که همزمان با اجرای طرح انتقال آب به سایر استان‌ها برای خراسان جنوبی هم اجرای طرح شروع شود که به توافقاتی هم رسیده‌ایم.

قناعت اظهار داشت: ورودی آب در این طرح از طبس و خروجی آب از قاین را برای خراسان رضوی داریم که پیشنهاد ما این بوده لوله‌گذاری طرح در داخل خراسان جنوبی انجام شود که علاوه بر مشوق‌های درون استانی به پیمانکار قول داده‌ایم که رئیس جمهوری هم از روند اجرای این طرح بازدید داشته باشند تا خوشحال و خرسند شوند.

وی ادامه داد: امیدواریم این طرح طی سه یا چهار سال آینده تکمیل شود تا صنایع استان درخصوص تامین آب مورد نیاز مشکل نداشته باشند.

استاندار تصریح کرد: پیگیر طرح انتقال آب از دریای عمان برای خراسان جنوبی هم هستیم، پیگیری‌ها و مکاتبات با رئیس جمهور و وزارت نیرو صورت گرفته تا از محل اجرای این طرح که برای تامین آب سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده، متمم برای خراسان جنوبی هم در نظر گرفته شود.

تفاهمات خوبی برای تعیین تکلیف اراضی پادگان ۰۴ بیرجند

قناعت با اشاره به تعیین تکلیف اراضی پادگان ۰۴ بیرجند هم گفت: این موضوع از دغدغه‌های جدی مردم، گروه‌های مرجع و خواص است، البته برخی خواص هم دغدغه آنان این نیست بلکه دنبال دکان بازار خودشان هستند.

وی افزود: جلسات متعددی با مجموعه اعضای شهر بیرجند به خصوص مجموعه ارتش در تهران داشته‌ایم که بعد چندین جلسه و پیشنهادات مختلف اینها را به یک تفاهمی نزدیک کردیم، همچنین چندین جلسه با سازمان ملی زمین و مسکن داشتیم که از ظرفیت این مجموعه هم استفاده کنیم که بتوانیم شورا را تقویت کنیم تا این توافق را پررنگ کنیم.

قناعت ادامه داد: این توافق را دوستان امضاء کرده اند و در مرحله اجرا قرار دارد، همچنین اگر یک مصوبه‌ای سازنده مسکن به ما بدهد اصلا این موضوع اجرایی خواهدشد، اما خواهش ما از گروه‌های مرجع این است که حرفی و قلمی نزنند تا حساسیتی در خصوص این موضوع ایجاد نشود و در آینده نزدیک اقدامات خوبی در این خصوص رقم بخورد.

وی با بیان اینکه از محل مصوبات سفر رئیس جمهور، هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به استان تزریق شده است، اضافه کرد: مبلغ ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان هم پروژه تعریف کردیم که به زودی اعتبارات آنها ابلاغ خواهد شد.

استاندار با اشاره به اینکه در سفرهای رئیس جمهوری متمی در خصوص اختصاص اعتبارات ایجاد نمی‌شود، عنوان کرد: اما به نگاه ویژه رئیس جمهوری و دوستان هم استانی شما در مرکز مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هم در قالب متمم سفر، پروژه ارائه کرده‌ایم که عنقریب اعتبارت مورد نیاز آنها ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام

خبرنگار: مرضیه شهریاری

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف